Je Zohran Mamdani úhlavní nepřítel kryptoměnového lobby?

Zohran Mamdani vyhrál demokratické primárky na starostu New Yorku 24. června a od té doby jeho vítězství vyvolalo neklid mezi představiteli kryptoměnového sektoru.

V listopadu se utká s úřadujícím starostou Ericem Adamsem. Mnozí v kryptoměnovém průmyslu dávají najevo obavy z Mamdaniho případného nástupu do úřadu. Významné osoby i někteří prokrypto političtí činitelé ostře kritizují jeho návrhy, přičemž někteří jeho postoje přirovnávají k sovětskému kolektivismu.

Mamdani sice zveřejnil řadu konkrétních politických cílů, z nichž mnohé jsou ještě levicovější než běžná linie Demokratické strany, ale o kryptoměnách zatím příliš nemluvil. Jeho soupeř Adams naproti tomu kryptoměny dlouhodobě veřejně podporuje.

Jak se blíží podzimní volby, roste zájem o to, zda Mamdani bude kryptoprůmysl skutečně omezovat. A zda na to vůbec bude mít reálný politický vliv.

Prozatím to však vypadá, že se republikánští kryptoměnový podnikatelé bojí příchodu socialistického vánku do funkce.

Co si Mamdani myslí o kryptu?

V dnech po vítězství v primárkách se Zohran Mamdani stal terčem kritiky významných postav kryptosvěta. Například spoluzakladatele burzy Gemini Tylera Winklevosse nebo vlivného podnikatele Davida Sackse, který působí jako poradce pro umělou inteligenci a kryptoměny ve Spojených státech.

Tyler Winklevoss označil New York za rozbitou kleptokracii pod vedením demokratů a k Mamdaniho vzestupu v průzkumech řekl: „Vypadá to, že se situace v NYC bude muset ještě zhoršit, než se zlepší.”

David Sacks dokonce vyzval Silicon Valley, aby se probudilo a uvědomilo si hrozbu údajného narůstajícího ”komunismu” v New Yorku. Američané totiž vždy vše nalevo házejí do stejného pytle s Marxem a Brežněvem.

Zajímavost :  Slovenskú televíziu dočasne povedie režisér a scenárista Peter Begányi. Má vykonať audit a navrhnúť zmeny

Během kampaně Mamdani představil řadu návrhů, které vyvolaly nevoli jak u umírněných demokratů, tak u konzervativních odpůrců, nicméně ohledně kryptoměn zatím příliš konkrétní nebyl.

Jeho veřejná vyjádření ke kryptu byla zatím spíše umírněná. V roce 2023, rok po kolapsu stablecoinu Terra a následném otřesu kryptotrhů, podpořil tehdejší člen městského shromáždění Mamdani výzvu generální prokurátorky Letitie James ke zpřísnění ochrany spotřebitelů v oblasti stablecoinů.

V době, kdy tisíce investorů přišly o prostředky ve zkrachovalých projektech jako Celsius, Terra nebo FTX, byla taková stanoviska běžná a široce sdílená napříč politickým spektrem.

O kryptoměnách Mamdani mluvil i v souvislosti se svým politickým soupeřem Andrewem Cuomem. Kritizoval, že Cuomo radil burze OKX během jejího vyšetřování ze strany americké Komise pro cenné papíry. OKX se později přiznala k porušení zákonů o praní špinavých peněz.

Mamdaniho důraz na ochranu spotřebitele tedy není nijak výjimečný. I pro-krypto zákonodárci v Kongresu podporují novou legislativu, která klade důraz právě na ochranu uživatelů. Například senátorka Kirsten Gillibrand uvedla, že zákon GENIUS Act mohl postoupit dál teprve poté, co byly posíleny právě pasáže týkající se ochrany spotřebitele.

Může Mamdani ohrozit kryptoprůmysl?

Pokud by se Zohran Mamdani stal starostou New Yorku, získal by vliv nad oblastmi jako městské daně, licence či stavební povolení. Ale pokud jde o kryptoměny, pravomoci starosty jsou poměrně omezené.

Například současný starosta Eric Adams slíbil už v roce 2021 udělat z New Yorku centrum kryptoměn a veřejně oznámil, že si nechá vyplácet výplatu v bitcoinu. Jeho administrativa vydávala pro-krypto prohlášení, spustila edukační iniciativy a zvažovala digitální peněženku pro příjemce sociálních dávek.

Zajímavost :  POČASIE: Denná teplota opäť presiahne 30 stupňov. Hrozia však búrky a silný vietor

Avšak podle mnohých v roce 2024 žádná zásadní změna nenastala. Zakladatel kryptoměnového baru PubKey v NYC Thomas Pacchia tehdy řekl: „Nevšiml jsem si ničeho, co by se v New Yorku ohledně krypta skutečně změnilo.”

Adams sice zůstává rétoricky přívětivý ke kryptu, ale jeho opravdový vliv je malý. Opravdová moc nad finančními a kryptoměnovými firmami v New Yorku patří státním regulátorům, jako je New York Department of Financial Services nebo generální prokurátorka Letitia James.

To znamená, že i kdyby Mamdani chtěl kryptoměnový průmysl omezovat, musel by jednat ve shodě se státními orgány. A i když stát New York uplatňuje přísnou licenci BitLicense a obecně přistupuje ke kryptu opatrně, firmy stále do New Yorku míří.

Jednou z možných cest, jak ovlivnit Mamdaniho postoj, by byla spolupráce. Podle právníka specializujícího se na kryptoměny, Aarona Brogana, by mohlo být klíčové prokázat ochotu ke kompromisu a poskytnout podporu během volební kampaně. To by mohlo změnit Mamdaniho postoj alespoň na neutrální nebo dokonce pozitivní.

Mamdani čelí výhrůžkám navzdory vysoké šanci na vítězství

Zda Zohran Mamdani skutečně vyrazí do boje proti kryptoprůmyslu a zda má vůbec reálnou šanci jej zásadně ohrozit, zůstává zatím nejasné. Podle amerického podnikatele a politického stratéga Bradleyho Tuska jsou však šance na Mamdaniho zvolení vysoké. „Obecné volby nebudou konkurenceschopné,” napsal 24. června.

Zajímavost :  Bitcoin za 145 000 dolarů už v září 2025? Bull run zdaleka nekončí

Vítězství Mamdaniho tedy vypadá slibně, zejména pokud se potvrdí rekordní volební účast mladých voličů.

V reakci na Mamdaniho úspěch navrhl spoluzakladatel burzy Gemini Tyler Winklevoss podpořit kandidáta, který by se proti němu postavil. I když Winklevoss zatím neoznámil žádné konkrétní výdaje, prokleté kryptolobby už několikrát prokázala svou schopnost ovlivnit výsledek voleb. Mimo jiné i ty prezidentské v USA.

Mamdaniho volební program navíc obsahuje slib, že město nebude spolupracovat s imigračními úřady (ICE), které v posledních měsících provádějí hromadná zatýkání migrantů.

Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!

Bitget recenze pro rok 2025

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO