Warren Buffet prodal podíl v Applu i BoA. Chystá se Věštec z Omahy na recesi?

Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway ve třetím čtvrtletí pokračovali ve snižování akciových pozic a navýšili hotovost na rekordních 325,2 miliardy USD.

Ve své čtvrtletní zprávě zveřejněné v sobotu Berkshire oznámila, že během léta prodala zhruba 100 milionů akcií Applu, tedy 25 % svých akcií společnost. V roce 2024 již Berkshire prodala více než 600 milionů akcií Applu, i když Apple stále zůstává její největší akciovou pozicí s hodnotou 69,9 miliardy USD.

Celkem společnost prodala akcie v hodnotě 36,1 miliardy USD, včetně několika miliard akcií Bank of America, a nakoupila pouze za 1,5 miliardy USD. Tím se toto čtvrtletí stalo již osmým v řadě, kdy Berkshire více prodávala než nakupovala. Taktéž poprvé od druhého čtvrtletí 2018 neprovedla zpětný odkup svých vlastních akcií a žádné akcie nekoupila ani během prvních tří týdnů října.

Berkshire je jakýmsi odrazem širší ekonomiky,” uvedla Cathy Seifert, analytička CFRA Research v New Yorku. „Hromadění hotovosti naznačuje opatrnější přístup, což může investory znepokojovat, pokud jde o výhled ekonomiky a trhu.

Zajímavost :  Binance rozdává peníze – Omni Network farma pomalu končí, získejte tu další!

Akcie třídy A společnosti Berkshire letos vzrostly o 25 %, zatímco index S&P 500 posílil o 20 %. Hotovostní pozice Berkshire vzrostla ke konci června na 276,9 miliardy USD. Přesahuje tedy desetkrát více finanční rezervu 30 miliard, kterou se Buffet zavázal držet.

Analytik Jim Shanahan uvedl, že rostoucí hotovostní rezervy vyvolávají otázky, zda Buffett považuje akcie za nadhodnocené, očekává ekonomický pokles, nebo se připravuje na velkou akvizici. V květnu Buffett uvedl, že očekává, že Apple zůstane jeho největší akciovou investicí. Prodej akcií v jeho případě dává smysl, protože federální daň ve výši 21 % z kapitálových zisků pravděpodobně vzroste.

Pokles provozního zisku

Provozní zisk Berkshire ve čtvrtletí klesl o 6 % na 10,09 miliardy USD, což odpovídá přibližně 7 019 USD na akcii třídy A. Tím se nenaplnily odhady analytiků, které činily 7 611 USD na akcii. Pokles byl způsoben zejména pojistnými ztrátami z dřívějších smluv, nároky na pojistné plnění souvisejícími s hurikánem Helene v září a ztrátami z měnových kurzů kvůli silnějšímu americkému dolaru.

Zajímavost :  Cena bitcoinu před zasedáním Fed zase klesá na 64 000 dolarů

Tyto ztráty převážily nad zvýšenou ziskovostí Geico, kde se snížily pojistné události, a nad růstem zisku železnice BNSF a Berkshire Hathaway Energy, které zaznamenaly pokles provozních nákladů. Analytička Cathy Seifert z CFRA Research uvedla, že Berkshire dlouhodobě těží z rozmanitosti svých podniků, ale ve čtvrtletí čelila mnohostranným problémům.

Ty zahrnovaly 19% pokles tržeb řetězce čerpacích stanic Pilot, kde klesly ceny pohonných hmot i objemy prodeje. Berkshire také oznámila, že téměř všechny její maloobchodní podniky, včetně více než 80 autosalonů, zaznamenávají pokles tržeb. Čistý zisk dosáhl 26,25 miliardy USD, zatímco před rokem společnost vykázala ztrátu 12,77 miliardy USD. Tento výsledek odráží nerealizované zisky a ztráty z investic do akcií, jako je Apple.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO