Zbrojařská STV Group loni znásobila zisk i tržby, vydělala 5.5 miliardy Kč

Praha – České zbrojařské skupině STV Group loni stoupl čistý zisk na 5,5 miliardy korun z předloňských 1,5 miliardy korun. Konsolidované tržby dosáhly téměř 14 miliard korun, zatímco v roce 2023 to byly podle výroční zprávy přibližně čtyři miliardy Kč. Hospodářské výsledky za loňský rok sdělil šéf firmy Martin Drda deníku Právo. STV Group je jediným výrobcem velkorážní munice v Česku. Přes 90 procent tržeb loni pocházelo z exportu. České armádě STV Group dodala materiál v hodnotě 580 milionů korun.

Poptávku po výrobcích skupiny vyvolal válečný konflikt na Ukrajině. Kromě munice firma vyváží i renovovanou a modernizovanou obrněnou techniku.

Pro další roky už Drda tak vysoký zisk jako loni neočekává. „Ziskovost loňského roku byla ovlivněna zejména pořízením vojenského materiálu za dřívějších výhodných podmínek a jejich prodejem dnes, v době extrémní poptávky, kdy tržní ceny zohledňují nedostupnost vojenského materiálu. V dalších letech už s takovou marží počítat nemůžeme,“ uvedl.

Zajímavost :  Krize ruského uhelného průmyslu se dále prohlubuje. Tamní těžaře trápí...

V letošním roce dosáhne kapacita firmy 300.000 kusů munice ráže 155 milimetrů a až 150.000 kusů velkorážové munice ostatních ráží. „I přes očekávaný výrazný pokles ziskové marže tak nepředpokládáme pokles zisku v absolutních hodnotách, ba naopak,“ dodal Drda. STV Group má podle něj ambici vytvořit zcela soběstačný systém od vývoje, přes výrobu a skladování až po likvidaci munice.

Na vývoj a vybudování výrobních kapacit má firma připraveno vlastních pět miliard korun a nepožaduje přímou finanční podporu. „Co však od státu nutně potřebujeme, je přesné zadání jak v technické specifikaci, tak v budoucím požadovaném množství,“ uvedl Drda. Na dani z příjmu skupina státu odvede 1,5 miliardy korun.

STV Group, která vlastní mimo jiné společnost Poličské strojírny, je součástí Drdova holdingu STV Invest. Ten loni ovládl slovenskou strojírenskou společnost Matador Industries (nyní STV Machinery), která vyvíjí a vyrábí komponenty pro těžká obrněná vozidla a strojírenské celky pro vojenské užití. Letos STV Invest koupil padesátiprocentní podíl ve společnosti Promet Tools. Ta drží 35 procent akcií ve výrobci nákladních aut Tatra Trucks, STV Invest se tak stal vlastníkem 17,5 procenta akcií kopřivnické automobilky. Většinovým majitelem Tatry Trucks je zbrojařská skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada.

Zajímavost :  Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč

Sedmačtyřicetiletý Drda převzal vedení firmy ve 22 letech po smrti otce Václava Drdy, který zakládal firmu STV Praha. Drda rozhovor pro Právo poskytl distančně. Své soukromí si chrání, zdůvodňuje to bezpečnostními riziky, uvedl list. Magazín Forbes Drdu v roce 2024 označil s majetkem přesahujícím sedm miliard korun za 68. nejbohatšího Čecha.

Reklama

Zajímavost :  ČEZ ESCO loni zvýšilo provozní zisk o půl miliardy na více než 2,6 miliardy Kč

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO