Warren Buffett a japonské akcie. Jak si vedou po pěti letech?

Když Warren Buffett v roce 2020 oznámil, že prostřednictvím Berkshire Hathaway investoval do pěti největších japonských obchodních domů (sogo shosha), mnozí analytici zůstali překvapeni. Tento krok do tehdy stagnujícího japonského trhu působil neobvykle, zvláště u investora, který je známý svou konzervativností a zaměřením na americký trh. Dnes, s odstupem pěti let, se ukazuje, že šlo o jeden z nejzajímavějších strategických tahů Buffettovy kariéry. Jak si tato investice vedla do roku 2025?
Stabilitu a diverzifikace
Buffettovy nákupy podílů ve firmách Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo byly v roce 2020 oznámeny jako investice do „rozumně oceněných, dobře řízených a globálně aktivních společností.“ Všechny tyto firmy fungují jako obchodní konglomeráty s širokým portfoliem aktivit jako energetika, suroviny, technologie a finance.
Podobnost s diverzifikovaným modelem Berkshire Hathaway byla patrná už tehdy. Buffett, který obvykle nakupuje podniky s dlouhodobým potenciálem a dobrým cash-flow, v těchto japonských skupinách viděl podniky s konzervativním řízením, vysokou dividendovou výnosností a nízkým zadlužením. Do roku 2025 navíc navýšil své podíly z původních 5 % až na bezmála 10 % v každé společnosti. To signalizuje silnou důvěru v jejich další růst.
Silný růst a krátkodobé výkyvy
Původní investice Berkshire Hathaway dosáhla zhruba 13,8 miliardy dolarů. Do konce roku 2024 měla hodnotu kolem 23,5 miliardy, což znamenalo zhodnocení přes 70 % během čtyř let. Tento vývoj posílil dojem, že Buffett odhadl správný okamžik i sektor.
V roce 2025 se ale růst částečně zastavil a u některých titulů došlo k poklesu. Například akcie Mitsui a Sumitomo ztratily meziročně přes 15 %, a i takové stálice jako Mitsubishi a Itochu klesly o 9 %. Pouze Marubeni si připsala mírný nárůst okolo 2,5 %. Důvodem je kombinace několika faktorů, a to posilování amerického dolaru vůči jenu, geopolitická nejistota v Asii a obavy z ochlazení globálního obchodu.
Přesto je dlouhodobý vývoj mimořádně pozitivní. Některé akcie, například Marubeni, od doby Buffettova vstupu vzrostly o více než 300 %. Navíc Berkshire Hathaway v roce 2024 obdržela z těchto investic dividendy ve výši přes 800 milionů dolarů. To v kombinaci s levným financováním v japonském jenu (úrokové náklady činily jen 135 milionů) znamená solidní příjmový tok i bez růstu cen akcií.
Signál pro globální investory
Japonské obchodní domy byly dlouho vnímány jako složité, málo transparentní a z hlediska zahraničních investorů nepružné. Buffett však ukázal, že díky důkladné analýze a trpělivosti lze v tomto sektoru najít značný potenciál. Pozitivně hodnotil i firemní kulturu, přístup k akcionářům, skromné odměňování manažerů a ochotu firem postupně přizpůsobit se moderním trendům.
Tato investice navíc působila jako symbolický krok směrem k větší otevřenosti japonské ekonomiky zahraničním investorům. Firmy samy zmírnily limity na podíly zahraničních vlastníků, aby umožnily Berkshire zvýšit svůj vliv.
Mnozí analytici nyní považují Buffettovu strategii za předzvěst širšího trendu, tj. zájmu globálního kapitálu o podhodnocené trhy, které nejsou v centru pozornosti médií, ale nabízejí stabilitu a dlouhodobé výnosy. Buffett jednoduše opět dokázal, že umí najít hodnotu tam, kde ji ostatní přehlížejí.
Závěr
Buffettova sázka na japonské obchodní domy se ukázala jako mimořádně výnosná, a to nejen z hlediska růstu hodnoty investic, ale i díky pravidelnému dividendovému příjmu a chytrému využití japonských nízkých úrokových sazeb. I přes mírné zakolísání v roce 2025 zůstává tato investice učebnicovým příkladem trpělivého a promyšleného investování.
Pro Berkshire Hathaway šlo o rozhodnutí, které nejen diverzifikovalo portfolio mimo Spojené státy, ale také vyslalo jasný signál o důvěře v japonský trh. A pro ostatní investory je to připomínka, že sázka na dlouhodobou hodnotu může nést ovoce i v méně očekávaných koutech světových trhů.
Prozkoumejte japonské akcie na platformě XTB
Obchodujte ještě dnes
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO