Panika akciových trhů se propsala i na bitcoin. Vydrží support na 59 500 USD?

Kurz ceny bitcoinu podle očekávání vytváří červenou týdenní svíci. K tomu mu dopomohl nejen středeční Fed, ale i například japonská centrální banka a zveřejnění výsledků amerických firem. Ukážeme si dnes opět vše na různých časových grafech a pokusíme se odhadnout, kam se bitcoin v příštím týdnu vydá.

Tradičně začnu shrnutím uplynulého týdne. O minulém víkendu probíhala konference Bitcoin 2024 v Nashville. Vystoupil tam nejen Michael Saylor, ale i bývalý prezident Donald Trump nebo senátorka Cynthia Lummis. Asijské trhy jejich proslovy v pondělí vyhodnotily pozitivně a bitcoin se pokusil vrátit nad 70 000 USD. Po otevření newyorské burzy ale bylo jasné, že investoři vnímají projevy pouze jako předvolební kampaň. Kurz se vrátil pod 67 000 USD a držel se tam až do středečního zasedání Fed. Respektive do tiskové konference Jerome Powella po jeho skončení. A i když byl předseda až nezvykle holubičí, tak následoval propad ceny a otestování suportu kolem 64 000 USD.

Trhy se obávají počátku recese a táhnou dolů i bitcoin

Tento týden ve Spojených státech proběhlo nejen zasedání Fed, ale došlo i ke zveřejnění výsledků sedmi nejcennějších firem z S&P 500 (Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla – někdy označované jako „Magnificent Seven“). I když se výsledky mohou zdát na první pohled dobré, tak trhy to vyhodnotily po svém. Většina akcií se propadla a hodnoty společností se měnily před očima. Čtvrteční večerní výsledky Apple sice na chvíli pomohly i bitcoinu opět růst, ale pak přišel Intel s oznámením o pozastavení dividend a restrukturalizaci firmy. Jejich akcie se téměř okamžitě propadly o více než 30 %.

A tím špatné zprávy nekončily. Japonská centrální banka se tento týden rozhodla zvýšit úrok z 0 % na 0,25 %. Po 30 letech! Investoři si za ty roky zvykly na to, že si půjčují peníze zdarma. A i když nárůst není nijak extrémní, tak se velká část investorů rozhodla vrátit vypůjčené jeny a pozice uzavřít. Odhaduje se, že jde celkem o objem v hodnotě až 4 bilionů USD. To by téměř odpovídalo pátečním prodejům na akciových trzích, kdy jen za dopoledne z trhu odešly více než 3 biliony USD.

Nicméně kurz ceny bitcoinu v pátek na CME uzavřel na 61 444 USD. To je tedy kurz, kam má bitcoin tendenci se na počátku týdne minimálně na chvíli vrátit. Navíc lze i očekávat, že páteční prodeje a útěky z trhu byly způsobené hlavně emocemi. On nakonec ani ten plán změn pro Intel není špatnou zprávou. Jen se na to člověk potřebuje podívat s klidnou hlavou.

Zajímavost :  Pacienti so strelnými poraneniami sa väčšinou do nemocnice nedostanú, tvrdí odborník. Ficov život zachránili šťastie a kondícia

Čtyřhodinový graf vypadá optimisticky

Při pohledu z větší perspektivy to zase až tak tragicky nevypadá. Kurz ceny bitcoinu se tento týden propadl o více než 14 %. Stále se ale pohybujeme ve stranovém boxu, kde se držíme již od března. Indikátor Relative Strength Index (RSI) ukazuje hodnotu kolem 30 bodů. Jsme tedy jen těsně nad hranicí přeprodaného trhu a možností budoucího růstu. To by mohlo ukazovat na silný support kolem 60 000 USD. V případě jeho proražení máme silné pásmo mezi 54 500 a 57 000 USD. To nám letos již opakovaně posloužilo.

Denní graf je stále v býčím trendu

Denní graf stále ukazuje vzor Megafonu (oranžová), který kurz ceny bitcoinu respektuje. V pondělí jsme otestovali horní linii a od té doby hlavně klesáme. Jako rezistence nám slouží i krátkodobý trend Tenkan-sen z analýzy Ichimoku Kinko Hyo. Ten také ukazuje, že aktuálně klesáme. Střednědobý ukazatel trendu (Kijun-sen) je přesto stále rostoucí a Chikou span hlásí, že trh je stále býčí. Supportní mrak Komo zatím funguje a navíc je posílen i 200denním exponenciálním klouzavým průměrem. Úroveň 59 600 USD se tedy jeví jako silný support. Uvidíme, jestli vydrží pondělní reakci asijského trhu.

Týdenní svíce je významně medvědí

Minulý týden vytvořil bitcoin na grafu svíčku ve tvaru Hanging Man. Ta se často vykládá jako obrat trendu a bývá následována větší červenou svící. Vyšlo to ukázkově. Na Fibonacciho retracementu vidíme, že svíce uzavřela na 23,60 % a klesla až na 61,80 %. Samozřejmě ještě není uzavřená a dnes večer se toho ještě může dost změnit. Ale růst o 10 000 USD bych nečekal. Supertrend na týdenním grafu ukazuje, že jsme stále v růstu i když od března spíše stagnujeme. Rozhodující hranice pro změnu trendu se nachází na úrovni 52 000 USD.

Zajímavost :  Analýza grafů ukazuje až 200 000 USD za bitcoin do konce roku

Jaká nálada panuje na internetu?

Než se z výše uvedeného pokusíme vyvodit nějaké závěry, tak se podíváme i na internet a tamní populární analytiky. Jaká nálada tam panuje a jakým směrem očekávají další vývoj?

Titan of Crypto ukazuje na týdenním grafu analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Podle něj se jedná o opětovný test krátkodobého trendu. V případě zamítnutí a dalšího propadu vidí support ve formě střednědobého trendu kolem 58 000 USD. Trh nadále označuje jako býčí.

I Mikybull Crypto má v hledáčku týdenní graf. Sleduje ukazatele 30týdenních a 60týdenních klouzavých průměrů hashrate. Aktuálně došlo k jejich překřížení, což se vykládá jako nákupní signál. Analytik poukazuje na fakt, že tento signál bývá na začátku často spojen s rychlým větším poklesem podobným tomu aktuálnímu.

Trader Tardigrade sleduje dokonce měsíční graf a 10měsíční klouzavý průměr. Aplikaci na historii předpokládá, že brzy skončí klasická fáze rostoucího trendu a začne silná fáze růstu. Do roku 2026 to vidí na 1 000 000 USD.

Z krátkodobého hlediska na trhu ale panuje strach. Nejlépe to ukazuje Fear & Greed Index, jehož podstatnou součástí jsou i trendy vyhledávání nebo diskuze na sociálních sítích. Ještě před týdnem ukazoval hodnotu 71, čili chamtivost.

Kam se tedy bitcoin dále vydá?

Na hodinovém grafu vidíme, že vytváříme docela slušný CME gap. Můžeme tedy očekávat, že se během dnešního večera nebo pondělí zaplní. Z krátkodobého hlediska tedy čekám návrat na 61 400 USD. Osobně mne ale zajímá reakce asijských trhů na páteční události. Ostatně ani Američanům nedaly moc spát. Vidíme, že i během víkendu máme na burzách slušné objemy srovnatelné s úterkem nebo středou před tiskovkou Jerome Powella.

Zajímavost :  Binance Launchpool rozdává zdarma tokeny AEVO – nejlepší DEX krypto burza?

Čekám, že v následujícím týdnu otestujeme na denním grafu úroveň 59 500 USD. To ale neznamená, že si krátce nemůžeme zaskočit klidně i na 57 500 USD na otestování supportního pásma. Týdenní svíčku ale celkově předpokládám s malým tělem a delšími knoty. Trh potřebuje zpracovat informace a promítnout si je na delší perspektivu. Aktuálně si obchodníci myslí, že do konce roku dojde ke třem snížením základní sazby v USA. Samozřejmě nám do dalšího zasedání schází ještě více než 45 dní a nelze tak průzkumy moc brát vážně. V pátek si dokonce na chvíli mysleli, že v září dojde rovnou ke snížením o 50 bazických bodů. Rozhodnutí japonské centrální banky totiž vnímá dost analytiků jako předzvěst blížící se recese.

Srpen bývá často pro bitcoin medvědí

V rámci minulého týdne proběhla také uzávěrka měsíce. Bitcoin potvrdil pravidlo, že po červeném červnu přichází vždy zelený červenec. Sice nebyl nijak extrémně býčí, ale přesto jsme rostli. Srpen bývá většinou pro bitcoin spojený s poklesem. Tedy ve většině případů. Uvidíme, zda přijde na trh nějaký silnější signál, který by nás mohl poslat vzhůru (například schválení odškodnění klientů FTX) nebo naopak dolů.

Osobně si aktuálně užívám dovolenou a nemám otevřenou žádnou pozici. Počkám na chování asijských trhů během dnešní noci a pak si nastavím nějakou dlouhou pozici na nejbližším silnějším supportu. Stále čekám, kdy bitcoin vyplní vzniklý CME gap z poloviny července. Zůstal tam prostor na 58 500 USD. To už není daleko.

Pro vás článek ale není ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Rozhodně si před investováním udělejte vlastní průzkum, definujte si svojí investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO