ČSÚ zveřejní vývoj HDP v prvním čtvrtletí, analytici čekají růst

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní první předběžné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Analytici předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) pokračoval v mezičtvrtletním růstu podobným tempem jako v loňském čtvrtém kvartálu. Podle nich k tomu přispívá zejména vyšší spotřeba domácností. V posledním čtvrtletí roku 2023 česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 procenta, meziročně vzrostla o 0,2 procenta.

“Odhadujeme, že reálný HDP vzrostl o 0,4 procenta mezikvartálně, podobně jako v posledních třech měsících minulého roku. Hlavním motorem bylo oživení na straně spotřebitelské poptávky, která byla v posledních dvou letech extrémně zchlazená. Vyšší útraty domácností odrážejí především zkrocení inflace a obnovený růst reálných mezd, stejně jako rostoucí spotřebitelskou důvěru,” uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Zajímavost :  Pěstitelé mohou nově žádat fond o podporu za škody způsobené mrazy

Analytička Komerční banky Jana Steckerová očekává zrychlení mezičtvrtletního růstu HDP na 0,5 procenta. “Spotřeba domácností podle nás mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 procenta. V oživení by podle nás měly pokračovat také fixní investice podpořené fondy EU. Čistý vývoz si pravděpodobně v prvním čtvrtletí 2024 udržel svůj kladný, i když ne již tak vysoký příspěvek,” uvedla.

Analytici předpokládají, že spotřeba domácností potáhne českou ekonomiku po celý letošní rok. Podle Rusinka by celoroční růst HDP měl dosáhnout 1,5 procenta po loňském poklesu 0,2 procenta, prognóza Komerční banky očekává růst 1,4 procenta. Ministerstvo financí v dubnové predikci odhadovalo letošní růst ekonomiky 1,4 procenta, Česká národní banka zveřejní svou novou prognózu ve čtvrtek.

Reklama

Zajímavost :  Jak se má člověk zachovat, když se dostane k vysoké částce,...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO