V Myslívě skončila likvidace zhruba 27.000 kusů drůbeže kvůli ptačí chřipce
Myslív (Klatovsko) – Dnes před 16:00 skončila dvoudenní likvidace zhruba 27.000 kusů drůbeže v chovu Klatovského rybářství v Myslívě na Klatovsku. V pátek potvrdily testy v tamní kachní farmě ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1, který veterináři považují za potenciálně rizikový i pro člověka. Utratit se musel celý chov. Všechno šlo dobře, řekl ČTK Marek Svoboda, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj (KVS).
Ve středu veterináři s pracovníky farmy s hasiči zlikvidovali zhruba 18.000 kachen domácích, z nichž bylo 12.000 několikadenních kachňat. Dnes přišli na řadu volně žijící ptáci v halách a ve voliérách – kachny divoké a dále bažanti a orebice, připravené k vypuštění do bažantnic.
Zvířata se utrácela v kontejnerech se vzduchotěsným víkem, do nichž se pouštěl oxid uhličitý. Upadla hned do bezvědomí a uhynula. Tři plné kontejnery s kapacitou osm tun odveze dnes večer vůz s vlekem do nedaleké kafilérie. “Vydezinfikuje se naložené auto i kontejnery a pak se pošle do Biřkova (firmy Asavet). Vozidlo, které opouští ohnisko, musí být kompletně a perfektně vydezinfikované, aby nevyvezlo peříčko nebo trus od potenciálně nemocného zvířete. Omyje se to vapkami, nastříká dezinfekci, nechá se působit a pak se znovu omyje pod tlakem dezinfekčním roztokem,” řekl Svoboda. Myjí se kola, podběhy i kabina zvenku. Řidič z auta vůbec nevystupuje. Hasiči pak musí sesbírat do pytlů všechny rohože, kontaminované obleky a další pomůcky.
S ptáky, kteří byli ve čtyřech halách, manipulovalo 15 pracovníků farmy. Podle Svobody fungovala spolupráce s nimi bezvadně. Zhruba 25 hasičů provádělo dekontaminaci lidí a techniky. Na farmě bylo i osm pracovníků KVS a pohotovostního střediska pro mimořádné situace Státní veterinární správy (SVS) z Brna. Zákaz vstupu do areálu hlídala policie.
“V dalších dnech se musí povést mechanická očista, likvidace trusu, podestýlky a všech krmiv, tedy i ze sil. Do vymezeného prostoru se to dá na plachtu, polije dezinfekcí, přehodí plachtou a nechá vykompostovat. Dojde k fermentaci a zahřátí a ten virus to zabije,” uvedl Svoboda. Pak se mechanicky vyčistí všechny chovné prostory a dvakrát se dezinfikují. Zhruba po měsíci se do hal mohou umístit nová zvířata, jimž se po nějaké době odeberou vzorky, které potvrdí, že tam už virus není.
Likvidaci podle veterinářů platí stát. Klatovské rybářství musí do šesti týdnů po jejím ukončení požádat ministerstvo zemědělství o náhradu nákladů a ztrát. “Započítá se tam hodnota zvířat, zlikvidovaných produktů, omezení produkce, zákaz prodeje, likvidace a dezinfekce. Chovatel určitě požádá, škody budou dost vysoké,” uvedl Petr Kučínský, vedoucí oddělení pro řešení krizových situací SVS. Podle odhadů veterinářů budou škody v jednotkách až menších desítkách milionů korun. Musí se například vyčíslit hodnota chovných kachen, jichž bylo několik tisíc, a měly výrazně vyšší hodnotu než třeba bažanti, kteří se pouští do přírody.
V pondělí bylo kolem ohniska vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, kde platí mimořádná veterinární opatření, například omezení přesunů drůbeže. Ve středu KVS ohlásila další ohnisko ptačí chřipky v malochovu v obci Zborovy, která je osm kilometrů od Myslíva. Bylo tam 16 slepic, všechny už uhynuly nebo byly utraceny.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO