Kam půjdou úrokové sazby? Aktuální přehled situace v USA, EU i České republice

Minulý týden se opět nesl ve formě makroekonomických dat. V Evropě zasedala Evropská centrální banka, v USA byla zase zveřejňována inflační data. Obě tyto události jsou stěžejní pro budoucí vývoj úrokových sazeb a potažmo také hodnoty daných měn na forexovém trhu. Jinými slovy, úrokové sazby mohou značně ovlivnit jak výši úroků na našich spořících účtech, tak i cenu nadcházejících letních dovolených. V tomto článku přinášíme přehled aktuální situace.

USD (Fed)

Zdá se, že inflace ve Spojených státech je větší problém než se mohlo na první pohled zdát. Fed sice již ušel značný kus cesty k obnovení cenové stability, ale práce ještě stále není dokonána. Index spotřebitelských cen za březen vzrostl meziročně o 3,5 % a meziměsíčně o 0,4 %.

Hlavně na vysoký meziměsíční růst zareagoval dolar posílením a trhy začaly opět přeceňovat výhled na snižování úrokových sazeb. Přestože Fed v březnové prognóze potvrdil, že počítá se snížením sazeb o celkem 75 bazických bodů, trh mu přestává věřit a nyní naceňuje snížení o maximálně 50 bazických bodů.

Zajímavost :  My sme les podáva trestné oznámenie pre zabitého medveďa na Liptove. Divadlo pre verejnosť, tvrdí občianska iniciatíva

EUR (ECB)

ECB (Evropská centrální banka) je v trošku jiné situaci. Inflace v eurozóně postupně klesá a sázky na snížení sazeb se zvyšují. ECB poměrně překvapivě přišla s rétorikou, která nepodpořila euro. První snížení sazeb ECB trh naceňuje na červen prakticky s jistotou. Do konce letošního roku by úrokové sazby v eurozóně mohly klesnout až o 75 bazických bodů na 3,25 %, nicméně trh přikládá pravděpodobnost i snížení o celý procentní bod. Pokud by však měl Fed snižovat sazby až na podzim, ECB bude muset jeho kroky následovat, aby významně neoslabila euro.

Zajímavost :  Cez víkend sa mení čas, zmena sa dotkne vlakovej dopravy. Prečítajte si, na ktoré spoje si dať pozor

CZK (ČNB)

Česká národní banka na rozdíl od Fedu a ECB již zahájila snižování sazeb. Vývoj inflace je příznivý. V tuzemské ekonomice máme možnost sledovat dezinflační vývoj nejen v hlavním ukazateli inflace, ale především v jádrové inflaci.

Aktuálně dosahuje 2T Repo sazba ČNB 5,75 % a do konce roku by se mohla dostat až ke 4 %. ČNB však bude v následujících měsících sledovat nejen vývoj inflace v tuzemsku, ale také kroky ostatních centrálních bank. Může se tedy stát, že ke 4% úrovni 2T Repo sazby můžeme, ale nemusíme dojít.     

Další informace

Pokud chcete aktuálních vysokých úrokových sazeb využít i Vy, XTB pro všechny své klienty nabízí službu úrok z neinvestovaných prostředků. Úroky zde dosahují až 6 % pro CZK, 5 % pro USD a 4,2 % pro EUR.

Zajímavost :  Cena Bitcoinu se od halvingu propadla o 11 procent

Více informací naleznete zde.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO