Analýza: Cena bitcoinu zpátky nad 70 000 dolarů. Fed chce brzy snižovat úrokové sazby

Bitcoin a vůbec celý kryptoměnový trh zase agresivně stoupá, kde lze vidět kauzalitu v tom, co jsme slyšeli od činitelů Federálního rezervního systému. Tržní účastníci dostali přesně to, co chtěli. A to bylo potvrzení status quo. Všichni víme, že Fed v letošním roce poprvé sníží úrokové sazby. Proč to víme? Protože si vyloženě přejí úrokové sazby snížit.

Americká centrální banka nikterak nepřekvapila a tím rozpumpovala akcie, zlato a dluhopisový trh. Ať koupíte cokoliv, roste to. Nicméně ďábel se vždy skrývá v detailech, což si za okamžik vysvětlíme a poté přejdeme na cenový graf bitcoinu.

Můj rozbor výsledků FOMC s implikacemi pro trhy

Fed si přeje v letošním roce snížit úrokové sazby

O víkendu jsem splnil domácí úkol a poslechl si rovnou dvakrát otázky novinářů, které byly kladeny na tiskové konferenci předsedovi Federálního rezervního systému. Občas v této části zazní i klíčové informace, které vedou k důležitým poznatkům.

Poslechnutí se vyplatilo, protože z odpovědí vyplývá, že Fed je de facto rozpolcený. Původně bylo řečeno, že má být jejich politika tzv. data dependent. A přestože inflace v posledních měsících začala zase zrychlovat, Powell přesto v podstatě potvrdil, že během aktuálního roku úrokové sazby klesnou. Což nedává smysl. Proč?

Nepřímo nám tím řekl, že jsou ochotni tolerovat inflaci, která mimo jejich tolerované pásmo, což jsou ty 2 %. Někteří novináři se právě na tohle ptali, čímž naráželi právě na informaci, že má dojít k uvolnění měnové politiky, ačkoliv data naznačují, že to prozatím není úplně téma dne. Jerome Powell přirozeně razantně odmítl, že by Fed jakkoliv toleroval vyšší inflaci. Nebo že by mělo dojít ke změně v cílování inflace.

Zajímavost :  Predikce ceny Dogecoinu: Objem obchodování překovává Solana, dosáhne DOGE 100 USD?

Poznámka

Pokud by k něčemu takovému došlo, Fed by okamžitě ztratil důvěru. Ta 2 % fungují jako psychologická kotva. Jakmile by připustili, že jsou ochotni tolerovat vyšší inflaci, riskují vzrůst inflačního očekávání.

Co se týká aktualizovaného dot plot, přestože terminal rate pro následující roky vzrostl, mělo by letos, v roce 2025 a 2026 dojít k trojnásobnému poklesu o 25 bazických bodů. Dlouhodobá (neutrální) úroveň vzrostla o desetinu procentního bodu na 2,6 %. K určité změně tudíž došlo, ale trhy jsou s tím evidentně dost komfortní.

Podle mého názoru Fed sám sebe dostává do pasti. Všichni počítají s tím, že k uvolnění dojde a pokud jim to data nedovolí, nastane problém. V takové situaci je čeká nepříjemné rozhodování, protože čím déle jsou úrokové sazby na současných úrovních, tím větší šance, že udeří ekonomická recese.

Cena bitcoinu roste zpátky nad 70 000 dolarů

Jak jsem psal výše, prakticky všechny trhy začaly po zasedání Fed okamžitě růst. Dokonce i dolarový index posiluje, což znamená, že dolar posiluje vůči ostatním významným měnám. Na nějakou negativní korelaci s risk off aktivy se už nějakou dobu nehraje.

Cena bitcoinu ještě v minulém týdnu poskočila nahoru velmi agresivně. Trh se zrovna nacházel v blízkosti supportu, který se rozprostírá kolem 60 000 dolarů. Zafungovalo to skvěle jako hladina, o kterou se může trh opřít a jakmile přišel impuls, cena bitcoinu posílila nad 68 000 dolarů. Poté zase rychlý návrat na 62 000 dolarů a posléze jsme šli opětovně nahoru. To znamená, že bitcoin je v podstatě celý březen velmi volatilní. Je to evidentní z již zavřených dvou týdenních svící. Jakmile udeří volatilita na trh, je vhodné být opravdu opatrný.

Zajímavost :  Bitcoinový halving ovládly internetové memy

Samotná podoba svíce je evidentní, máme před sebou pin bar. Což je býčí podoba svíce, ale přesto je na pováženou ta velká volatilita. Zas na druhou stranu, obdobný vývoj si pamatuji z ledna, kdy se v grafu vytvořila svíčková formace shooting star a poté malý pin bar.

Dle RSI indikátoru se stále trh drží na extrémních hodnotách. Aktuálně indikátor ukazuje přes 85 bodů, vrchol je nad 89 body. Jestli nynější týdenní svíce zavře nad zavírací cenu té předposlední svíce, máme medvědí divergenci. Připomínám, že historicky jde o úrovně, které vedly k hlubším korekcím, volatilitě a obratu trendu.

Závěrem: Trhy chtějí jednoznačně nahoru

Trhy od prosince minulého roku dostávají přesně to, co chtějí. Opakovaná ujištění, že Fed během aktuálního roku provede tzv. pivot a začne tedy se snižováním v úrokových sazbách. Tím pádem chce být každý v trhu. To zároveň znamená, že je pokles sazeb v trzích dávno víceméně propsáno. A osobně bych si dovolil tvrdit, že je v trzích propsán i 6násobný pokles sazeb.

Zajímavost :  Kryptoměnové ETF v Hongkongu byly spuštěny. Očekává se příliv 300 milionu dolarů již první den

Trhy se totiž chovají identicky jako v době, kdy Fed Watch prognózoval 6-7 násobný pokles pro letošní rok. Přestože se pravděpodobnost, dle tohoto nástroje, snížila na 3násobný pokles, trhy šly přesto dál nahoru. A nemají důvod na tom cokoliv měnit.

Nebýt v trhu je dle mého názoru nesmysl. Vím, že hodně lidí drží skoro vše na spořících účtech, kde je stále velmi slušný bezrizikový výnos. Osobně jim to neberu, ale nesouhlasím s tím. Za sebe mohu říct, že mám pouze 20 % portfolia v MMF (skrze dluhopisové ETF), abych měl případně rezervu na dokupy během velkého propadu. Dává mi to největší smysl.

Varování

Občas narážím na opačný extrém. Někteří mají pocit, že musí být za každou cenu se vším zainvestováni a nedrží tím pádem žádnou rezervu. Jelikož vycházejí z prosté logiky, že širší trh má dlouhodobě větší zhodnocení než peněžní trh (S&P 500 8 %). Smysl to má jen do doby, než na trhy přijde velká volatilita. To znamená hluboké propady. Pak nemáte za co dokupovat.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO