20.3.2024 Přehled trhu: Dnes zasedání Fedu. Michael Saylor prodává své akcie Microstrategy a Bitcoin u 61 000 USD
Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Dnes nás čeká klíčové zasedání americké centrální banky Fed. Bude se rozhodovat o ponechání úrokových sazeb s ohledem na vývoj znovu lehce rostoucí inflace. Bitcoin včera poklesl na 62 500 USD. Americké akciové trhy se nadále drží poblíž historického maxima navzdory ne zrovna ideálnímu stavu ekonomiky. Michael Saylor hromadně prodává akcie Microstrategy od začátku března, tuší něco co většina trhu ne?
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin včera klesal až po 62 500 USD, kde našel lehký zájem nákupců a cena se odrazila po 65 000 USD. Dnes dále pokračuje propadem po proražení supportu 62 700 – 61 700 USD. Altcoiny ho následují a ztrácejí nižší desítky procent.
Makro kalendář týdne a klíčové zasedání Fedu
Dnes podvečer nás čeká zasedání americké centrální banky Fed. Bude se rozhodovat o úrokových sazbách. Dle vyjádření členů Fedu a vývoje inflace bych očekával ponechání minimálně do příštího zasedání. Celková inflace lehce roste a tím dostává Fed pod tlak. Z avizovaných tří snížení sazeb do konce roku můžou velmi lehce být jenom jedno nebo dvě snížení o 25 bazických bodů.
Na jedné straně se akumulují problémy v ekonomice (zamrzlý retailový nemovitostní trh a propad komerčního realitního trhu, rostoucí delikvence kreditních karet a dalších půjček, propad úspor retailu pod před-Covidové úrovně). Na druhé straně se blíží americké prezidentské volby a kandidáti si budou chtít u voličů šplhnout. Tím pádem budou lobovat o snížení sazeb a “zlepšení konzumního života voličů” a možná až ukončení kvantitativního utahování.
Jedním z hlavních přispěvatelů, znovu rostoucí inflace od začátku roku 2024, jsou hlavně pohonné hmoty, služby, bydlení a energie. Na grafu níže můžeme vidět vývoj cen ropy (modrá), benzínu (žlutá) a uranu (zelená). Díky růstu uranu se rozjel velmi silný býčí trh pro těžaře uranu, který ve většině investorských kruhů proběhl bez povšimnutí. Uran se za poslední tři roky dostal z 25 až nad 105 dolarů za libru. Posledních pár týdnů lehce koriguje a očekává se další pozvolný růst. Tím pádem přispívá k růstu cen elektrické energie nejen v Americe ale celosvětově.
Další zajímavý vývoj je u ropy a benzínu. Ty se promítají do ceny téměř všech produktů zvýšením nákladů na dopravu. Od lokálního dna v prosinci 2023 kolem 72,5 USD za barel se ropa dostává zpátky nad 86,5 USD za barel (růst o 20 procent od začátku roku se už dokáže projevit). Pokud bude ropa pokračovat v růstu, může se dostat až k rezistenci kolem 93 USD za barel.
S ohledem na růstový trend těchto komodit předpokládám, že nejbližší 2 roky budou těžaři velmi zajímavý sektor. Velká část komoditního sektoru je značně podinvestovaná a podhodnocena. Proto tam směruji velkou část času a pozornosti.
Další silný náznak je změna portfolii investičních velikánů jako Warren Buffet, Howard Marks, Stanley Druckenmiller a další směrem ke komoditám. Hezký příklad je cena kakaa, která za poslední rok vyrostla o 300 procent (téměř víc než Bitcoin), akorát o tom moc neslyšíme od médii a retailových investorů.
Prozkoumejte ETF pro těžaře na platformě XTB
Akciové trhy a očekávaní zvýšené volatility
Americké akciové trhy tento týden se drží kolem historického maxima. Akciový index S&P 500 včera uzavřel den na hladině 5178 bodů. Nadále se pohybuje na spodní hraně růstového klínu. Propad pod něj a potvrzení spodní linie jako rezistence, může nastat už klidně dnes po zasedání Fedu. Očekávám výrazně zvýšenou volatilitu na trzích po vyjádření šéfa Fedu, Jerome Powella.
Pokud se price action propadne výrazněji pod 5100 bodů, může to být počátek hlubší korekce celého širšího akciového trhu. Jako první hladiny pro sledování jsou všechny nevyplněné gapy až po 3970 bodů. Nejsilnější supportní zóna bude kolem 4400-4200 bodů. Indikátory RSI a MACD na dvoudenním grafu výše nadále formují divergence.
Další zajímavý graf, který má mnoho podobného s indexem S&P 500, je pro akciový index Nasdaq 100 (ticker QQQ). Na Týdenním grafu můžeme vidět za poslední 3 roky velmi podobný až totožný vývoj trendu. Dokonce od prosince 2023 se formuje stejný růstový trend bez výraznějších poklesů. Rozdíl je však v tom, že u Nasdaqu se cena už propadla pod růstový klín (tyrkysová). Zároveň se na týdenním grafu zformovala značná divergence indikátoru RSI a MACD. Tím pádem bych stejný vývoj postupně rád viděl i pro index S&P 500.
Michael Saylor prodává akcie Microstrategy, Bitcoin za 62 000 USD
Michael Saylor je v kryptoměnovém sektoru považovaný za silného obhájce Bitcoinu. Jenže jakým způsobem se změní sentiment drobných investorů, až zjistí, že poslední dny ve velkém prodává akcie Microstrategy?
Od začátku března se hodně činí a postupně prodává akcie Microstrategy téměř za 31 miliónu USD. To nemusí být finální suma. Za 2 obchodní dny se tyto akcie propadají o 30 procent. Je nutno uznat, že je to po velmi slušném 13 násobném růstu od prosince 2022.
Bitcoin se během posledních pár dní vrací z cenové hladiny kolem 73 600 USD až na 62 500 USD. Na intradenním hodinovém grafu se zformovala lehká konvergence. Na čtyřhodinovém grafu výše můžeme vidět nás lehkou korekci zpátky nahoru po 65 000 USD. Avšak pro pokračování růstového trendu bych očekával výrazně vyšší zájem nakupujících.
Už to vypadá, že všichni čekají na zasedání a tiskovku Fedu a část trhu raději netrpělivě bere profit. Tím pádem se Bitcoin znovu vrací ke supportní hladině kolem 62 700-61 700 USD. Tyto malé signály na hodinovém až dvouhodinovém grafu jsou fajn na trading, ale ještě to není na otočení trendu nahoru.
Na čtyřhodinovém až šestihodinovém grafu zatím nejsou vidět znaky po výraznějším zájmu nákupců a konvergence (zelená varianta vývoje). Tím pádem očekávám další prodejní tlak a pokles ceny zřejmě až k supportní zóně 52 500 USD – 50 600 USD. Takto významný propad ceny může být podpořený širokým výprodejem na akciovém trhu.
Pomocí denního grafu můžeme vidět, že propad pod růstovou linii indikátoru RSI je významnějšího charakteru. Proto očekávám další pokračování poklesu. Avšak konvergence pro otočení trendu, budu hledat minimálně na 6 až 12 hodinovém grafu. Tím pádem myslím, že máme ještě pár dní (pokud/než) se trend otočí.
Nejnegativnější varianta, kterou si dokážu v současné situaci představit zahrnuje pokles ceny Bitcoinu až na 44 500 až 41 300 USD. Proto bude nutné sledovat dnešní tiskovku Fedu a přizpůsobit jí strategii. Do té doby očekávám pokles Bitcoinu pod 60 000 USD.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO