17.4.2024 Přehled trhu: Panika na trzích. Bitcoin klesl k 62 000 USD a reflektuje pokles akciového trhu

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Včera pokračoval negativní sentiment na trzích po víkendových obavách v rozpoutání války na Blízkém východě. Akciové indexy klesají co se ještě negativněji propisuje do Bitcoinu poklesem na 62 000 USD. Může být Bitcoin jenom napákovaným akciovým indexem? Zlato a stříbro se po denní korekci vracejí zpátky k vrcholu. Investoři hledají bezpečí.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se propadá znovu ke hladině 62 000 USD. Reflektuje tím včerejší pokles amerických akciových indexů, které klesají přibližně o jednotky procent. Bitcoin ztrácí tento týden přes 10 procent hodnoty a altcoiny zvládnou takto značný pokles i během jednoho dne. Všechno co jde rychle nahoru musí i rychle dolů.

Makro kalendář a výsledková sezóna

Tento týden nás čeká převážně zveřejnění inflačních dat z velkých ekonomik mimo Ameriku. Reportovat svojí inflaci bude Kanada, Británie, Evropská unie. Všichni očekávají pokles, avšak realita může být jiná ze stejného důvodu rostoucí ceny ropy a komodit. Ty se propisují do nákladu na výrobu a transport všech produktů.

Minulý týden započala v Americe další výsledková sezóna pro první kvartál roku 2024. V pátek reportovali výsledky velké banky a investiční domy jako CitiGroup, JP Morgan, Wells Fargo a BlackRock. Včera pokračovali Goldman Sachs, Charles Schwab a FirstBank. Drtivá většina z nich odepisuje jednotky procent.

Dnes bude pokračovat za sektor bankovnictví Bank of America, do konce týdne nás čeká nástřel toho co se děje v polovodičovém sektoru v podaní ASML a TSMC.

Bank of America varuje před rostoucí inflaci

Jedna z největších amerických bank, Bank of America varuje před zrychlující inflaci. Dle dostupných dat meziměsíčního vývoje by mohla inflace zrychlit až na 4,8 procenta ještě před volbami prezidenta v listopadu. Už se zdá, že americká centrální banka Fed nemůže snížit úrokové sazby ani kdyby chtěl a byl na něj vyvíjen tlak od politiků. Je možné, že budou muset sazby ještě zvýšit?

Tento růst cen můžeme pozorovat i na ceně fast foodu, který byl donedávna přístupný pro všechny. Čím dál víc lidí na sociálních sítích popisuje, že menu v těchto řetězcích si už pro sebe a rodinu nemůžou dovolit na pravidelné bázi. Dostávají se ceny fast foodu na úroveň cen běžných restaurací za menu? Při desetileté americké inflaci kolem 31 procent, většina těchto řetězců zvýšila ceny o 39 až 100 procent (nejvíce McDonald). Americká vláda a známé řetězce tím určitě chtějí namotivovat lidi jíst zdravěji (sarkasmus).

Pro americké akciové trhy, které byly oceněny k dokonalému zvládnutí inflace ze strany Fedu se objevují náznaky paniky u investorů. Čím dále víc z nich prodává svoje pozice v akciích a utíkají do amerického dolaru. Jedním z možných důvodu je opětovný růst výnosů na státních dluhopisech na 4,6-4,7 procenta ročně. Zatím je to vyšší úrok než ohlašovaná inflace. Můžeme očekávat, že část z nich bude nakupovat zlato a vládní dluhopisy?

Zajímavost :  Panika akciových trhů se propsala i na bitcoin. Vydrží support na 59 500 USD?

Akciové trhy klesají, investoři hledají bezpečná aktiva

Akciové trhy včera pokračovali ve značném poklesu. Objem prodejců už značně převýšil zájemce o nákup poblíž historického vrcholu pro akciový index S&P 500. Ten se propadá za včerejšek o 2,13 procenta na 5062 bodů. Po uzavření trhu dále klesal až na 5045 bodů (Spyder, ticker SPY). Velmi podobný vývoj má i čistě technologický akciový index Nasdaq 100. Ten včera odepsal 2,6 procenta.

Po avizovaných prodejích insiderů se na stranu prodejců přidávají instituce, které byly poslední týdny zainvestované téměř nad 100% (využitím páky). Po značném začátku roku 2024 je namístě vybrat zisk. Tento scénář byl více než pravděpodobný s ohledem na formování rostoucího wedge a značné divergence na denním a vyšším grafu. Indikátory RSI na denním grafu nám přesně určil vrchol svým prolomením pod supportní hladinu.

Technická analýza indexu S&P 500, ticker SPX, 1denní graf.

Pro index S&P 500 se teď nabízí jako první cíl návrat k předchozímu vrcholu kolem 4818 bodů. Je tam otevřený gap až po 4762 bodů. Akcelerace poklesu může nastat pokud bude americká inflace dále růst na meziměsíční bázi (stačí k tomu růst o 0,3 až 0,4 procentního bodu, který máme od začátku roku). Dalším impulzem může být pokračování konfliktu na blízkém východě. To se může projevit dalším růstem ropy, která se přepíše ceny téměř všeho.

Pro akciové indexy se v nejhorším případě nabízejí další cíle (bílé hladiny = nevyplněné gapy). Statisticky se zvyknou téměř vždy vyplnit. Tím pádem je jeden z negativnějších scénářů opětovný pokles až po 3960 bodů. V takovém případě si to nejvíce odnesou miláčci trhu jako Nvidia, SMCI a další ze sektoru polovodičů nebo skupiny Magnificient 7.

Bitcoin se vrátil na 62 000 USD

Bitcoin se dnes ráno vrací pod 62 000 USD co je pro mnohé šokem. Právě v takové situaci, kdy se ve světě rozmáhá strach z další války a nejistota by očekávali, že právě teď poroste. Krásně to vystihla reakce na Tweet Michaela Saylora. S jeho výrokem, že chaos je pro Bitcoin dobrý absolutně nesouhlasím. Zkuste si vzpomenout na pád Bitcoinu začátkem Covidu.

Na druhé straně musí živit tento příběh, aby mohl dále prodávat svoje akcie v Microstrategy poblíž vrcholu trhu (díky akciím má krásnou páku na cenu Bitcoinu). Bitcoin zatím není bezpečným přístavem a zrejmě ještě nějakou dobu nebude. Pokles o více než 10 procent za jeden den v reakci na útok Iránu během sobotní noci tomu absolutně nenasvědčuje.

Zajímavost :  Bitcoin již překonal zlato v alokaci portfolia investorů banky JPMorgan

Dalším důkazem proč možná máme pro Bitcoin dosažený lokální vrchol je korelace s akciovými indexy. Mnoho z vás možná do Bitcoinu investuje kvůli nad výkonnosti ve srovnání s akciemi. Jenže pokud by jste si koupili index Nasdaq s trojnásobnou pákou, dosáhnete podobného výsledku. Tím pádem pokud budou klesat akciové technologické indexy, bude klesat s velkou pravděpodobností i Bitcoin. Do obou investuje stejná kategorie investorů.

Jakkoliv se podíváme na aktuální graf Bitcoinu, všechno nasvědčuje dalšímu poklesu. Ve srovnání s grafem indexu S&P 500 vnímám hladinu kolem 52 – 50 000 jako první support kam by se měl Bitcoin vrátit pro potvrzení (S&P 500 je to 4 818 bodů). Pokud budou následně akcie klesat níže, čeká podobný vývoj i Bitcoin. Halving, nehalving, sentiment trhu rozhoduje.

Prozatím Bitcoin prolomil všechny současné supportní hladiny a zbývá mu poslední slabší kolem 61 000 USD. Její prolomení bude finální potvrzení, že jdeme mnohem níže. V takovém případě bych nedržel žádný altcoin. Ty budou trpět několik násobně víc.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato se vrací zpátky s predikcí od Goldmanů

Zlato se vrací zpátky na 2 385 USD za unci. Tím pádem je jenom 2 procenta pod lokálním vrcholem. Sentiment trhu pro bezpečná aktiva je velmi dobrý náznak, že jeho cena bude dále růst. Pozitivní trend je spíše teprve na začátku růstu.

Americká banka Goldman Sachs zvyšuje výhled pro zlato do konce roku z 2 300 na 2 700 USD za unci. Jako důvod uvádějí nákupy centrálních bank, zájem investorů z Asie (strach z devalvace měny) a obavy o stabilitu americké fiskální politiky.

Pro zlato je pozitivní i další růstová vlna velké části komodit. Zájem západních investorů o investici do zlata začátkem roku upadal. Velká část z nich mu nevěřila a prodávala indexy jako GDX s vidinou výhodného nákupu ETF pro Bitcoin. Asi nemusím zmiňovat, že zatím se velká část z nich popálila a situace se vyvíjí přesně opačně.

Vývoj ceny zlata je hnaný převážně silným zájmem z Asie. Na jedné straně od centrálních bank nakupující zlato. Na druhé od retailových investorů, kteří se postupně více přiklánějí ke stříbru jako levnější alternativě pro ochranu úspor. Postupně se však objevují zájemci o nákup zlata i na západě. Obchodní řetězec COSTCO za rok 2024 odhaduje prodej zlatých slitků v hodnotě 2 miliard dolarů. (Americká mincovna má obrat 2,7 miliardy za rok 2023). V Asii se fyzické zlato nadále prodává s prémiem kolem 2,6 procenta. To nám naznačuje, že cena zlata by měla jít výše.

Na denním grafu zlata výše můžeme pozorovat formování dvojitého vrcholu u indikátoru RSI. To je pro mně varovný prst, že může přijít menší korekce ceny zlata. Z mého pohledu ji budu brát spíše jako nákupní příležitost jak trochu upravit portfolio těžařů po malém vybírání zisků hlavně v akciích zaměřených na těžaře stříbra. Jakýkoliv pokles v jednotkách procent beru jako zdravý a pozitivní pro sektor.

Dle grafu by mě nepřekvapil pokles zpátky až po supportní zónu 2 200 – 2 150 USD za unci. Těžaři, kteří mají náklady kolem 800 – 1 100 USD za unci (AISC) už i tak produkují krásný cash flow. Tím pádem vidím první akvizice projektů z řad explorerů nebo developerů, které trpěli vzhledem na generování zisku. Tím pádem si stávající producenti můžou levně nakoupit další aktiva a zvýšit životnost rezerv pro těžbu (Life of Mine = LOM). Častokrát je to diverzifikace rizik do další méně riskantní jurisdikce co beru velmi pozitivně.

Poznámka

S ohledem na světový vývoj a konflikty mám v hledáčku nadále cenu kolem 3 000 USD za unci do konce roku. Pro stříbro bych rád viděl ceny kolem 35-40 USD za unci. Výše můžete vidět graf meziročního zvýšení nákupů fyzického stříbra z Indie o 1 000 procent.

Čtete správně, nejdříve jsem tomu taky nevěřil. Meziročně se poptávka z Indie zdesetinásobila. Za jeden měsíc tak vykoupili 8 procent celosvětové roční produkce. Jediná země by tímto tempem dokázala skoupit za rok celou světovou produkci. Co se stane až začne nakupovat i západní svět?

Prozkoumejte akcie těžařů zlata na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO