USA chystá schválení balíčku klíčových kryptoměnových zákonů

Ve Washingtonu se připravuje hlasování o třech zákonech týkajících se digitálních aktiv. Událost, kterou zákonodárci přezdívají kryptotýden, by mohla výrazně ovlivnit budoucnost kryptoměnového průmyslu v USA.

Kongres Spojených států již delší dobu pracuje na legislativě, kterou kryptoměnové lobby skupiny označují za klíčovou pro větší jasnost a další rozvoj celého odvětví. Hlavní pozornost se soustředí na dva zákony.

První upravuje stablecoiny a druhý zavádí jasnou strukturu pro fungování kryptoměnových trhů. Třetím bodem na programu je návrh zákona, který by zabránil vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC).

Kryptoměny mají podporu napříč politickým spektrem. Demokraté i republikáni předkládají k návrhům různé dodatky. Největší kryptoburzy, jako například Coinbase, zesilují svou kampaň na podporu této legislativy.

Jakmile Kongres během kryptotýdne rozhodne o osudu těchto tří klíčových zákonů, bude jasnější, jaký dopad to bude mít na celou kryptoměnovou scénu v USA.

Kryptotýden má za cíl prosadit tři zákony do praxe

Výbor pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů oznámil, že Kryptotýden začne 14. července. Během něj bude projednávat tři návrhy zákonů, z nichž jedním je:

1. Zákon o jasnosti digitálních aktiv (CLARITY Act)

Republikánský kongresman French Hill předložil tento návrh teprve na konci června. Jeho cílem je vytvořit rámec pro odvětví digitálních aktiv. Včetně jasného vymezení pravomocí mezi Komisí pro cenné papíry (SEC) a Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC).

Kryptoměnový průmysl dlouhodobě tvrdí, že tzv. Howeyův test, stanovený zákonem o cenných papírech z roku 1933 a zákonem o burzách z roku 1934, je zastaralý a že by jej SEC neměla používat k určování své pravomoci nad digitálními aktivy.

CLARITY Act by poskytl výjimku z registrační povinnosti podle zákona z roku 1933 pro nabídky investičních kontraktů týkajících se digitálních komodit na ověřených blockchainech, které splní určité podmínky.

Za ověřený blockchain se považuje takový, jehož digitální komodita pochází především z reálného využití a fungování samotné sítě. Takový blockchain nesmí mít žádná omezení pro uživatele a žádný subjekt nesmí vlastnit více než 20 % nabídky.

Zajímavost :  Transakčná daň ambulancie mesačne stojí stovky eur, platia to pacienti. Šaško a Kamenický sa stále nedohodli

Podle návrhu zákona by získala CFTC výhradní regulační pravomoc nad kryptotransakcemi. Kryptoburzy a brokeři by se museli registrovat u této komise a podléhali by požadavkům na uchovávání záznamů. Dále také pravidelnému reportingu a dalším regulatorním pravidlům, včetně protimonopolních opatření.

2. Zákon o vedení a zavedení národní inovace pro americké stablecoiny (GENIUS Act)

Možná nejznámějším z trojice zákonů projednávaných během Kryptotýdne je GENIUS Act, dlouho očekávaný regulační rámec pro stablecoiny.

Návrh byl představen v únoru, jen několik dní po inauguraci prezidenta Donalda Trumpa, přičemž jej představila skupina zákonodárců z obou politických táborů. Po úspěšném hlasování v Senátu dne 17. června se nyní nachází v projednání ve Sněmovně reprezentantů.

Zákon definuje, jaké typy subjektů mohou stablecoiny vydávat. Stanovuje, že vydavatelé musí držet rezervy kryjící každý stablecoin v poměru jedna ku jedné v americké měně nebo obdobně likvidních aktivech, jak bude specifikováno.

Součástí návrhu je i povinnost podřídit se zákonu o bankovním tajemství (Bank Secrecy Act) a jasně stanovený postup pro případy, kdy by vydavatel stablecoinu zkrachoval.

3. Zákon proti státnímu dohledu pomocí CBDC (Anti-CBDC Surveillance State Act)

Republikánský poslanec Tom Emmer předložil 6. března návrh zákona, který má zabránit Federálnímu rezervnímu systému ve vydání digitální měny centrální banky (CBDC).

Zákon se odvolává na obavy o soukromí občanů a stanovuje, že Fed nesmí vydávat CBDC ani sám, ani prostřednictvím třetích stran. Dále by centrální banka nesměla využívat digitální dolar k ovlivňování měnové politiky. Veškerá pravomoc k vydávání digitální měny by tak náležela výhradně Kongresu.

Podle oznámení Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů zákon podporují mimo jiné Blockchain Association, Digital Chamber of Commerce a několik bankovních lobbistických skupin.

Můžou tyto kryptoměnové zákony opravdu projít?

Vzhledem k tomu, jak pomalu se zákony ve Washingtonu obvykle schvalují, je jeden týden na přijetí tří významných zákonů velmi krátký čas. Obzvlášť pokud zohledníme jejich rozsah a ekonomické dopady.

Zajímavost :  Cena bitcoinu podle analytiků vzroste na 130 000 až 150 000 dolarů

Velké kryptospolečnosti jako Coinbase ale vyvíjejí silný tlak. Dne 7. července organizace Stand With Crypto, která vznikla právě z iniciativy Coinbase, zaslala zákonodárcům dopis podepsaný 65 výkonnými představiteli různých kryptofirem. Dopis vyzývá Kongres, aby schválil zákon CLARITY.

O dva dny později, 9. července, zveřejnil generální ředitel Coinbase Brian Armstrong prohlášení na podporu tohoto kroku, v němž uvedl: „Amerika je připravena na krypto.”

Trhy však zatím takovou jistotu neodrážejí. Na platformě Polymarket účastníci aktuálně odhadují pravděpodobnost, že CLARITY Act bude v roce 2025 podepsán, pouze na 52 %.

Zákon CLARITY čelí ostré kritice ze strany některých zákonodárců i organizací na ochranu spotřebitelů, podle kterých jde o rychlé uchopení moci kryptoprůmyslem a způsob, jak obejít dohled Komise pro cenné papíry (SEC).

Organizace Americans for Financial Reform (AFR) označila návrh za masivní deregulační zákon, který je podporován obrovskými finančními prostředky a lobbingem extrémně bohatých venture kapitálových firem a kryptomiliardářů, a který podle ní obohatí tyto skupiny na úkor spotřebitelů, komunit a finanční stability.

Podle AFR zákon obohatí tyto skupiny na úkor spotřebitelů, komunit a finanční stability.

AFR také vyjádřila obavy ohledně osobního zapojení prezidenta Trumpa do krypta a upozornila, že návrh zákona neřeší korupci ani etické otázky.

Senátorka Elizabeth Warren, známá kritička kryptoměn, se rovněž postavila proti zákonu. Varuje, že by umožnil velkým firmám obejít regulaci SEC.

Podle návrhu Sněmovny by například veřejně obchodovaná firma jako Meta nebo Tesla mohla jednoduše převést své akcie na blockchain — a bum, byla by mimo dosah SEC.Senátorka Elizabeth Warren

Sázkové platformy favorizují schválení

Na rozdíl od CLARITY Act prošel zákon GENIUS v obou komorách Kongresu širší debatou a úpravami. Podle senátorky Cynthie Lummisové, jedné z předkladatelek návrhu, Senát odvedl velký kus práce, aby do textu začlenil požadavky demokratů týkající se boje proti financování terorismu a praní špinavých peněz.

Zajímavost :  BITCOIN SHOT #26: Shrnutí toho nejzásadnějšího ze světa kryptoměn za poslední týden

Když zákon prošel Senátem v polovině června, demokratická senátorka Kirsten Gillibrandová uvedla, že návrh cílí na nelegální finance, omezuje vliv tzv. Big Techu, zavádí etické pojistky a posiluje národní bezpečnost.

Obavy přetrvávají, zejména ohledně možného dopadu zákona na dominanci dolaru a trhy se státními dluhopisy. Přesto jsou sázkové trhy optimistické. Uživatelé platformy Polymarket dávají návrhu zákona 92% šanci, že letos projde.

Zákon proti CBDC zatím zůstává ve fázi projednávání. Dne 9. července oznámil Výbor pro způsoby a prostředky Sněmovny reprezentantů spolu s podvýborem pro dohled, že se 16. července uskuteční slyšení na téma konkrétní kroky nutné k vytvoření daňového rámce pro digitální aktiva.

Slyšení by mělo mimo jiné zahrnovat i témata spojená s návrhem zákona Toma Emmera proti CBDC.

Ať už se podaří během týdne schválit všechny tři zákony, nebo ne, jedno je jisté: zájem amerických zákonodárců o kryptoměny bude v nejbližší době stoupat.

Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!

Bitget recenze pro rok 2025

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO