Trumpova cla poslala bitcoin opět otestovat 100 000 USD

A máme tu další neděli a s ní spojenou analýzu kurzu ceny bitcoinu. Tento týden přišlo několik makroekonomických situací, které nám přinesly množství volatility. Pro technickou analýzu skvělé zprávy, protože se nám odhalily silnější supporty a rezistence. Projdeme si dnes opět spolu grafy a pokusíme se odhadnout, kam se bitcoin v následujícím období vydá.

Začneme shrnutím tohoto týdne. Do pondělí jsme vstoupili pěkně zostra. Čínský model umělé inteligence DeepSeek přinesl na trh jednoznačnou informaci: „Model AI nemusí být tak drahý, jak je nám předkládáno, a USA nejsou tak daleko před konkurencí jak si myslely.“ Dejme teď stranou detaily kolem porušování zákonů, vykrádání kódu nebo podpory státu. Informace obletěla svět a americké technologické akcie zažily výrazný propad. A s nimi i bitcoin.

Pro nás to ale zase takové překvapení nebylo. V minulé nedělní analýze nám ten propad vyšel, jen jsem předpokládal, že spouštěčem bude až středeční zasedání Fed. Nakonec to byl DeepSeek. Nicméně předpokládaný support kolem 50 % Fibonacciho retracementu se potvrdil jako reálný. Propad se zastavil a kolem 99 500 USD nastal obrat. Následoval mírný růst, který byl podle očekávání spojen s nízkými objemy.

Fed naplnil očekávání trhu

Objemy ale výrazně vzrostly během středečního ukončení zasedání Fed a tiskové konference Jerome Powella. Fed naplnil očekávání, sazbu ponechal a jejich výhled se nijak drasticky nezměnil. Ideální příležitost pro další růst. Kurz ceny bitcoinu se drží nad 105 000 USD až do čtvrtečních výsledků HDP ve Spojených státech. Nejhorší výsledek za poslední tři čtvrtletí a výrazně pod očekáváním trhu poslal dolar dolů. Díky negativní korelaci s bitcoinem to pro nás byla v tomto případě pozitivní zpráva. Dosáhli jsme tohoto týdenního maxima na úrovni 106 466,54 USD.

Následoval mírný pokles, ale vše pokračovalo relativně stabilně a páteční vyhlášení indexu PCE (výdaje osobní spotřeby) nám opět pomohlo k dalšímu růstu nad 106 000 USD. Až do prohlášení Donalda Trumpa, který se rozhodl od 1. února uvalit vysoká cla na Kanadu, Mexiko a Čínu. Dolar nahoru, bitcoin dolů. Chicagská derivátová burza v pátek uzavřela na 102 424 USD. Ale to nebyl konec.

Jedna věc je prohlášení a druhá věc je provedení. Nový prezident USA nedal dotčeným státům možnost pro jednání a z pozice moci nastavil jednoznačné požadavky. Vše navíc stvrdil v sobotu večer svým podpisem. Nařízení jsou tedy platná. Bitcoin se opět propadl a aktuálně se pohybujeme kolem 100 000 USD. Opět tedy testujeme support z 50 % Fibonacciho retracementu.

Čtyřhodinový graf respektuje klesající trendovou linii

Na čtyřhodinovém grafu jsem ponechal Fibonacciho retracement z minulého týdne. Vidíme, že důležité úrovně stále platí. V pátek ráno vypršely bitcoinové opce za 8,4 miliardy USD. Souboj medvědů a býků nás držel na úrovni 78,60 % (104 400 USD). Prohlášení Donalda Trumpa o clech nás poslalo o jeden support níž (61,80 %, 101 500 USD). Reálné podepsání nařízení pak pomohlo k prolomení a poklesu na další support (50 %, 99 461 USD). Tady víme, že často dochází k obratu. Je tedy možné, že se zde pokles zastaví a dojde opět k růstu a otestování 101 500 USD. Tato úroveň se teď pro změnu měla stát rezistencí.

Zajímavost :  V Západných Tatrách zasahovali leteckí záchranári. V náročnom horskom teréne spadol skialpinista

Do grafu jsem ještě nakreslil klesající trendovou linii, kterou kurz ceny bitcoinu na čtyřhodinovém měřítku respektuje. Došlo již ke třem otestování a vždy k relativně jasnému zamítnutí. Při dalším růstu vyjde její otestování někde kolem 104 500 USD. Tedy v oblasti, kde se nachází i 78,60 % z Fibonacciho retracementu. Relativně silná rezistence, která by chtěla nějaký dobrý impulz k proražení.

Denní graf nevypadá moc optimisticky

Do denního grafu jsem vyznačil mojí oblíbenou analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Relativně jednoduchý indikátor, který nám na první pohled řekne hodně o trendu na trhu. Vidíme, že krátkodobý cenový pohyb (Tenkan-sen, červená) nám klesá. Cena se aktuálně nachází pod ním a máme z něj tedy rezistenci na 102 049 USD.

Na úrovni 99 355 USD máme pak střednědobý cenový pohyb (Kijun-sen, modrá). Ten jde již delší dobu do strany a říká nám, že trh je dost nerozhodný a cena se moc nepohybuje. Pod námi je supportní mrak Komo. To že se obě jeho hranice překrývají nám říká, že podpora na 98 200 USD je poměrně slabá a snadno lze prorazit.

Při aplikaci současné ceny do minulosti (Chikou span, zelená) vidíme, že se aktuálně nacházíme pod cenovým grafem. To lze brát jako medvědí signál spolu s aktuální cenou pod Tenkan-senem. Při prolomení 98 200 USD by nás pravděpodobně čekal drsnější sešup.

Týdenní graf ale stále míří nad 140 000 USD

Z dlouhodobého hlediska to ale zatím vypadá dobře. Na týdenním grafu se nám tvoří býčí vzor vlajky. Při aplikaci délky tyče se dostáváme nad úroveň 140 000 USD. Samozřejmě pouze hypoteticky, protože zatím nevíme, kdy se horní hranice prolomí a dojde k růstu. Z loňského roku víme, že bitcoin je schopen tento vzor malovat i několik měsíců. Vše zatím nasvědčuje tomu, že v brzké době k prolomení horní hranice nedojde.

Indikátor MACD se podobá loňskému dubnu a Relative Strength Index (RSI) také naznačuje potenciální pokles. Indikátor síly trendu (ADX) ukazuje 41,4 bodu. Na škále 0 až 100 tedy vidíme, že trend není z nejsilnějších. Průměrný skutečný rozsah (ATR) se pohybuje kolem 9 400. To nám říká, že na trhu panuje docela slušná volatilita. Knoty svíček tedy mohou klidně významně překračovat reálné supporty a rezistence bez nutnosti reálného prolomení.

Zajímavost :  Bitcoin se kvůli Trumpovi a AI krizi propadl pod 100 tisíc dolarů

Jaká nálada panuje na internetu?

Máme před sebou grafy plné indikátorů a trendových linií. Než se z nich pokusíme udělat nějaký závěr, tak se tradičně podíváme na internet. Třeba si některý z populárních analytiků všiml něčeho, co já ne.

Matthew Hyland ukazuje, že bitcoin aktuálně testuje 43denní klouzavý průměr. Netuším, proč bych zrovna tomuto průměru měl věřit, když v minulosti byl častokrát překročen bez nějakého silnějšího zakolísání. Na druhou stranu je to analytik s více než 150 tisíci sledujících, které jeho názor jistě dokáže ovlivnit.

Server Cointelegraph upozorňuje, že ačkoliv El Salvador zrušil nutnost akceptace bitcoinu obchodníky (jedna z podmínek MMF), tak bitcoin stále vnímá pozitivně a rozšiřuje strategické rezervy.

Titan of Crypto sleduje měsíční graf. V pátek se uzavřela historicky první měsíční svíčka nad úrovní 100 000 USD. Aplikací vzoru padajícího klína se jeho cílovou úrovní stává 158 000 USD.

Index Fear and Greed nám pomalu klesá zpět k neutrální zóně. Aktuálně ukazuje úroveň 60 bodů, což je stále oblast chamtivosti, ale ještě včera byl na 68.

Co říkají další nástroje?

Máme souhrn grafů, přehled internetových analytiků a ještě se podíváme na další nástroje. Analýzu se vždy snažím udělat na zdarma dostupných nástrojích, které může využít každý a snadno sledovat další vývoj mých domněnek.

Jedním z takových nástrojů je například mapa likvidity z Coinglass. Ta nám ukazuje, že za poslední týden se na všechny burzách nahromadilo více peněz nad námi. Historicky víme, že bitcoin má tendenci si pro ně dojít. To by tedy znamenalo, že kolem 104 000 USD je další cíl pro růst. Úplně bych se ale neodvracel od nižších pozic. Těch 2,4 miliardy co leží do 97 200 USD jistě pro obchodníky také není k zahození.

Dalším dobrým ukazatelem nálady může být Polymarket. Tam si každý může vsadit de facto na všechno. Například možnost, že Donald Trump zavede bitcoin jako strategickou rezervu v prvních 100 dnech ve funkci, tady vidí s 15 % pravděpodobností.

Stejně tak si tu můžete vsadit na to, jako cenu bitcoin v únoru dosáhne. Na 72 % se minimálně na chvíli podíváme pod 95 000 USD a s 43 % pravděpodobností i pod 90 000 USD. Na druhou stranu tu máme 49 % šanci na nové historické maximum nad 110 000 USD.

Zajímavost :  Oznámení o vyhlášení výběrového řízení podle služebního zákona

Kam se tedy bitcoin dále vydá?

Je na čase si to shrnout. Hodinový graf nám ukazuje, jak je kurz ceny bitcoinu citlivý na makroekonomické informace týkající se Spojených států. Tady nás v úterý čekají informace o počtu volných pracovních míst (16:00) a v pátek zveřejní míru nezaměstnanosti (14:30). Důležité události, které mohou měnit směr a přinést zvýšenou volatilitu.

Čtyřhodinový graf ukazuje sílu Fibonacciho retracementu a jeho reálné využití v oblasti investic. Rozhodně dobrý pomocník pro definování úrovní supportů a rezistencí. Denní graf předpokládá, že při propadu pod 98 200 USD půjdeme významně níž (95 000 nebo 91 000 USD). I týdenní graf by mohl ukazovat další možné otestování spodní trendové linie vlajky (kolem 90 000 USD).

Osobně si tedy teď nastavím dlouhé pozice kolem 99 000 USD. Myslím si, že tu máme ještě potenciál pro další otestování tohoto supportu. Netuším jak se bude dále vyvíjet „obchodní válka“ mezi USA a státy s navýšeným clem. Předpokládám, ale že páteční a dnešní noční propad byl způsoben emocí. Podobně jako pondělní DeepSeek. Věří tedy, že brzy opět porosteme a páteční uzavírací cenu CME (102 400 USD) rychle zaplníme. Po vybrání likvidity kolem 104 000 USD si ale myslím, že půjdeme opět dolů. Tam tedy již počítám s výběrem zisku a otevřením krátkých pozic.

Alespoň podle technické analýzy to tak vidím. Ale stále tady vládne makro. Netuším jaké informace v úterý Spojené státy zveřejní a jaký dopad to bude mít na trhy. Nevím jaké další prohlášení Donald Trump udělá a jestli to svět vyhodnotí kladně nebo záporně. Celý tento článek je jen a pouze mým osobním názorem na současné dění kolem bitcoinu. Jestli chcete investovat, tak si nejprve udělejte vlastní analýzu, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO