16.9.2024 Přehled trhu: Zlato posílilo nad 2 600 USD, inflace neklesá. Bitcoin znova roste

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Americká inflace nadále stagnuje kolem 3,2 procenta. Producentské cenové indexy lehce nad očekáváním a klesá jenom jádrová složka inflace. Zlato reaguje růstem na nové nominální maximum 2 570 USD. Stříbro se dotahuje nad 30 USD. Akciové trhy nadále spekulují na soft landing.

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se poslední dny pohybuje ve stranovém pásmu hned pod rezistenční hladinou 58 000 až 62 000 USD. Níže se podíváme jestli je to akumulace nebo spíše distribuce. Altcoiny jsou převážně neutrální s pohyby v nižších jednotkách procent.

Video: Výnosová křivka spustila medvědí signál

Bude stabilní americká inflace problém pro snížení sazeb?

Ve středu byla oznámená klíčová data tohoto týdne ohledně stagnující americké inflace. Celková meziroční inflace zůstává stabilní na 3,2 procentech. Meziměsíčně lehce roste o očekávaných 0,2 procenta. Spotřebitelský jádrový cenový index CPI byl oznámen o maličko vyšší než se očekávalo.

Pozitivní zpráva pro trhy je klesající jádrová složka inflace na meziroční bázi. Ta se dostává ze 2,9 na 2,5 procenta (očekávalo se 2,7 procenta). Nejvýznamnějším přispěvatelem k jádrové inflaci je nadále bydlení (shelter). Na druhé straně, klesající ceny ropy pomáhají inflaci k poklesu.

S ohledem na tyto data se domnívám, že příští týden ve středu můžeme od zasedání Fedu očekávat s vysokou pravděpodobností snížení úrokových sazeb jenom o 25 bazických bodů. Fed zřejmě očekával, že jim celková inflace bude pokračovat v poklesu výrazné rychleji. Místo toho stagnuje už 4 měsíce na stejné hodnotě. Díky tomu mi přijde snížení o 50 bazických bodů nepravděpodobné (unáhlené). Investoři nadále spekulují na soft-landing a americké akciové trhy lehce rostou téměř k historickým maximům.

Z evropské unie přichází potvrzení předpokladů a snížení úrokových sazeb o dalších 25 bazických bodů. Minimálně inflační data z Německa potvrzují o něco lepší vývoj inflace než v Americe. Průmyslová produkce v mnoha Evropských zemích však nadále padá.

Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Slábnoucí malé společnosti a velké techy na maximech

V předchozím přehledu trhu jsme si popsali proč je klesající přepravní sektor další indikátor signalizující americkou recesi. Nabízí se otázka jestli už začala nebo to bude v horizontu 3-6 měsíců?

Aktuálně je na místě detailně sledovat poptávku po ropě. Pokles ceny ropy pod dlouhodobou supportní hladinu mi zvedá obočí a nutí se silně zamyslet jestli už jsme v bodě, kdy se americká ekonomika výrazně zpomaluje. Pokles pod hladinu 72-70 USD za barel je prolomení klíčového supportu a rostoucí linie. Teď očekávám lehký návrat zpátky k rezistenci pro další otestování.

Předpokládám, že značná část traderů a institucí se pokusí v tomto místě shortovat. Další pokles může stáhnout cenu ropy až do zóny 58-53 USD za barel. Tím značně poklesnou příjmy ropných společností a mnoho se jich dostane na hranu ziskovosti. V horizontu pár měsíců se můžou objevit zajímavé příležitosti k nákupu některých společností. Bude Warren Buffet dále nakupovat Occidental Petroleum nebo udělal chybu?

Zajímavost :  Bitcoinový býčí trend: Fed a inflace indikuje, že pokles úrokových sazeb je blízko

Akciový index S&P 500 se vrací zpátky na hladinu 5 600 bodů (jenom 1,3 procenta pod historickým maximem). Sentiment akciových investorů je nadále velmi positivní a spekulují na soft-landing. Včera však byly oznámené další data pro americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Počet žadatelů se stabilizuje kolem 230 tisíc. Když se podíváme na menší americké společnosti, můžeme zaregistrovat výrazný propad zisků. Oslabující americký dolar jím ještě víc ubírá ziskovost a ukusuje čisté marže.

Další graf, který teď sleduji je korelace nových pracovních míst v soukromém sektoru a indexu S&P 500. Moment až budou muset drobné společnosti začít rušit volné pracovní místa nebo propouštět, spustí výrazný propad na tomto grafu. Už teď se drží na několikaletém minimu kolem 99 000 nových pracovních míst měsíčně (od začátku Covidu).

Každé prolomení do záporných čísel vedlo k spuštění velkého propadu na indexu S&P 500. Jenom velké technologické společnosti americkou ekonomiku neutáhnou. Ty drobné už mají značně nalomené zdraví.

Akciový index S&P 500 se vrací na 5600 bodů, čím mu chybí jenom 1,3 procenta k překonání maxima. Sentiment investorů je více než dobrý a nadále se spekuluje. Na grafu od 1deního až po týdenní timeframe pozoruji výrazné divergence. To samé je možné pozorovat na grafech velkých technologických společností, které táhnou celý trh nahoru. Nadále se držím daleko od těchto společností a požaduji výraznou slevu. Samozřejmě index může vesele růst výše, jenže v tomto prostředí vidím daleko lepší příležitosti. Navíc počet otevřených gapů až po 3960 bodů mě téměř děsí a kladu si otázku kdy je vyplníme?

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin se znovu pokouší o 58 000 USD

Bitcoinu setrvává pod hladinou 58 000 USD, kde aktuálně začíná nejsilnější rezistenční zóna až po 62 000 USD. Od posledního přehledu trhu se nám na grafu nic nemění.

Rezistence je rezistencí až do momentu jejího překonání a potvrzení jako supportní hladiny. Proto pro spekulaci na růst ceny Bitcoinu chci vidět nejdříve jednoznačné proražení nad hladinou 62 000 USD a ustálení nad ní (zelená varianta).

Do té doby dávám výrazně vyšší pravděpodobnost pro další pokles ceny Bitcoinu. Je to skutečně jenom hra s pravděpodobností, kdy emoce musí jít stranou. nezávisle na tom jestli věříte v dlouhodobé využití a adopci Bitcoinu nebo ne. Velké instituce, které hýbou cenou se na to dívají podobně. Drobní investoři a spekulanti jim pouze dodávají likviditu, kterou si rádi vyberou jako zisk.

Proto mi teď tradingově výrazně vyšší smysl dává vstup do krátké pozice s počátkem kolem 59 – 60 000 USD a stoplossem lehce nad hladinou 62 000 USD. První potenciální cíl v případě propadu Bitcoinu je supportní zóna kolem 52 000 až 49 500 USD. V případě většího poklesu se můžeme podívat až po zónu 44 000-41 000 USD.

Zajímavost :  Analýza: Cena bitcoinu zpátky nad 70 000 dolarů. Fed chce brzy snižovat úrokové sazby

Pro dlouhodobé investory, kteří to s Bitcoinem myslí vážně bych doporučil držet se své strategie jako pravidelná metoda DCA nákupů nebo podobné postupy.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato pokračuje v růstu nad 2 600 USD

Zlato se nám dnes dostává na nové (nominální) historické maximum 2570 USD. Slovo nominální je velmi důležité. Pokud bychom cenu zlata upravili o inflaci, jeho historické maximum by dnes bylo až v zóně 2800-2900 USD za unci. Tím pádem se otevírá prostor pro další růst.

Americká inflace byla tento týden nejvýznamnější makro ekonomickou informaci tohoto týdne. Málokdo však zachytil, že deficit amerického státního rozpočtu za srpen nabobtnal na 380 miliard USD (očekávalo se “jenom” 317 miliard). Americká vláda nadále utrácí jako smyslů zbavená. Takové chování se kdysi připisovalo pouze období v recesi pro podporu ekonomiky. Dnes je to už běžný standard, který drží skutečnou ekonomiku “nad vodou” před výraznějším zpomalením. Není divu, že se mnoho centrálních bank zbavuje amerických státních dluhopisů a kupuje zlato.

Předpokládám, že ani jeden z potenciálních nástupců amerického prezidenta tento dluhový problém nevyřeší a americký státní dluh se bude dále zvyšovat. Tím pádem časem Amerika ztratí své dominantní postavení a bude si půjčovat za výrazně vyšší úroky. Nedůvěra investorů bude hnací síla pro cenu zlata a drahých kovů.

Další významná zpráva je o výrazném zvýšení nákupu zlata Ruskou centrální bankou. Ta zvyšuje svoje nákupy o 601 % na 8,2 miliardy rublů DENNĚ (cca 91 miliónů USD s aktuálním kurzem). Měsíčně je to přibližně 2,7 miliardy USD. Rusko aktuálně drží zlato za více než 188 miliard USD, co reprezentuje více než 30 procent jejích devizových rezerv (613,7 miliardy USD). Polovina jejich devizových rezerv je však “zmražená” jinými státy od vpádu na Ukrajinu.

Všechny tyto novinky jenom nahrávají k mé úvaze pro dlouhodobý býčí trh Zlata, dalších drahých kovů a přetrvávající vyšší inflace. Tím pádem mi nadále dává smysl alokovat své portfolio do společností, které z toho budou co nejvíce profitovat. Těžaři zlata mají dokonce páku na cenu zlata. V současné situaci roste cena zlata výrazně rychleji než náklady na produkci. Klesající cena ropy náklady ještě lehce snižuje. Win-win situace. Nejbližší dny a týdny bych očekával reflektování vyšších zisků do růstu ceny akcií těžařů.

Na střednědobém grafu pro zlato od roku 2020 můžeme pozorovat značný růst po prolomení několikaleté rezistence kolem 2067 USD začátkem tohoto roku. Teď se cena zlata blíží k vrcholu růstového kanálu vyplývajícího z linií propojující historické vrcholky (bílé horní linie). Na základě tohoto od začátku roku uvažuji s cílem 2 660-2 700 USD za unci. Dosažení by mohlo přijít do konce roku 202 4.

Zajímavost :  Biden navrhuje vysokou daň pro těžaře kryptoměn

V této zóně bych očekával dokončení další impulsní vlny nahoru a další korekci zpátky přibližně na hladiny kolem 2 450-2 400 USD. Na Denním grafu se už formuje malá divergence. Pokud se však ekonomická situace zvrtne k horšímu, není vyloučené pokračování trendu bez výraznější korekce. V minulém přehledu trhu jsme si popsali očekávaní pro 3 000-4 000 USD za unci v průběhu příštího roku.

Na grafu stříbra můžeme pozorovat velmi positivní i když značně opožděnou korelaci s cenou zlata. Dostáváme se zpátky do rezistenční zóny 30 a 32,3 USD za unci. Price action a indikátory naznačují dalšímu růstu ceny. Nejpositivnější (zelená) varianta uvažuje s proražením ceny nahoru. To by mohlo reprezentovat značnou poptávku retailových investorů do stříbra. Minimálně to naznačuje značné prémie na Šanghajské burze. Zájem ze zemí jako Indie, Indonésie a podobně je pro fyzické stříbro také velmi silný.

Váhavější růstová varianta (bílá) uvažuje s delším setrváním ve výše zmíněné rezistenční zóně. Na trhu se nachází mnoho institucí a bank, které spekulují na pokles ceny stříbra a cenu dlouhodobě výrazně manipulují. Moc se nemluví o tom, že jejich otevřené krátké pozice výrazně převyšují roční celosvětovou produkci stříbra. Je možné, že se pokusí cenu držet níže, aby mohli uzavírat svoje pozice s co nejnižší ztrátou.

Pokud bude tlak nakupujících dostatečně silný, právě díky spekulantům na pokles může nastat short-squíz, který vytáhne cenu stříbra raketově nahoru. Jako první střednědobý cíl, sleduji hodnoty 40 až 50 USD za unci. Tím bychom se dostali k historickému (znovu nominálnímu) maximu.

Na těchto cenách by většina těžařů byla šíleně profitabilní. Z toho důvodu je mám v rozumné části zastoupené v portfoliu. Vybírám však těžaře s celkovými náklady (AISC) v nejnižším kvartálu celého sektoru (rozsah 15-18 USD za unci) čím jsem chráněný vůči případným poklesům ceny. Zároveň by tím jejich čisté marže hravě překonali 60%. Kam se hrabe Nvidia a polovodiče.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO