S&P 500 signalizuje růst, má to ale háček

Letošní rok se pro americké akcie stal rokem turbulence, avšak nyní analytici z Wall Street očekávají, že index S&P 500 by mohl vstoupit do druhé poloviny roku s optimismem. Po prudkém propadu v dubnu způsobeném cly a následném vzestupu až k rekordním úrovním se trh nyní ocitá na rozcestí, které může určit jeho další směr.
Korekce nebo růst?
Některé instituce, jako je Stifel, varují před možným poklesem indexu o více než 12 % ze současných úrovní kolem 6 280 bodů. Očekávají propad indexu zhruba k 5 500 bodům kvůli zpomalení spotřebitelské poptávky a oslabení investičních výdajů.
Naopak Goldman Sachs nedávno zvýšila krátkodobá cílová pásma pro index na 6 400–6 600 bodů do konce roku v reakci na předpokládané snižování sazeb Fedu a stabilitu velkých technologických titulů. Tato rozkolísaná očekávání odrážejí, jak silně závisejí prognózy na vývoji úrokových sazeb a inflace.
Technické signály
Na počátku července byl zaznamenán tzv. zlatý kříž na grafu S&P 500, tedy průnik 50denního klouzavého průměru nad 200denní. Současně však hrozí, že vysoký poměr cen k ziskům (P/E kolem 22) a soudobé geopolitické napětí může vyvolat náhlé korekce, zejména pokud americký prezident opět uplatní svou protekcionistickou politiku.
Současně však hrozí, že vysoký poměr cen k ziskům (P/E kolem 22) a soudobé geopolitické napětí může vyvolat náhlé korekce, zejména pokud americký prezident opět uplatní svouprotekcionistickou politiku.
Fundamenty
Tempo ekonomického růstu zůstává mírné. Americký trh za první polovinu roku vyrostl o zhruba 5 %, což naznačuje obrat po dubnové panice způsobené Trumpovou politikou. Fed přehodnocuje svůj postoj k úrokovým sazbám a některé odhady nyní předpokládají první snížení sazeb od podzimu 2025. To by mohlo dodat trhu ten správný impulz.
Klíčovou roli ale nadále hraje nejistota kolem obchodních dohod, zejména cla související s lhůtou odložení, která skončila 9. července. Další vývoj bude pro sentiment na trzích zásadní.
Závěr
Druhá polovina roku 2025 bude pro S&P 500 zlomová a klíčovým faktorem bude rovnováha mezi pozitivními technickými signály a fundamenty. Jedná se hlavně o měnovou politiku Fedu, obchodní politiku a geopolitický vývoj. Bude-li Fed ochoten snížit sazby a obchodní překážky se zmírní, trh může pomalu pokračovat v růstu k pásmu 6 400–6 600 bodů.
Na druhé straně hrozí, že vysoké ocenění a potenciální negativní překvapení spustí korekci až o cca desetinu hodnoty. V takové situaci by měli investoři zvažovat diverzifikaci, sledovat rozhodnutí centrální banky a dbát na varovné signály v obchodní politice.
Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO