Trhy pod lupou: Dobrá čísla inflace spustila mohutné nákupy malých akcií, bude zemětřesení na trhu pokračovat?

Uplynulý týden měl z hlediska makroekonomiky dvě důležité události: dvoudenní grilování šéfa Fedu Jeroma Powella před americkými politiky a zveřejnění inflace v USA za měsíc červen. Trhy prakticky od přelomu loňského října a listopadu bez ustání rostou díky spekulaci na brzké snížení sazeb.

Technologické firmy a sektor umělé inteligence v důsledku toho přidaly desítky procent, v případě některých jde i o více než 100 %. A to vše aniž by se investoři zamysleli nad tím, že pokles o 25 bazických bodů ekonomickou situaci technologických společností nijak zvlášť neovlivní.

Zejména pokud tyto firmy jako například Apple mají obrovskou hotovost na účtech a nemusí si půjčovat. Větší náklady na obsluhu dluhu se tak do jejich hospodaření prakticky nepromítnou. Tím pádem na ně restriktivní měnová politika dopadá velmi nepřímo.

S horším ekonomickým prostředím se tak musí vypořádat především koncoví zákazníci Applu. V případě jeho akcií má restriktivní politika dokonce pozitivní vliv, protože držení hotovosti přineslo do pokladny společnosti další stovky milionů dolarů ročně. Ještě než se dostaneme k problému sektorové rotace, zastavme se u toho, co Jerome Powell uplynulý týden řekl.

Poslední video analýza pro akcie a bitcoin

Jestřáb, nebo holubice?

Přestože dvoudenní Powellovo slyšení nepřineslo zase tolik zásadních informací, šlo o dobré shrnutí toho, co jsme posledního půl roku zažívali na finančních trzích. Powell předvedl své obvyklé vystoupení. Celé se dalo znovu interpretovat jako jestřábí, jenže trh se rozhodl vybrat si jen určité věty, které následně interpretoval tak, že Fed konečně sníží v září sazby.

Po skončení slyšení tato pravděpodobnost vystoupala až na 90 %. Pořád jde ale o pouhou pravděpodobnost. V posledních devíti měsících jsme zažili, že se trhy ve svých očekáváních vždy spletly. Ale jednou to přece vyjít musí. Co tedy Powell řekl?

Powellův jestřábí tón

Nejdříve se podíváme na jeho jestřábí výroky. Zaznělo, že ještě není čas diskutovat o snížení sazeb, protože Fed potřebuje více dat. To je věta, kterou jsme slyšeli již několikrát. Zdůrazňování většího množství dat znamená, že Fed potřebuje minimálně měsíc nebo dva, než začne o snížení sazeb vůbec diskutovat.

Jelikož máme červenec a za dva měsíce je září, mohl by Fed s diskuzí už začít. Jenomže to je zase ta nejlepší možná interpretace. “Minimálně dva měsíce” totiž může znamenat i tři nebo čtyři. Stejně tak “začít diskutovat” neznamená, že sazby sníží okamžitě. Diskuze může trvat třeba další měsíc nebo dva.

Dále Powell mluvil o tom, že inflace není jediný problém, který Fed sleduje. Jde jen o potvrzení toho, že situace v USA je vážná. A nelze se pouze na vše dívat z hlediska inflace. Čím déle sazby zůstanou vysoko, tím více hrozí nová krize. Pravá krize musí přijít ze směru, odkud to nikdo nečeká. Tedy ani Fed. Powellova věta o dalších možných problémech americké ekonomiky by za normálních okolností měla sama stačit ke spuštění medvědího trendu. To se opět nestalo, protože trhy jsou nepoučitelně optimistické.

Zajímavost :  Japonsko se zbavuje amerických dluhopisů v hodnotě 63 miliard dolarů

Anebo byl Powellův tón holubičí?

Nepoučitelní optimisté se zaměřili na jiné části Powellova slyšení. Šéf Fedu veřejně přiznal, že si uvědomuje velké riziko, které hrozí, budou-li se sazby nahoře déle, než je potřeba. Jelikož jsou vysoko už velmi dlouhou dobu, bude že s každým uplynulým měsícem těžší to ospravedlnit. Odkládat první snížení do nekonečna není možné.

Následně Powell vyzdvihl sílu americké ekonomiky, která si vede dobře i poté, co trh práce začal zpomalovat. Tato informace je pro optimisty rajskou hudbou, protože vedle inflace Fed bedlivě sleduje i americký pracovní trh. Bez nárůstu nezaměstnanosti není možné zaručit, že se inflace v brzké době nevrátí. A to nejlepší na konec.

Powell pořád věří, že se americká ekonomika blíží k soft landingu, tedy měkkému přistání. Letištní plocha se pomalu přibližuje a ekonomika zatím bez větších problémů snáší kúru vysokých úrokových sazeb. Největší krizí prozatím zůstává krize regionálních bank z března 2023.

Pokud se do dvanácti měsíců nic nestane, může Powell vstoupit do učebnic moderní ekonomie – velmi dlouhé období vysokých sazeb snížilo inflaci a Američany to ani nijak zvlášť nebolelo. Po Powellově vystoupení se zdálo, že zažijeme další týden, kdy si americké trhy půjdou pro nová historická maxima.

Inflace na dobré cestě

Příjemné překvapení přinesla červnová americká inflace. Analytici očekávali, že dosáhne 3,1 %, ve skutečnosti však byla jen 3 %. To je výrazný pokles v porovnání s květnem, kdy dosahovala meziročně 3,3 %.

Zároveň jsme se dozvěděli i hodnotu jádrové inflace, která taktéž zpomalila v růstu z květnových 3,4 % na 3,3 %. Přestože jsou čísla lepší, než se čekalo, bude návrat k dvouprocentnímu inflačními cíli při tomto tempu trvat minimálně šest až devět měsíců.

Stejně tak mě překvapilo, že trh na čísla jádrové inflace silně reagoval. Před třemi měsíci přitom centrální bankéři vysvětlovali, že CPI inflace není důležitá, protože není dobře spočítaná. Pro Fed je přece nejdůležitější inflace PCE. Na to se ovšem zapomnělo, protože jakmile vyšla dobrá čísla jádrové inflace, trhům to najednou stačilo. Důvod tkví samozřejmě v nekonečném optimismu finančních trhů.

Při pohledu na tato čísla se jednoznačně nabízí interpretace, že inflace je už opravdu pod kontrolou a nic nebrání tomu, aby Fed snížil sazby již v září. Trhy zachvátila euforie, která však velmi rychle vyprchala, protože se vynořila otázka, co bude následovat, až Fed sazby opravdu sníží?

Sektorová rotace během čtvrteční seance

Prvotní růst trhů po zveřejní inflace za červen nebyl překvapující. Co však bylo opravdové překvapení, je rychlá otočka o 180 stupňů. Akcie největších technologických firem se začaly propadat, zatímco růst začal index Russell 2000, který sdružuje především malé a střední burzovní kapitalizace. Zajímavý obrat vzhledem k tomu, že doteď rostly hlavně technologické společnosti.

Zajímavost :  Syn Donalda Trumpa naznačuje velké oznámení ohledně kryptoměn

Ve čtvrtek tak významně poklesly tyto akcie: Tesla -8,44 %, Meta -4,11 %, Amazon -2,37 %, Nvidia -5,57 %, Google -2,93 %, Apple -2,32 % a Microsoft -2,48 %. V minulé Lupě jsem psal o tom, jak si většina z těchto akcií prakticky bezdůvodně vytvořila nová historické maxima. Nyní se jich investoři zbavili.

Reakce trhů byla logická v tom, že si mohly říct, že už 10 měsíců spekulují na snížení sazeb a díky tomu porostou technologické firmy. Nyní si mohou říct, měli jsme pravdu, akcie technologických firem vyrostly. Přišel čas vybrat zisky. A to se bude v následujících týdnech dít.

Tedy pokud nepřijde nějaká jiná silná kurzotvorná zpráva, anebo výsledky technologických firem nebudou o desítky procent lepší než očekávání trhů. Technologické firmy se nyní staly opravdu drahými. Noví kupci se budou hledat těžko.

Budou znovu zájem o small caps?

To však není všechno. Jak jsem uvedl na začátku, index Russell vyrostl, a to o 3 %. Byli jsme tak svědky historicky velmi zajímavého jevu. Teprve podruhé od roku 1979 Russell o tolik posílil, zatímco index S&P 500 celkově oslabil. Navíc rozdíl v denní výkonnosti mezi indexem Nasdaq composite a Russellem 2000 byl 5 % ve prospěch indexu malých firem. Tato anomálie se na finančních trzích ještě nestala.

Reflexe trhů se totiž nezastavila pouze u toho, že je čas na vybíraní zisků u technologických firem. Trhy šly ještě dál, protože je nutné položit si otázku, kam tyto peníze znovu vložit.

Pokud Fed sníží sazby, budou z toho nejvíc profitovat americké firmy, na které toto opatření doléhá nejsilněji, tedy malé a střední podniky. Vysoké sazby na ně dopadají dvojím způsobem.

Jednak tím, že ty zadlužené musí na obsluhu dluhu vydávat velké prostředky, které jim pak chybí v položce zisk. Ty, kterou jsou zadluženy méně, pak obecně omezují investice do podnikání. V nejisté době, kdy jsou drahé úvěry, je lepší se držet při zemi.

Těžké období tak pro tyto firmy končí. Nebo přesněji, je na dohled. A jelikož se finanční trhy vždy dívají dopředu, budou právě tyto firmy v hledáčku investorů. Nesmíme zapomínat, že na rozdíl od Magnificent 7 akcie těchto společností dlouhodobě klesají a jsou pro investory atraktivní svou nízkou cenou. Tento trend může v následujících měsících pokračovat. Investoři, kteří praktikují stock picking na malé americké firmy, budou mít zlaté časy.

Prozkoumejte malé akcie na platformě XTB

Akciové indexy: Nečekaný vítěz Russell 2000

Vyhlídka na konec restriktivní měnové politiky amerického Fedu vnesla optimismus na všechny světové trhy. Zapomnělo se na politická témata a trhy se nechaly unášet představou, že budou pořád růst. Burza v Šanghaji posílila o 1,82 %. Hongkongský Hang Seng přidal solidních 2,77 %. Japonský Nikkei si ve svém zběsilém růstu vybral přestávku a přidal pouhých 0,87 %.

Zajímavost :  Cenový růst zlata ještě zdaleka neskončil

Politická situace ve Francii se zdá být na pár následujících týdnů zablokovaná, což asi pařížské burze vyhovuje. Francouzský index CAC 40 posílil o 0,63 %. Německý DAX vzrostl o 1,59 %. Britský FTSE 100 přidal pouze 0,60 %.

Situace v zámoří byla překvapující. Nejlepší výkonnost předvedl zmíněný index Russell 2000, který přidal 6 % a díky tomu překlopil roční výkonnost do zelených čísel, od začátku roku vzrostl o 5,98 %. Průmyslový Dow Jones uplynulý týden vyrostl o 1,59 %, index S&P přidal 0,87 %. Technologický Nasdaq si připsal zisk ve výši 0,24 %. V dlouhodobějším horizontu však má Russell 2000 co dohánět, protože Nasdaq od začátku roku posílil o 22,55 %.

Kryptoměny: Bitcoin přeskočil hranici 60 000 dolarů

V době psaní článku se nejslavnější kryptoměna obchodovala za 59 970 dolarů. Psychologická hranice 60 000 byla na spadnutí. Zdá se, že bitcoin má to nejhorší za sebou, během posledních pěti dnů jeho cena vzrostla o 3,32 %. Mělo by mu pomoci i snížení úrokových sazeb. Investoři tak můžou během léta oprášit téma spekulace na růst ceny bitcoinu v důsledku snížených úrokových sazeb.

Závěr: Politika a výsledková sezona

Nepodařený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa přinese další nejistoty a nebezpečí pro americkou politiku. Společenská situace v USA není dobrá, tamní finanční trhy však nálady ve společnosti nereflektují vůbec. Může být nepříjemným překvapením, až si trhy uvědomí, že USA jsou na pokraji občanské války. Doufejme, že to nenastane.

Kromě politického dění budou investoři v USA sledovat výsledkovou sezonu. První výsledky tchajwanské společnosti TSMC potvrdily, že technologický sektor je pořád velmi silný. Stejně tak první výsledky amerických bank ukázaly, že prostředí vysokých sazeb a dobrá ekonomická situace umožňují bankám vytvářet historické zisky. Období snižování sazeb pro ně může znamenat konec hojnosti.

Tento týden budou publikovat svoje výsledky tyto firmy: Goldman Sachs, BlackRock, UnitedHealth, Bank of America, Morgan Stanley, ASML, J&J, Netflix, American Express a Schlumberger. Takže si akcionáři a investoři přijdou na své.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO