Zakladatel Tronu Justin Sun chce být Elon Musk ve světě kryptoměn
Novým kryptoměnovým spojencem zvoleného prezidenta Donalda Trumpa je čínsko-americký podnikatel Justin Sun, zakladatel blockchainu Tron. Sun je kontroverzní postavou, obviněnou americkými regulátory z podvodu, a taky nedávno utratil 6,2 milionu dolarů za banán.
V listopadu Sun investoval 30 milionů dolarů do kryptoměnového projektu World Liberty Financial, za kterým stojí Trumpova rodina. Jeho investice přišla v kritické chvíli, kdy projekt bojoval s naplněním cílů financování, což mohlo ohrozit potenciální výplaty pro Trumpovy. Nyní se zdá, že rodina dostane své peníze, a Sun bude působit jako poradce World Liberty.
Kontroverze Justina Suna
1. Žaloba a placení celebrit
Sun má řádný důvod k tomu hledat spojence ve Washingtonu. V roce 2023 na něj a tři jeho firmy podala žalobu Komise pro cenné papíry (SEC). Ta tvrdí, že prodával neregistrované cenné papíry, manipuloval ceny tokenů a platil celebritám, jako je Lindsay Lohan, za propagaci svých projektů.
Sunovy firmy a jeho výstřednosti jsou na kryptoměnové scéně přítomné už sedm let. Zatímco volatilní trhy a skandály vyřadily z hry mnohé z jeho současníků, Sun pokračuje dále, nezasažen minulými kontroverzemi ani právními spory.
2. Banán za 6 000 000 USD
Jen pár dní před svou investicí do World Liberty utratil přes 6 milionů dolarů v aukci Sotheby’s za umělecké dílo, které tvořil banán přilepený na bílou zeď. Sun pak uspořádal tiskovou konferenci, kde se před publikem pochlubil tím, že ovoce snědl. Tato akce vyvolala debatu o nezávislosti zpravodajství, když Sunův tým údajně vyvíjel tlak na server CoinDesk, aby o události přestal informovat.
Při vyhledávání publicity Sun tvrdí, že čerpá inspiraci od jiné osobnosti, která už našla cestu do okruhu blízkých spolupracovníků zvoleného prezidenta.
„Chci být Elonem Muskem kryptosvěta,” řekl v rozhovoru. „I když to může zpočátku znít šíleně nebo přehnaně, věřím, že mnoho věcí, které děláme, nakonec přinese skvělé výsledky.”
3. Záchrana World Liberty Financial
Sunova investice do projektu World Liberty podle všeho představuje pokus získat přízeň nastupující Trumpovy administrativy, uvedl Dennis Kelleher, výkonný ředitel organizace Better Markets. „Ale jeho žaloba je velmi vážná,” dodal. Obvinění nejsou podle něj něco, co by nový předseda SEC snadno přehlédl.
Mluvčí společnosti Tron uvedl, že silně odmítají tato obvinění a jakékoli pochybení. Sunovy společnosti se snaží žalobu zpochybnit a zamítnout.
Sun uvedl, že se rozhodl investovat do projektu World Liberty poté, co viděl Donalda Trumpa a jeho syny Erica a Donalda Jr., jak prokazují svůj zájem o propojení kryptoměn a tradičního finančního světa. Na prodeji tokenů projektu World Liberty záviselo více než jen snaha přivést digitální aktiva do mainstreamu. Projekt vlastněný Trumpovou rodinou měl získat 75 % čistých příjmů, pokud by projekt vybral 30 milionů dolarů.
Do poloviny listopadu však World Liberty získal pouze asi 20 milionů dolarů. V tu chvíli přišel Sun, jehož investice ve výši 30 milionů dolarů zajistila, že Trumpovi dostanou svůj podíl.
„Vždy se snažím přivést více lidí do kryptoprůmyslu,” uvedl Sun. Mluvčí společnosti dodal, že Sunova investiční rozhodnutí nejsou nijak politicky motivovaná.
4. Tron je blockchain pro zločince
Sun přišel do USA v roce 2011, aby absolvoval postgraduální studium na Pensylvánské univerzitě. Zamiloval si Elona Muska a jeho automobilku Tesla. A také Bitcoin. Sun se tehdy připravoval na zkoušky na právnickou fakultu, když ho zastihla krypto horečka, což zásadně změnilo směr jeho kariéry.
V roce 2017 spustil blockchain Tron jako rychlejší a levnější alternativu k Ethereu. Předtím prodal tokeny TRX za 70 milionů dolarů, než Čína tento způsob fundraisingu označila za nelegální a zakázala ho. V roce 2018 obvinil spoluzakladatel Etherea (Vitalik Buterin) Justina Suna z kopírování whitepaperu Etherea.
Tron se stal oblíbeným cílem pro transakce s tetherem, největším stablecoinem na světě. Stablecoiny, které se snaží udržet hodnotu 1 dolaru, jsou často používány pro mezinárodní platby. A také pro nelegální aktivity.
Podle analytické kryptoměnové firmy TRM Labs proběhla téměř polovina všech nelegálních kryptotransakcí v loňském roce právě na blockchainu Tron. Tron nyní spolupracuje s TRM na detekci nelegální činnosti a letos pomohl zmrazit aktiva v hodnotě přibližně 70 milionů dolarů. Jako blockchain však Tron nehodnotí úmysly svých uživatelů, uvedl mluvčí Suna.
Sun od té doby rozšířil svůj vliv prostřednictvím sítě firem a přitahuje pozornost všemi možnými způsoby.
Sun například zaplatil 28 000 000 USD za první místo na vesmírné turistické raketě vyvinuté společností Blue Origin Jeffa Bezose. Cestu dosud neuskutečnil s odvoláním na časové konflikty. Když v roce 2022 kolabovalo krypto impérium Sama Bankmana-Frieda, FTX, Sun svolal novináře v Singapuru, aby prohlásil, že zvažuje koupi některých aktiv FTX. Žádná dohoda však nevznikla.
Sun se snažil přesvědčit Warrena Buffetta o hodnotě kryptoměn
Obávajíc se rostoucího vlivu Justina Suna, největší americká kryptoměnová burza Coinbase tento měsíc vyřadila token vydaný společností BiT Global, přičemž uvedla nepřijatelná rizika, že by se token mohl dostat do Sunových rukou. BiT podala na Coinbase kvůli tomuto rozhodnutí žalobu. Vyřazení podle Sunova mluvčího ani zdaleka neprokazuje jakékoli provinění ze strany Suna.
Sun se jednou pokusil přesvědčit jednoho z největších kritiků kryptoměn, Warrena Buffetta, o jejich hodnotě. V roce 2019 Sun vyhrál v charitativní aukci s nabídkou 4,6 milionu dolarů možnost povečeřet s předsedou Berkshire Hathaway.
Událost však neproběhla podle plánu. Sun schůzku na poslední chvíli odložil a změnil její místo konání. Když byla konečně přeložena, Sun se omluvil za svou přehnanou sebereklamu a tendenci vše přehánět. Buffetta však jeho argumenty nepřesvědčily a bitcoin nadále odmítá.
„Myslím, že Warren Buffett udělal chybu,” řekl Justin Sun nedávno.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO