Zlato poprvé v historii překonalo hranici 3 500 dolarů za unci. Jak dlouho ještě bude růst?

V období inflace a úrokových obav v letech 2023 a 2024, následovaných dluhovou krizí roku 2024 a celní nejistotou roku 2025, není žádným překvapením, že největší světová komodita, zlato, zažívá nezastavitelný růst.

Navíc poslední oznámení z Washingtonu i Pekingu tento růst ještě zrychlilo. V úterý 22. dubna zlato vystřelilo na nové historické maximum nad 3 500 USD za unci.

Jak prezidenti podporují růst ceny

První důležitý moment přišel ze sociální sítě Truth Social, kterou provozuje Trumpova firma Trump Media. Donald Trump zde zveřejnil seznam praktik, které podle něj představují neférovou obchodní výhodu – například zavádění DPH nebo státní dotace pro vybraná odvětví. Tím naznačil, že chystá nová tvrdá ekonomická opatření proti zemím, které tyto metody používají.

Na druhé straně Tichého oceánu Čína pokračuje ve svém odhodlání v obchodní válce bojovat. Slíbila odvetu vůči každé zemi, která pomáhá USA oslabovat její ekonomiku. Ačkoliv mohou tyto výroky působit bojovně, je třeba připomenout, že USA podle několika zpráv z velikonočního víkendu hledají partnery pro efektivnější izolaci Číny.

Zajímavost :  Minister práce Erik Tomáš vedie v dôvere medzi ministrami. Premiér Fico aj väčšina vlády si pohoršili

Tato dvojice oznámení dál prohlubuje globální nejistotu. Zpochybňují stabilitu dolaru, cenovou stabilitu, kupní sílu Američanů i diplomatické vztahy. Zlatu se výjimečně daří od začátku ruské invaze na Ukrajinu a od rozhodnutí Západu zmrazit ruské rezervy.

Tento krok byl jasným signálem – nejen pro nepřátele USA, ale i pro jejich spojence. Výsledkem bylo, že centrální banky začaly ve velkém komodity, především zlato, nakupovat.

Může Čína obchodní válku prohrát?

Někteří analytici si myslí, že Čína jen blafuje a snaží se vypadat silněji, než ve skutečnosti je. Podle běžného názoru totiž země, která má obchodní přebytek, nemůže v dlouhodobé obchodní válce zvítězit. Jenže Čína není jen vývozce – je také hlavním výrobcem a dodavatelem mnoha důležitých surovin. Jakékoli větší problémy v její ekonomice by tak mohly vážně ovlivnit celý svět.

Navíc se zdá, že její zranitelnost je menší, než se často uvádí. Ačkoliv má pověst exportně závislé ekonomiky, podle dat tvořil vývoz 14 % čínského HDP. V USA to bylo 11 %. Obě velmoci tedy vstupují do konfliktu s relativně stabilními pozicemi. To ale nemění nic na tom, že současný i očekávaný chaos činí ze zlata logickou investici.

Zajímavost :  Kreativní průmysly jako cesta do top 10. Composers Summit Prague propojuje český talent se světem

Zlato překonává akcie i Bitcoin

Přestože se cena zlata mírně stáhla z posledního maxima a nyní se obchoduje kolem úrovně 3 450 USD, od začátku letošního roku je stále v zisku více než 30 %.Pro srovnání, index S&P 500 je od začátku roku o 9,98 % níž a Bitcoin, někdy označovaný jako digitální zlato, ztrácí 6,34 %.

Přední analytici očekávají, že zlato bude růst po celý rok 2025. Peter Schiff, Gerald Celente i Peter Grandich se shodují, že má stále prostor k posílení. Podobný názor má i Ed Yardeni. Ten stanovil cíl pro letošek na 4 000 USD a pro rok 2026 očekává dokonce 5 000 dolarů za trojskou unci.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO