Zopakuje se kolaps ceny bitcoinu z roku 2022?
Bitcoin byl tenhle týden jako na trní. Samozřejmě důsledek inaugurace Donalda Trumpa prezidentem USA, z čehož plynula dost velká očekávání. Při jeho inauguraci se nakonec krypto dostalo na vedlejší kolej, takže až na jednorázové pumpy, se se kurz bitcoinu drží na těch stejných úrovních jako koncem předešlého týdne.
Trhy však neměly důvod korigovat směrem dolů, protože rovněž nezaznělo nic negativního. Respektive žádná negace jeho předešlých slibů ohledně krypto sektoru. Všichni prostě mají pořád velká očekávání, díky čemuž je trh podle mého názoru priced for perfection.
Otázkou potom je, jak moc velký potenciální prostor existuje pro další růst?
Video: Problémem je inflační očekávání
Zopakuje se kolaps ceny bitcoinu z roku 2022?
Tržní výnosy na amerických federálních dluhopisech jsou tím největším strašákem pro bitcoin. Alespoň by s tím měl být obeznámen každý, kdo se o bitcoin jako o investici zajímá. Když tržní výnosy na dluhopisovém trhu strmě stoupají, jednou se můžeme dostat do bodu, který je pro trh s bitcoinem neúnosný.
Když tržní výnosy na přelomu let 2020 a 2021 zaznamenaly první strmější růst, růst ceny bitcoinu to zastavilo. Jakmile tržní výnosy započaly druhý rychlý růst na přelomu let 2021 a 2022, cena bitcoinu skončila na 16 000 dolarech. Všimněte si, že když tržní výnosy vzrostly v roce 2023 ze zhruba 3,3 % na 5 %, cena bitcoinu zřetelně stagnovala.
Teď jsme zase v situaci, kdy od září tržní výnosy opravdu rychlým tempem stoupaly. Během vcelku krátkého časového rozpětí silný růst o více jak 80 bazických bodů. Cena bitcoinu přesto držela růstový směr, ale asi jsme se dostali zase do bodu, kdy není další stabilní růst možný.
Tudíž se vracíme k tomu, že se situace na trhu odvíjí od inflačního očekávání. Právě očekávání ohledně růstu inflace tlačí tržní výnosy směrem nahoru. A co například zvyšuje inflační očekávání?
Kdyby Trump dostál svému slibu ohledně cel na dovážené zboží do USA, výše tarifu by se v průměru vyšplhala na 17,7 %. Což tato země pamatuje naposledy z 30. let minulého století. Vzhledem k tomu, že import je ekvivalentem 14 % HDP USA, je to dost velký tlak pro zrychlení inflace.
Co jsem tak vysledoval, odhady jsou v rozpětí 0,5 až 1 procentního bodu nahoru od současných čísel. Když je tedy poslední jádrová inflace (PCE) 2,8 %, možná by musel Fed dokonce úrokové sazby zase zvýšit.
Bitcoin stagnuje u psychologické hladiny 100 000 dolarů
Trh s bitcoinem by se dal jednoduše shrnout jako soustavná stagnace kolem psychologické hladiny 100 000 dolarů. Opakovaně vidíme, že jakmile se kurz bitcoinu dostane nad 100 000 dolarů, hybnost začne velmi rychle slábnout. Navíc pondělní svíce je obrovské selhání. Ten dlouhý horní knot představuje nezanedbatelný prodejní tlak. Ale to my už víme, takže jde jen o potvrzení platnosti.
Závěrem: Cena bitcoinu musí zůstat nad 100 000 dolary
Cena bitcoinu musí, z technického hlediska, zůstat nad 100 000 dolary. Uvedená úroveň má velký psychologický význam a dokud se nad ní trh neudrží, nemůžeme přirozeně pokračovat výše.
Sledujeme pouze signály, které nám cenový graf poskytuje, díky čemuž jsme schopni cenový vývoj do jisté míry objektivně vyhodnocovat. Co se ovšem stane v budoucnu, nikdy nevíme, dokud se to nestane.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO