Trhy pod lupou: Finanční trhy slaví Trumpův návrat do Bílého domu. Akcie a bitcoin v euforii
Americké finanční trhy pořádně oslavily vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Jednalo se prakticky o největší růst akciových trhů po zvolení nového amerického prezidenta. Potvrdilo se tak, co jsem několikrát opakoval. Síla reakce bude odpovídat síle prezidentova mandátu.
Těsně před volbami několik průzkumů naznačovalo, že půjde o vyrovnaný souboj. Tyto průzkumy se opět ukázaly jako značné nespolehlivé. Trump jasně vyhrál jak na počet volitelů, tak i v absolutních číslech. Druhá varianta je zejména pro kandidáta republikánů značný úspěch.
Republikánská strana může být spokojená, protože po čtyřech letech ovládla americký senát. K dokonalému úspěchu jí chybí ještě většina ve Sněmovně reprezentantů. Pro ni oficiální výsledky zatím nemáme, ale i zde mají zatím lepší pozici právě republikáni. Jde tedy opravdu o triumfální Trumpův návrat. Minimálně dva roky bude mít pohodlnou cestu, aby uskutečnil svůj volební program. Co chce vlastně změnit?
Bitcoin a akcie na historických maximech
Trumpův plán na pozvednutí Ameriky
Donald Trump je dost pragmatický a jeho ekonomický program je v jistém smyslu velmi jednoduchý. Aby USA mohly znovu růst, je třeba podpořit podnikání. To nechce dělat státními dotacemi nebo ho jinak řídit, ale tím, že podnikatelé dostanou co největší volnost. Trumpova ekonomická politika tak bude mít dva hlavní pilíře: snížení daní a odstranění zbytečných regulací.
První pilíř: snížení daní
Snížení daní je velmi dobrý krok, se kterým souhlasí až na levicové politiky všichni. Symbolicky je to totiž návrat moci z rukou státu zpět lidem. Méně daní znamená více peněz pro firmy a občany. Právě na návrat kupní síly a chuti utrácet bude Donald Trump spoléhat.
Zde je také hlavní slabina jeho plánu: Pokud totiž lidé utrácet nebudou a místo toho začnou kvůli obavám z budoucnosti šetřit, Trumpův ekonomický plán se nepovede. Kdyby se americká ekonomika zastavila, ukázala by se v plné nahotě jeho Achillova pata.
Situace v USA totiž není stejná jako před osmi lety, kdy bylo jednoduché snížit daně. Tento krok se totiž automaticky rovná výpadku v příjmech do státní pokladny. Vzhledem k astronomickému státnímu dluhu a velkému schodku veřejných financí, který je více než 6 %, může mít výpadek příjmů katastrofální důsledky na dluhopisovém trhu.
Právě růst výnosů na amerických dluhopisech připomíná, že bychom se neměli nechat strhnout povolební euforií. V každém případě nám tento první pilíř dává jasně najevo, které firmy na tom budou za Trumpovy vlády dobře. Půjde především o malé a střední americké podniky, které vyrábějí a prodávají v USA. Budou méně zranitelné v důsledku Trumpovy zahraniční politiky, kdy chce uvalit cla na výrobky z Číny a Evropy. Nákupem těchto firem nemůže investor udělat chybu, ale bohužel se jedná o velmi namáhavý stock picking.
Druhý pilíř: odstranění regulací
Odstranění přebytečných regulací pomůže především dvěma sektorům. Zaprvé jsou to samozřejmě kryptoměny a kryptoprůmysl. Ty mohou hodně rychle růst nyní a minimálně do konce prvního čtvrtletí 2025. Trump je mužem činu.
Vzhledem k tomu, že už teď v americké společnosti panuje obecná shoda na větší integraci kryptoměn do běžného života, bude realizace tohoto bodu z programu pro Trumpa hračka. Odstranění hlavních regulací, které blokovaly další rozvoj, tak může přijít velmi brzo, prakticky hned několik dní po jeho příchodu do Bílého domu. Bull run na kryptoměnách tak zdaleka neskončil.
Druhým sektorem jsou pak americké banky. Ty předvedly den po oznámení předčasných výsledků nádherný růst. Když člověk viděl v jednom dni dvouciferný růst u takových mastodontů jako JP Morgan nebo Goldman Sachs, v duchu si říkal, zda tyto firmy náhodou nezměnily sektor a namísto podnikání v bankovnictví se nevrhají na umělou inteligenci.
Konec boje proti klimatické změně?
Hodně regulací v USA i v Evropě pochází z důvodu ochrany klimatu. Zde Trump připravuje obrovskou otočku. Je velmi pravděpodobné, že se bude snažit odstoupit od všech globálních dohod v boji proti klimatické změně. Těžko nyní odhadovat, jak moc se mu tento záměr povede a zda je realistický. Určitě se ale bude snažit omezit všechny dotace s tím spojené.
Firmy podnikající v sektoru obnovitelných zdrojů to budou mít následující čtyři roky velmi těžké, protože jejich podnikání závisí především na státních dotacích. Bez nich generují jen velmi málo zisku. Může nás tedy čekat vlna krachů v tomto sektoru.
Škrtání v něm nemusí být z Trumpovy strany pouze ideologická záležitost, ale i pragmatická. Oslabení tohoto sektoru mu pomůže v ekonomické válce s Čínou. Ta nyní vyrábí většinu solárních panelů nebo důležitých komponentů pro jejich výrobu. Pokud v USA dramaticky klesne jejich podpora, poklesne ve světě silně poptávka. Čína bude muset řešit další z ekonomických problémů, kterých má teď víc než dost. Mimochodem, zvolení Donalda Trumpa může dokonale pohřbít snahu o nastartování čínských akciových trhů.
Výsledková sezona: Další cenový skok u akcií Palantir
V Česku jsou velmi populární akcie Palantir. Tato společnost je v jistém smyslu pořád kontroverzní, protože se neví přesně, kdo je její největší klient. V kuloárech se proslýchá, že je to CIA. Takový klient bude z podstaty věci vždycky diskrétní a jen těžko se taková informace potvrdí. Co však můžeme tvrdit s jistotou, je, že pro hospodaření Palantiru je nesmírně důležitý americký státní sektor, který jeho služeb hodně využívá.
I když všechny události na burze zastínila volba amerického prezidenta, vysloužily si výsledky společnosti Palantir značnou pozornost. Důvodem byla jejich silná reakce, když za jeden den posílily o více než 20 % a to bylo ještě před volbami.
Výsledky Palantiru byly skvělé. Zisk na jednu akcii dosáhl 10 centů při čtvrtletních tržbách 725,5 milionu dolarů. Výsledek firmy překonal odhady analytiků, kteří počítali s 9 centy na akcii a tržbami na úrovni 705 milionů dolarů. Meziročně dosáhla skvělého růstu, protože před rokem byl zisk 7 centů na akcii při tržbách 558 milionů dolarů.
Tržby pro státní sektor rostly meziročně o 40 %. Pro soukromou sféru tržby Palantiru stouply o více než 54 %. I tak však zůstávají tržby ze státního sektoru oproti soukromému dvojnásobné. Co se týče budoucnosti, je společnost velmi pozitivní. Odhad tržeb za celý rok 2025 navýšila o 100 milionů dolarů. Nyní by se roční tržby měly pohybovat na úrovni 2,8-2,9 miliardy dolarů. Podle CEO společnosti Alexandera Karpa by měl růst v následujících měsících ještě víc zrychlit, protože poptávka po službách Palantiru je obrovská. Umělá inteligence potvrdila svoji dominanci.
Akciím Palantir velmi pomohlo zařazení společnosti do prestižního indexu S&P 500. Od začátku roku tak přidaly neuvěřitelných 252 %. Zajímavou zprávou z firemního života bylo nakoupení devítiprocentního podílu ve společnosti Faraday Future Intelligent Electric.
Varovné signály na akcií Palantir
Prvním varovným signálem, že takto strmý růst nemusí v dalších měsících pokračovat, je skutečnost, že zakladatel Palantiru Peter Thiel prodal akcie.
Druhým varováním je, že tuzemská ČNB nakoupila 410 229 akcií Palantir. Česká národní banka se totiž kromě zlata rozhodla pořizovat akcie technologických firem. Jejímu vedení tak padla do oka oblíbená akcie na českých sociálních sítích. Vzhledem k tomu, jak se ČNB velmi špatně vypořádává s měnovou stabilitou, si myslím, že to v oboru investic nebude lepší.
Prozkoumejte ETF na platformě XTB
Akciové indexy: Asijské indexy rostly a evropské klesaly
V Číně bylo zvolení Donalda Trumpa důvodem k výprodejům domácích akcií. Katastrofu odvrátily bližší informace okolo čínského ekonomického stimulu. Tamní autority chtějí tuzemské ekonomice pomoci 1 400 miliardami dolarů.
Velká část má jít lokálním vládám na restrukturalizaci dluhů. K dispozici mají navíc další fond ve výši 560 miliard dolarů na dalších pět let. Tyto peníze mají sloužit hlavně k novým investicím. Plán pomohl čínským akciím uzavřít týden v silně zelených číslech, a to i přesto, že ho mnoho analytiků považuje za nedostatečný. Investoři nakupující čínské akcie budou v každém případě zažívat období zvýšené volatility. Americko-čínská partie bude dlouhá a s mnoha zvraty.
Burza v Šanghaji přidala 6,75 %. Hongkongský index Hang Seng zakončil týden se ziskem 1,08 %. Trumpovo vítězství povzbudilo i burzu v Tokiu, index Nikkei vyrostl o 3,76 %.
V Evropě se žádné nadšení nekonalo. Evropské indexy svým chováním potvrdily, že jejich preferovaný kandidát byla Kamala Harrisová. Německá burza i přes vládní krizi odepsala 0,21 %. Francouzský CAC přišel o 0,95 %. Londýnská burza skončila ve ztrátě 1,28 %.
Americké indexy na rekordních hodnotách
Jak jsem již několikrát uvedl, v zámoří se slavilo. Hlavní indexy navíc překonaly symbolické a psychologické hranice. Index S&P 500 se přehoupl přes 6000 bodů. Překonání této hranice v roce 2024 tipoval jen málokdo. Index Dow Jones přeskočil 44 000 bodů. Jestli bude růstová tendence silná i v příštím roce, můžeme se připravit na překonání hranice 50 000 bodů.
V procentuální týdenní výkonnosti pak nejvíce rostl index Russell 2000, který je tvořený menšími burzovními kapitalizacemi – přidal úctyhodných 8,57 %. Technologický Nasdaq povyskočil o 5,64 %. Index S&P 500 posílil o 4,66 % a průmyslový Dow Jones pak přidal 4,61 %. Byl to jeden z nejlepších týdnu na burze v roce 2024. Nic na tom nemění skutečnost, že celý letošek americké burze velmi přál.
Kryptoměny: Trump pomohl bitcoinu překonat historické maximum
Bitcoin posunul svoji maximální hodnotu nad 77 000 dolarů, přestože ji v době psaní článku neudržel, jeho cena se pak pohybovala na úrovni 76 350 dolarů. Představovalo to týdenní výkonnost přes 12,5 %. Nebyl to však pouze bitcoin, kdo profitoval z Trumpova zvolení.
Ještě větší růst předvedly kryptoměny jako Solana nebo Dogecoin, který je spojovaný s Elonem Muskem. Právě tento excentrický miliardář na Trumpově výhře nejvíce vydělal. Ceny Dogecoinu a Tesly doslova explodovaly.
Hned po volbách se začaly objevovat spekulace, kam až může zajít integrace kryptoměn do veřejného a běžného života. Zatím nejodvážnější teorii, kterou jsem zaslechl, bylo tvrzení, že Trump se pokusí vyřešit problém dedolarizace a s ním i spojeného úpadku postavení dolaru ve světě tím, že jej naváže právě na bitcoin. Je to velmi odvážné a až konspirační tvrzení, ale pro jistotu ho zde zmiňuji. Uvidíme, jaká překvapení nám budoucnost a Donald Trump nachystali v oblasti kryptoměn a měnové politiky.
Prozkoumejte akcie na platformě XTB
Závěr: Fed a Trump
Tentokrát jsme se v Lupě nedostali k rozboru posledního zasedání Fedu. Důležité informace můžete najít v našem streamu nebo v rozboru FOMC od Jaroslava Jarolíma. Fed se zachoval plně podle očekávání a snížil sazby o 25 bazických bodů, aniž by informoval, jak bude postupovat v blízké budoucnosti.
Novináři na tiskové konferenci se Jeroma Powella nepřímo zeptali na jeho vztah k Trumpovi. Není žádným tajemstvím, že Trump v poslední době kritizoval Powellovu politiku a několikrát ho prakticky označil za hlupáka s tím, že by sám jeho práci zvládl lépe. Na otázku, zda by odstoupil, pokud by ho k tomu nový prezident vyzval, Powell odpověděl jedním slovem: Ne.
Už teď je jasné, že Trump na něj bude tlačit, aby měnovou politiku uvolňoval, co nejrychleji to bude možné. Powell se zatím tváří, že nic takového není v plánu. Souboj mezi ním a Trumpem bude možná jedním z prvních, které se odehrají poté, co se Donald Trump na konci ledna ujme funkce.
V nadcházejícím týdnu nás ve středu čeká velmi důležité číslo americké obecné a jádrové inflace. Powell se sice na tiskové konferenci tvářil, že inflace je již nadobro pod kontrolou, ovšem třeba indikátor truflation ukazuje něco jiného. V září nastal zlom a inflace začala znovu růst. Zatím se tento indikátor ukázal jako spolehlivý, hlavně co se směru inflace týče.
I tento týden bude mnoho zajímavých společností zveřejňovat své hospodářské výsledky. Dočkáme se čísel od firem Home Depot, AstraZeneca, Cisco, JD, Walt Disney a Alibaba.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO