Warren Buffett nehodlá prodávat tyto tři akcie, mezitím se zbavuje Apple
Warren Buffett v poslední době nenašel na akciovém trhu mnoho atraktivních příležitostí. Předseda Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B) prodává více akcií, než nakupuje, již osm čtvrtletí za sebou. To zahrnuje i prodej podílů v některých z jeho nejziskovějších investic.
Na konci minulého roku začal snižovat svou velkou pozici v Applu a během posledních čtyř čtvrtletí prodal více než dvě třetiny svého podílu. V minulém čtvrtletí se zaměřil na Bank of America. Od konce června prodal 26 % této druhé největší pozice Berkshire.
I když Buffett redukuje některé z největších pozic Berkshire a prodává menší podíly úplně, existují tři významné akcie, které plánuje držet dlouhodobě. Buffett je označuje jako skutečně vynikající společnosti, které by mohly být zajímavé i pro vaše portfolio.
1. Akcie – American Express
Buffett začal investovat do American Express (AXP) na počátku 90. let a od té doby svou pozici nezměnil déle než dvacet let.
American Express se odlišuje od většiny vydavatelů kreditních karet tím, že provozuje vlastní platební síť. Banky obvykle spolupracují s třetí stranou, jako je Visa nebo Mastercard, které zpracovávají platby při každém použití kreditní karty. Tyto společnosti generují miliardy příjmů zajištěním převodů mezi účty.
Jako provozovatel vlastní platební sítě si American Express ponechává veškeré transakční poplatky. Ty dosáhly ve čtvrtletí 8,8 miliardy USD, což představuje nárůst o 4 % oproti minulému roku a více než polovinu celkových tržeb. Růst byl poněkud zklamáním, protože firemní klienti Amexu (přibližně 30 % celku) zaostávali za spotřebitelskými a mezinárodními držiteli karet.
Navzdory zpomalování růstu objemu plateb firma zaznamenává rostoucí zájem zákazníků o prémiové karty s vysokými ročními poplatky. Poplatky z karet vzrostly o 18 % na 2,2 miliardy USD. Úrokové příjmy také rostou a ve čtvrtletí dosáhly 4 miliardy USD, což je nárůst o 16 %.
Posun směrem k prémiovým kartám představuje pro American Express významnou konkurenční výhodu. Naznačuje, že má klientelu s vyššími příjmy, která je méně náchylná k omezení výdajů během hospodářských zpomalení. Popsaný trend také přitahuje více obchodníků k partnerství s Amexem, aby přilákali movité zákazníky, což zvyšuje hodnotu držení Amex karty.
Akcie American Express letos vzrostly o 45 %. To zvýšilo poměr ceny k zisku (P/E) na přibližně 21. V posledních deseti letech se akcie více pohybovaly pod touto hodnotou než nad ní, což může investory odrazovat od nákupu za současnou cenu. Přesto je společnost stabilní a stojí za úvahu, pokud cena akcií poklesne.
Prozkoumejte akcie American Express na platformě XTB
2. Akcie – Coca-Cola
Coca-Cola (KO) je další dlouhodobá Buffettova investice, do které začal investovat na konci 80. let a začátkem 90. let.
Coca-Cola má několik konkurenčních výhod, které ji činí atraktivní dlouhodobou investicí pro Buffetta. Především je značka globálně ikonická. Vedle stejnojmenného nápoje vlastní společnost dalších 11 značek s tržbami přesahujícími miliardu dolarů.
Síla značky se projevila ve schopnosti společnosti zvyšovat ceny v době rychlé inflace. Ceny vzrostly meziročně o 10 %, přičemž vedení upozorňuje, že čtyři procentní body byly důsledkem intenzivní inflace na některých trzích.
Další výhodou Coca-Coly je její globální dosah. To jí umožňuje maximalizovat hodnotu dodavatelského řetězce a distribučních smluv. Díky své pozici může snadno testovat nové produkty, protože má lepší vyjednávací pozici u maloobchodníků. To jí pomáhá zvyšovat podíl na trhu.
Akcie společnosti poklesly z historických maxim dosažených začátkem roku. Nyní se obchodují za přibližně 22násobek odhadů zisku na příští rok, což je rozumná cena za lídra trhu.
Prozkoumejte akcie Coca-Cola na platformě XTB
3. Akcie – Occidental Petroleum
Occidental Petroleum (OXY) je relativně novým přírůstkem do portfolia Berkshire. Buffett získal významný podíl v roce 2019, kdy koupil prioritní akcie za 10 miliard USD, aby pomohl Occidental získat Anadarko.
Od té doby také získal významný podíl v kmenových akciích, zatímco Occidental splatil některé z prioritních akcií Berkshire. V současnosti drží Berkshire přibližně 27 % všech akcií Occidental.
Tato energetická společnost má větší expozici vůči ceně ropy než jiní integrovaní operátoři. Její pozice v oblasti Permian Basin na jihozápadě USA poskytuje relativně levný zdroj ropy.
Nedávno posílila tuto pozici akvizicí CrownRock, která byla uzavřena na začátku srpna. Generální ředitelka Vicki Hollub odhaduje, že tato akvizice zvýší volný peněžní tok o 1 miliardu USD, pokud cena ropy West Texas Intermediate zůstane kolem 70 USD za barel.
Na ropu je vyvíjen značný tlak
Bohužel cena ropy v posledních šesti měsících výrazně klesla, což Occidental staví do složité pozice vzhledem k dluhu, který si na akvizici CrownRock vzala. Velká expozice vůči produkci ropy stlačila cenu akcií Occidental na úroveň, která nebyla dosažena od začátku roku 2022.
Zajímavé je, že Buffett nevyužil příležitosti k nákupu akcií za těchto nízkých cen, přestože je nakupoval dva roky po sobě. Ve svém dopise akcionářům v roce 2023 napsal: „Nikdo neví, jaké budou ceny ropy příští měsíc, rok nebo desetiletí. Ale Vicki [Hollub] ví, jak oddělit ropu od skály, a to je vzácný talent, který je cenný pro akcionáře.” Aktuální nedostatek nákupů v posledních čtyřech měsících je proto překvapující.
To by mohlo znamenat, že Buffett je spokojen s podílem Berkshire ve společnosti, který je již dost velký. Prohlásil, že nemá zájem o převzetí kontrolního podílu.
Současná cena akcií Occidental je kolem 50 USD, což dává podnikovou hodnotu k EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) poměr 5,3. I přes tlak na ceny ropy je to atraktivní cena. Pokud věříte, že ceny ropy opět vzrostou, Occidental by měla zaznamenat podstatné zvýšení volného peněžního toku a růst ceny akcií.
Prozkoumejte akcie Occidental Petroleum na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO