Většina bitcoinerů jsou liberálové, kde se nachází BTC na politickém spektru?

Bitcoin může být vnímám jako apolitický nástroj. Vaše politické směřování však pravděpodobně výrazně ovlivňuje postoj a vnímání role decentralizované měny.

V diskuzi o politických postojích jsou lidé často řazeni do levicového/pravicového a zároveň do konzervativního (=autoritářského)/liberálního spektra. Při diskuzi o BTC jdeme však mnohem hlouběji. Pro lepší pochopení přesvědčení a hodnot jednotlivců, a jak ovlivňují jejich pohled na bitcoin, je důležité zvážit oba sociální a zároveň ekonomický názor. Zde přichází na scénu politický kompas jako cenný analytický nástroj.

Co je to politický kompas?

Politický kompas je grafické znázornění politických ideologií. Pomáhá kategorizovat jedince nebo skupiny na základě jejich názorů na dvou hlavních osách: ekonomická politika (levice-pravice) a sociální politika (autoritářský systém-liberální systém). PK (=politický kompas) nám poskytuje nuancovanější pohled na politické ideologie nad rámec tradičního ekonomického spektra.

Můžete si snadno udělat test politického kompasu skrz tento odkaz.

Politický kompas umožňuje komplexnější pochopení politických ideologií začleněním ekonomických i sociálních dimenzí. Uznává, že politické názory nelze snadno redukovat na jednoduché jednoosé ekonomické spektrum. Bere v úvahu různé míry vládní intervence a sociální kontroly, které různé ideologie prosazují.

Osa levice-pravice odráží spektrum preferencí v ekonomické politice

Na levicové straně ekonomické osy naleznete politické ideologie, které prosazují větší vládní intervenci do ekonomiky a spravedlivější rozdělení bohatství. Tyto ideologie podporují politiky jako progresivní zdanění, sociální programy a vládní regulaci průmyslu. Často upřednostňují sociální spravedlnost a snižování nerovností.

Na pravicové straně ekonomické osy se nacházejí ideologie, které preferují menší vládní intervenci do ekonomiky a zdůrazňují individuální svobodu a volný trh. Tyto ideologie podporují nižší daně, omezenou regulaci a volný obchod. Věří, že ekonomická prosperita je dosažena minimálním vládním zásahem a individuální iniciativou.

Osa autoritařství-liberalismus představuje preference v sociální politice a míru vládní kontroly nad osobními svobodami

Autoritářské ideologie na sociální ose prosazují silnou centrální autoritu s kontrolou nad různými aspekty společnosti. Mohou podporovat přísné vymáhání práva, cenzuru a omezení individuálních práv ve jménu společenského pořádku.

Liberální ideologie na sociální ose zdůrazňují individuální svobodu a omezené vládní zásahy do osobních záležitostí. Upřednostňují občanská práva, svobodu projevu a právo na soukromí. Věří, že jednotlivci by měli mít svobodu činit vlastní rozhodnutí bez zbytečných zásahů.

Jak tedy různé politické ideologie a přesvědčení formují pochopení role bitcoinu pro společnost?

Posouzením něčího postavení na politickém kompasu můžeme lépe pochopit jejich politický pohled a postoje k ekonomice a osobním svobodám (a taktéž naopak). To ovlivňuje i jejich vnímání bitcoinu z perspektivy každého spektra. Pojďme si je zanalyzovat jednotlivě:

Zajímavost :  Extrémistu Daniela Bobica budú vypočúvať na londýnskom súde. Rozhodne o jeho vydaní na Slovensko

1. Levicově-autoritářští bitcoineři

Lidé s levicově-autoritářskými politickými preferencemi upřednostňují silnou státní autoritu a kontrolu nad společností. Věří v významnou roli vlády v ekonomice i sociálních záležitostech.

Prosazují větší přerozdělování bohatství, sociální programy a regulaci průmyslu k řešení nerovností. Věří, že silná centrální autorita je klíčová pro ekonomickou rovnost a ochranu práv marginalizovaných skupin. Podporují taktéž progresivní zdanění, práva pracujících a vládní zásahy s cílem zajištění ekonomické stability.

V sociální politice upřednostňují přísné regulace k udržení společenského pořádku a spravedlnosti. Kolektivní blaho staví nad individuální svobody. Mohou podporovat cenzuru a omezení svobody projevu pro podporu sociální soudržnosti.

Levicově-autoritářští fanoušci bitcoinu prosazují větší regulace. Oceňují technologické pokroky, ale mají obavy z dopadu na vládní zdanění a energetickou spotřebu. Vadí jim, že bitcoin může být využívaný pro kriminální aktivity. Bitcoinové maximalisty považují za frustrující a vyzývají je k větší inkluzivitě.

2. Pravicově-autoritářští bitcoineři

Pravicoví autoritáři podporují kapitalismus volného trhu a omezenou vládní intervenci. Prosazují nižší daně, deregulaci a ochranu soukromého vlastnictví. Věří, že ekonomická svoboda a individuální iniciativa vedou k prosperitě.

V sociální politice upřednostňují tradiční hodnoty a kulturní normy. Odporují změnám, které zpochybňují tradiční rodinu, náboženství nebo národní či sexuální identitu.

Pravicově-autoritářský bitcoiner vnímá BTC jakožto produkt volného trhu. Oceňuje technologické pokroky a kapitálové zisky spojené s bitcoinem. Prosazuje bitcoin jako osobní úsporu nebo rezervu.

Uvědomuje si nebezpečí bitcoinu jakožto prostředku pro praní špinavých peněz, proto jedná opatrně a dodržuje regulace jako placení daní a KYC požadavky. I když nemusí souhlasit s CBDC, vidí je jako nevyhnutelné a věří, že mohou rozšířit finanční přístupnost.

3. Levicově-liberální bitcoineři

Levicoví liberálové prosazují ekonomické a sociální reformy pro řešení nerovností. Věří v decentralizaci ekonomické moci a sdílení mezi jednotlivci.

Chtějí odstranit zákony omezující individuální volby, pokud zároveň neškodí ostatním. Podporují lidská práva, svobodu slova a právo na soukromí. Kritizují státní kontrolu zasahující do svobod.

Levicově-liberální bitcoiner vnímá BTC jako nástroj pro finanční svobodu marginalizovaných. Rádi slyší příběhy o využití bitcoinu ve válečných zónách a světě globálního Jihu. Upřednostňují maximální soukromí, obávají se zásahu státu. Hledají způsoby nákupu bitcoinu bez KYC. Prosazují přijetí bitcoinu jako globální platby pro ekonomickou inkluzi.

Nenávidí CBDC, vnímají je jako nástroj státní kontroly. Obávají se spojení CBDC se sociálními kreditními skóre, jako v Číně. Vidí to jako hrozbu pro osobní svobody a varují před státním dohledem.

4. Pravicově-liberální bitcoineři

Pravicoví liberálové chtějí minimální vládní zásahy, podporují volný trh a laissez-faire. Věří, že dobrovolné transakce a primárně zajištění sebe (ne všech) jsou nejefektivnější pro alokaci zdrojů.

Zajímavost :  Měli byste koupit akcie Nvidie, když začíná její AI summit? Historie naznačuje, co se bude dít!

V sociální politice upřednostňují individuální práva a svobody. Odporují vládním zásahům v osobních záležitostech, pokud nezasahují do práv ostatních.

Pravicově-liberální bitcoiner je nadšenec rakouské ekonomie. Věří, že bitcoin je nejvyšší forma soukromého vlastnictví, imunní vůči státu. Cení si nezávislosti, rádi podporují tradiční rodinné hodnoty. Cení si svobody slova, nebojí se vyjádřit své názory ať už jsou jakkoliv razantní či kontroverzní (viz. Elon Musk).

Nenávidí CBDC a další způsob monitorování. Vnímají je jako nástroje pro odebrání svobod. CBDC vnímají jako hrozbu pro ekonomiku kvůli riziku hyperinflace a státní kontroly.

5. Centrističtí bitcoineři

Co když vaše názory nejsou ani levicové, ani pravicové? V tom případě jste centrista. Centrizmus je umírněný a pragmatický přístup, hledající rovnováhu mezi zájmy.

Centristé zdůrazňují praktická řešení a kompromis. Zvažují různé názory, váží důkazy a rozhodují se podle efektivity a rozumu. Odmítají extrémní ideologie, preferují flexibilitu a nuance.

Centristický bitcoiner přistupuje k BTC pragmaticky. Uznává, že hromadění bitcoinu může vést k osobnímu obohacení a svobodě. Také však vidí důležitost fiat systému pro současnou ekonomiku.

Ostatní bitcoinisté je mohou vnímat jako oportunisty nebo matoucí, protože se pohybují mezi spektry. Mohou být vůči kryptoměnám skeptičtí, ale zároveň je klidně podporovat. Jejich postoje závisí na kontextu. Snaží se uklidnit extrémní názory a někdy hrají ďáblova advokáta.

Jsou tedy někteří bitcoineři více naklonění k vlastnictví BTC podle preferované politické ideologie?

Nový průzkum zpochybnil běžné předpoklady o vlastnictví bitcoinu, ukazuje, že politická příslušnost hraje v adopci kryptoměn poměrně zanedbatelnou roli.

Výzkum provedený profesorem Andrewem Perkinsem z Washington State University a profesorem Troyem Crossem z Reed College měl za cíl identifikovat klíčové faktory ovlivňující adopci bitcoinu v USA.

„To, co jsme našli, byl náš nejvíce šokující výsledek,” napsal Cross na Twitteru. „Mysleli jsme, že vlastnictví bitcoinu bude směřovat k politické pravici a liberalismu. Ale mýlili jsme se!

Navzdory obecnému přesvědčení studie s 3 538 účastníky nenašla významnou souvislost mezi politickou ideologií a vlastnictvím bitcoinu.

Vlastnictví bitcoinu není významně spojeno s politickou orientací. Američtí bitcoineři se nacházejí napříč politickým spektrem, ale mají tendenci být názorově umírnění.

– Andrew Perkins a Troy Cross, zdroj: decrypto.co

Nejčastěji však vlastní bitcoin liberálně smýšlející investoři

Vědci použili Teorii morálních základů k analýze dat vlatníků bitcoinu. Zjistili, že bitcoineři mají jedinečný profil. Upřednostňují kulturní svobodu a rovnost více než průměrný konzervativec nebo liberál.

Zajímavé je, že velmi liberální respondenti nejčastěji vlastnili bitcoin s 21,9 % vlastnictvím. To je více než 17,6 % velmi konzervativních respondentů a 14,3 % umírněných.

Zajímavost :  🔴Mohou akcie a bitcoin posilovat v prostředí vysokých úrokových sazeb? | Host: Jan Berka

Výzkumníci však zdůraznili, že tyto rozdíly nebyly statisticky významné pro silný politický trend:

„Těch 14 % Američanů, kteří vlastní bitcoin, nejsou členy konkrétního politického uskupení. Jsou to Američané, kteří si našli čas studovat technologii a vytvořili si pozitivní postoje, uvedli.

Přestože demografie vlastníků BTC je podobná všem američanům, sdílejí některé specifické rysy:

„Proměnné nejvíce korelující s vlastnictvím bitcoinu byly tyto: znalosti o bitcoinu, víra v jeho užitečnost, důvěra v blockchain a aktivum a vnímaná morálnost bitcoinu,” uvedli výzkumníci.

Shrnuto a podtrženo: co nabízí bitcoin jednotlivcům nehledě na politickou orientaci?

Z předchozích odstavců lze vyvodit, že vlastnictví bitcoinu není čistě založeno na politické orientaci jednotlivců. Ze studie sice vyplývá, že největší počet investorů do BTC preferuje liberální smýšlení, avšak to nic nemění na faktu, že BTC zůstává nástrojem, který zaujímá jednotlivce napříč politickým spektrem.

Bitcoin nabízí pro každého z něčeho trochu. Nabízí možnost soukromého vlastnictví bez zásahu státu. Na druhou stranu však s rostoucí adopcí bude podléhat také větší regulaci ze strany států a EU. Bitcoin představuje způsob jak zvýšit své aktuální bohatství, ale také jak nabídnout záchrannou ruku obyvatelům zemí globálního Jihu a nebo obyvatelům zemí které se potýkají s vysokou inflací (počítejme s tím, že s rostoucí adopcí se bude postupně snižovat volatilita).

Není se čemu divit že většina investorů do BTC je liberálně smýšlející. Sama decentralizovaná povaha bitocoinu představuje odtržený systém od jakéhokoliv zásahu státu a tím pádem představuje perfektní příležitost pro absolutním vlastnictvím svého kapitálu.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO