Zástupci věřitelského InsolCentra, Svazu měst a obcí, Hospodářské komory a Unie zaměstnavatelských…
Zástupci věřitelského InsolCentra, Svazu měst a obcí, Hospodářské komory a Unie zaměstnavatelských svazů (UZS) varují před zkrácením oddlužení z pěti na tři roky pro všechny dlužníky.
Podle nich změna zhorší morálku dlužníků a povede k nesplácení závazků. Zástupci organizací to řekli dnes na tiskové konferenci. Představili výsledky lednového průzkumu agentury Ipsos pro UZS, podle nichž se proti zmírnění podmínek staví tři čtvrtiny Čechů a Češek mezi 18 až 65 lety. O zkrácení oddlužení z pěti na tři roky se chystá hlasovat Sněmovna. Tento krok doporučují experti na dluhovou problematiku i Národní ekonomická rada vlády (NERV).
Do průzkumu se v lednu zapojilo 1575 osob v produktivním věku. Zjištění vycházejí z odpovědí těch, kteří měli na problematiku názor. Data zpracovalo InsolCentrum. Podle jeho jednatelky Jarmily Veselé je 76 procent dotázaných proti zmírňování podmínek.
Tříleté oddlužení mají senioři, invalidé či děti. Zhruba 36 procent lidí by ho uznalo i rodičům samoživitelům a necelá tři procenta živnostníkům. Další pětina by zkrátila na tři roky insolvenci všem. Vnímá to jako spravedlivé. Podle necelé pětiny tříletý oddlužovací proces naopak nestačí k tomu, aby si závažnost zadlužení člověk uvědomil. Téměř dvě pětiny by podmínky obecně zmírnily bez ohledu na uspokojení věřitelů, zbytek je proti.
„Čím víc lidem prostor uvolňujete a odpouštíte dluhy bez toho, aby pro to něco udělali, tím více se zadlužují. Po přijetí novely bude splácení v podstatě velice nízké. Přijme-li se tato úprava (tříleté oddlužení), nebude cesta zpátky,“ řekla Veselá. Podle ní je v oddlužení asi 100 000 lidí a po zkrácení by to mohlo být dalších 540 000. Ti dluží 750 miliard korun, uvedla Veselá. Míní, že o velkou část peněz by věřitelé přišli. Podle Ladislava Minčiče z Hospodářské komory to negativně dopadne na ekonomiku a budou chybět peníze na investice. „Stát velkorysým přístupem říká, že část občanů a firem se musí zříci svého majetku ve prospěch dlužníka,“ řekl Minčič. Podle zástupce Svazu měst a obcí Dana Jiránka lidé dluží obcím 15 miliard korun. „Bojíme se toho, že systém začne selhávat. V okamžiku, kdy to musí platit za neplatiče ostatní, logicky nemůže být kvalita veřejných služeb na takové úrovni, jakou bychom všichni rádi,“ uvedl Jiránek.
Podle expertů na dluhovou problematiku a NERV musí být naopak oddlužovací proces přístupnější, kratší a také individuálnější podle ekonomických možností dlužníka. Současně by mělo být oddlužování i přísnější a víc tlačit na návrat na trh práce z šedé ekonomiky a na legalizaci příjmů, uvedla rada. Doporučila vytvořit rejstřík exekucí a propojit ho se systémy správy sociálního zabezpečení a finanční správy. Přínos z daní a odvodů pro rozpočet odhadla na pět až 12 miliard korun ročně. Slibuje si od oddlužení i zvýšení zaměstnanosti, omezení šedé ekonomiky, snížení rozdílů mezi regiony, zlepšení situace rodin i zaměstnavatelů. (ČTK)
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO