USA dominují bitcoinové těžbě, hashrate dosáhl rekordních 40 % globální sítě
Dominance hashrate zůstává předmětem debat kvůli pseudonymní a geograficky rozptýlené povaze těžby Bitcoinu.
Spojené státy se na konci roku 2024 podílely na více než 40 % globálního hashrate bitcoinové sítě, což představuje celkový výpočetní výkon zajišťující bitcoinový protokol. Dva americké těžební pooly, Foundry USA a MARA Pool, vytěžily více než 38,5 % všech bloků.
Podle TheMinerMag zvýšil Foundry USA na začátku roku 2024 svůj hashrate ze 157 exahash za sekundu (EH/s) na přibližně 280 EH/s do prosince 2024. Foundry je v současnosti podle hashrate největším těžebním poolem a kontroluje přibližně 36,5 % celkového hashrate bitcoinové sítě.
Podle dat Hashrate Indexu dosahuje MARA Pool přibližně 32 EH/s, což odpovídá 4,35 % celkového výpočetního výkonu. Navzdory nárůstu výpočetní síly stále většinu globálního hashrate ovládají těžební pooly se sídlem v Číně.
Dominance hashratu vyvolává debaty
Zakladatel a CEO CryptoQuant Ki Young Ju v září poznamenal, že čínské těžební pooly ovládaly 55 % globálního hashrate, a to navzdory zákazu kryptoměn v Číně z roku 2021. Čínští těžaři mohou zákaz obcházet pomocí virtuálních privátních sítí (VPN), které skryjí jejich IP adresy, aby se mohli připojit k těžebním poolům.
Navíc peer-to-peer aplikace umožňují obyvatelům Číny obejít národní firewall a směňovat tak kryptoměny. Geografická distribuce těžařů, zejména malých těžařů zapojených do těžebních poolů, také ztěžuje odhad skutečné dominance hashratu.
Podle článku TheMinerMag ze září 2024 mohou mít těžební pooly sídlo v jedné zemi, ale spoléhají na výpočetní výkon těžařů z jiných jurisdikcí.
Obavy z centralizace narůstají
Koncentrace výpočetního výkonu do několika málo těžebních poolů vyvolala znepokojení mezi představiteli průmyslu. Rajiv Khemani, spoluzakladatel a CEO výrobce těžebních čipů Auradine, v říjnu uvedl, že decentralizace Bitcoinu je otázkou národní bezpečnosti.
CEO Auradine varoval, že klíčová těžební infrastruktura, jako jsou čipy specifické pro konkrétní aplikace (ASIC), by neměla být vyráběna pouze v jedné jurisdikci, aby se předešlo rizikům v dodavatelském řetězci.
Khemani také dodal, že žádná země by neměla ovládat většinu hashratu bitcoinové sítě, aby zůstala decentralizovaná měna co nejvíce neutrální.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO