Výrobci cihel a tašek Wienerbergeru loni klesl zisk o miliardu na 326 milionů Kč

České Budějovice – Firmě Wienerberger, největšímu výrobci pálených cihel a střešních tašek v ČR, loni klesl zisk o miliardu na 326 milionů korun. Na výsledku se podle vedení firmy projevil útlum prací na stavebním trhu. Tržby z prodeje loni činily 2,9 miliardy korun, v roce 2022 to bylo 4,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

“Ekonomická situace v Česku nenahrávala dostupnosti vlastního bydlení a jeho pořízení bylo mimořádně obtížné a pro mnoho investorů dokonce nemožné. Vysoké úrokové sazby u hypotečních úvěrů a vysoké ceny energií šly ruku v ruce s inflací. Důsledkem byl propad poptávky po stavebních materiálech,” uvedl generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek. Kvůli snížení výroby byla firma nucena propustit některé zaměstnance.

Zajímavost :  Objem majetku v podílových fondech loni vzrostl o 187 miliard na 939 miliard Kč

Ve společnosti pracuje 855 zaměstnanců, náklady na jejich mzdy byly loni 561 milionů korun, což je nepatrně více než o rok dříve. V minulosti ve firmě pracovalo devět stovek lidí. “Bohužel v důsledku snížení výroby jsme museli některé zaměstnance propustit,” uvedl Jeřábek. Výsledek hospodaření před zdaněním byl 428 milionů korun. Čistý obrat společnosti Wienerberger loni činili 3,6 miliardy korun, o 1,6 miliardy korun méně než v roce 2022.

Wienerberger v roce 2019 dokončil fúzi se společností Tondach ČR, výrobcem střešních krytin. Je členem skupiny Wienerberger – největšího světového výrobce cihel, kótovaného na burze. V ČR má šest cihelen a dva závody na výrobu střešní krytiny. Roční prodej Wienerbergeru je materiál na asi 11.000 domů a 15.000 střech. Výrobní kapacita firmy Tondach ČR přesahuje 50 milionů pálených střešních tašek. V ČR působí Wienerberger a Tondach na 16 místech.

Zajímavost :  Analytici: Pokračování moratoria zvyšuje šance na obnovení Liberty Ostrava

Wienerbereger předpokládá, že i v letošním roce bude stavební trh ještě částečně v útlumu. “Ale očekáváme pozvolný růst. Na výrazné rozhýbání si musíme počkat až do začátku roku 2025,” míní Jeřábek. Dodal, že situaci nejvíce ovlivní vývoj úrokových sazeb. Za poslední měsíce poklesly o téměř procentní bod. Loni se výše úrokových sazeb blížila k šesti procentům, nyní je pod hranicí pěti procent.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Náznaky o krizi v oblasti komerčních nemovitostí se už objevují i v Česku. Může...

Doporučujeme ke čtení také :