Telegram mini apps: Revoluce, která může nastartovat širší adopci kryptoměn 

Na komunikační a sociální síti Telegram se v tichosti odehrává nenápadná revoluce, na kterou všichni v oboru dlouho čekali: reálné propojení technologie blockchainu s populární aplikací, kterou každý den používají stovky milionů lidí po celém světě.

Telegram mini apps, co to je?

V posledních měsících zde vznikají tzv. Telegram mini apps založené na principu „tap to earn“, tedy klikej a vydělávej. A pokud se ve větší míře uchytí, mohly by konečně nastartovat širší adopci kryptoměn, píše ve svém komentáři Jan Hetfleiš, marketingový manažer společnosti CleevioX, která se zabývá vývojem aplikací na blockchainu.

Za aktuálním trendem stojí strategická spolupráce oznámená loni v září, na které se dohodly na jedné straně síť Telegram a na druhé TON foundation spravující stejnojmenný blockchain.

Spojení je pro obě strany bezesporu přínosné, víc ale pravděpodobně pro TON. Telegram je totiž jednou z nejrychleji rostoucích sociálních komunikačních  a sítí platforem na světě. Měsíčně ho využívá téměř miliarda lidí (poslední čísla hovoří o 950 milionech) a tento počet stále stoupá.

Blockchain TON si od spolupráce slibuje, že ho do konce roku 2028 bude k transakcím využívat až 30 procent uživatelů Telegramu. To jsou už dnes stovky milionů.

A zatím to vypadá, že k tomu má dobře nakročeno. Počet denních uživatelů TONu vyrostl od loňského podzimu z 10 tisíc na dnešních 350 tisíc. Ruku v ruce s tím také významně narostl objem obchodů, které na něm probíhají – ve druhém čtvrtletí tohoto roku to bylo už 1,6 miliardy dolarů. A cena TONcoinu, nativního tokenu TON, za posledních 10 měsíců zaznamenala více než šestinásobný nárůst. 

Zajímavost :  Solana překonává Ethereum v objemu obchodování

Jak toho společně dosáhli?

Telegram a TON se rozhodli, že pokud chtějí do kryptosvěta dostat co nejvíce uživatelů, musí to pro ně být co nejjednodušší. Jako cestu si proto vybrali tzv. gamifikaci. Tedy – přímo pro Telegram vyvíjí jednoduché aplikace/hry, které jsou napojené na blockchain.

Samotná činnost v těchto tap-to-earn aplikacích je obvykle velmi jednoduchá a zahrnuje opakující se úkony jako je klepnutí na tlačítko, sbírání předmětů nebo plnění různých výzev. Za to získávají hráči odměny většinou v podobě bodů, které pak výhledově vymění právě za kryptoměny.

Uživatelé se dále mohou připojovat k různým automatickým botům, kteří jim nabízejí různé aktivity, například sledování kanálů nebo účast v anketách. A opět – každý splněný úkol obdrží odměny, které se postupně hromadí na jejich účtu. Jakmile dosáhnou určitého limitu, mohou požádat o výběr odměn, které jsou poté převedeny do jejich kryptopeněženky. Tento proces umožňuje uživatelům získávat kryptoměny zábavnou a nenáročnou formou.

Právě tímto popsaným způsobem funguje i první aplikace tohoto druhu, hra Notcoin. Ta od svého spuštění získala více než 35 milionů hráčů. Její úspěch podtrhl vhodně zvolenou strategii Telegramu i TONu a zároveň odstartoval nový boom, který sledujeme také v CleevioX. Poptávka po vývoji  aplikací tohoto typu v posledních měsících významně stoupá. Navíc TON foundation začala vývoj nových aplikací významně podporovat granty pro vývojáře.

Tap-to-earn hry jsou však pouze vstupní branou pro nováčky, resp. první fází dobře postavené marketingové strategie. Lze očekávat, že v budoucnu se na TONu může rozvinout bohatý ekosystém, který bude konkurovat ostatním blockchainům a dál poroste. Příležitost představují například decentralizované finanční aplikace (DeFi), pod které spadají platformy pro půjčky nebo decentralizované burzy, u nichž TON již nyní zavedl různé motivační programy k navýšení zapojení uživatelů. To vše může pomoci nakopnout širší adopci kryptoměn jako celku, především ale ekosystému nad blokchainem TON.

Zajímavost :  Stavba plynovodu Tvrdonice-Bukovany a Bukovany Bezměrov

Telegram ale přináší i další inovace, například vlastní měnu s názvem Telegram Stars. Ta může sloužit k nákupům ve hrách a dalších aplikacích, k pořizování ebooků či online kurzů. Pro někoho možná překvapivě se nejedná o kryptoměnu na blockchainu, ale uživatelé si mohou „hvezdičky“ jednoduše koupit v telegramu přes kreditní kartu či Apple/Google pay přímo v Telegramu. Stars přináší aplikacím nový způsob monetizace. Například tap-to-earn hra Catizen díky těmto nákupům vydělala už přes 10 milionů dolarů.

Budoucnost Telegram mini apps

Abychom si tu budoucnost nemalovali moc růžově, musím zmínit problém botů. Lidského hráče totiž může při jednoduchých opakujících se aktivitách nahradit automatizovaný program, který velice rychle dokáže plnit úkoly a tím pádem také inkasovat odměny. Podle reportu společnosti Imperva z roku 2024 je na přítomnost „zlých botů“ nejvíce náchylné právě herní odvětví. Existují i různé možnosti ochrany, jak se proti nim bránit, ale ty nikdy nemohou fungovat ze sta procent.

Aplikace ale čelí i dalším rizikům – regulačním, bezpečnostním i byznysovým. S tím, jak se vyvíjí regulační prostředí kolem kryptoměn a blockchainu, by firmy mohly čelit problémům s dodržováním předpisů v různých jurisdikcích, což by mohlo vést k omezení používání nejrůznějších funkcí v rámci aplikace nebo dokonce k zákazům v některých regionech.

Zajímavost :  Trhy pod lupou: Fed bude tolerovat vyšší inflaci, první pokles sazeb v červnu. Sektor luxusního zboží v problémech

Také to, že se jedná o propojení blockchainu a jedné z největších mainstreamovou aplikací pro zasílání zpráv, vyžaduje robustní bezpečnostní opatření. Důvěra uživatelů je zásadní, a proto by jakékoli narušení bezpečnosti nebo nalezení zranitelnosti miniaplikací mohlo vést k její ztrátě.

Nesmíme také opomenout, že cesta k širší adopci kryptoměn je běh na dlouhou trať. A přestože má Telegram velkou uživatelskou základnu, přeměna těchto uživatelů na aktivní účastníky ekosystému TON může být náročná. Klíčové bude zajistit dlouhodobé udržení uživatelů i po skončení počátečních pobídek, které tap-to-earn přináší.

Pokud uživatelé nenajdou ve funkcích blockchainu trvalou hodnotu, nemusí je po skončení motivačních programů dále používat a následně objevovat celý ekosystém. My v CleevioX ale věříme, že zvolená cesta se Telegramu a TONu může do budoucna bohatě vyplatit. 

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO