Zlato je nad 2 600 dolary, kde se jeho růst zastaví a proč tolik posiluje?

Zlatu se letos daří. Růst o 24,59 % od začátku roku je solidní výkon. Tímto výsledkem zlato překonává akciové indexy. Nejlépe se nyní daří indexu S&P 500, který vykazuje růst o 17,32 %. Zlato je tedy netypicky výkonnější než akcie. Už tento samotný fakt by nás měl přimět k zamyšlení, protože zlato je tradičně považováno za bezpečný přístav.

I když nemusíte být fanoušky investování do zlata, neměli byste jeho vývoj ignorovat. Pro bitcoinové investory je klíčové pochopit funkci bezpečného přístavu, protože o bitcoinu se často mluví jako o možném novém “digitálním zlatě“.

Na druhou stranu je faktem, že bitcoin patří mezi riziková finanční aktiva, která mají tendenci prudce reagovat v momentě, kdy se zvýší riziko na finančních trzích. Zatímco bitcoin často svým poklesem naznačuje přicházející volatilitu na amerických akciových trzích, zlato funguje jako prostředek, jak se proti této volatilitě bránit.

Pro bitcoinového investora je tedy důležité rozpoznat, zda zlato roste z důvodů příznivých, či nepříznivých pro bitcoin. Příznivé důvody růstu jsou spojené s měnovou politikou, nepříznivé důvody souvisejí se strachem z recese. Podívejme se tedy, jak na tom zlato je a jaké jsou podmínky jeho růstu.

Video: Výnosová křivka spustila medvědí signál

Zlato na historických hodnotách

Zlato se nyní obchoduje na historických hodnotách, což má vliv i na jeho tržní kapitalizaci. Trh se zlatem má hodnotu 17 424 miliard dolarů, což je téměř šestkrát více než hodnota akcií společnosti Nvidia a patnáctkrát více než hodnota bitcoinu. Zde se můžeme zasnít a představit si, jaká by byla hodnota bitcoinu, kdyby se mu podařilo vytlačit zlato. Pokud bitcoin obhájí svou roli “digitálního zlata”, má z tohoto důvodu šanci na dlouhodobý růst. Trh se zlatem je stále velký.

Když se podíváme na graf zlata, zjistíme, že od března 2022 jeho hodnota dlouhodobě roste. Na této vlně jsme stále. Toto datum není náhoda, protože právě tehdy americký Fed zahájil svou restriktivní měnovou politiku. Od té doby se zlato vydalo na silnou růstovou cestu.

Je poněkud paradoxní, že zlato začalo růst právě na počátku utahování měnové politiky, což je netypické. V té době ještě nikdo nevěděl, jaká bude finální úroveň úrokových sazeb. Kdybychom se drželi jednoduchého makroekonomického uvažování, zlato by mělo spíše klesat, protože Fed začal bojovat s inflací.

Zajímavost :  Jak nízko může cena Bitcoinu klesnout?

Zlatu se totiž obvykle daří v době vyšší inflace, protože lidé ho nakupují jako ochranu proti inflaci. Růst ceny zlata by se očekával až ve chvíli, kdy by bylo jasné, že Fed začne úrokové sazby snižovat. To je důvod, proč zlato získalo druhý dech v říjnu 2023, kdy se začalo spekulovat o poklesu sazeb. Tento pohyb je naopak příkladem učebnicového investování. Snížení sazeb sice ještě nenastalo, ale spekulace vynesly zlato na historická maxima.

Jak si tedy vysvětlit růst zlata už od začátku roku 2022?

Moje osobní vysvětlení spočívá v tom, že většina investorů a velkých hráčů vnímala zvýšení sazeb jako provizorní. Vysoké sazby tu nebudou napořád. To může vysvětlovat, proč se akciový trh nezhroutil, i když lze najít i další důvody, proč tomu tak je. Zejména realitní trh se drží nahoře, jak v USA, tak u nás. Ceny nemovitostí v USA rostou, a to navzdory vysokým úrokům z hypoték. Důvodem je právě to, že investoři i lidé vnímají zvýšení sazeb jako dočasné. Vyhlídky na “světlo na konci tunelu” stále existují.

Podle mého názoru je v současné situaci největším rizikem to, že pokud centrální banky začnou snižovat sazby příliš pomalu, trhy a ceny nemovitostí to neustojí a něco se pokazí. Poslední růst ceny zlata i výnosů na dluhopisovém trhu naznačuje, že Fed by měl sazby snížit rychleji, než se očekává. Uvidíme, jestli se tato hypotéza potvrdí. Konec roku není daleko.

Kam dosáhne pátá Elliottova vlna na zlatě?

Jelikož dávám přednost dlouhodobým analýzám, načrtl jsem do grafu pět vln. Právě pátá by měla být tou poslední velkou růstovou. Podle mého názoru se nyní nacházíme právě v ní.

Jakmile se trend na zlatu obrátí, můžeme být svědky propadu jeho ceny. Samozřejmě nikdo přesně neví, kdy to nastane. Domnívám se, že by k tomu mohlo dojít ve chvíli, kdy se radikálně změní měnová politika americké centrální banky. Jelikož zatím nezačala snižovat sazby, máme na takovou změnu ještě čas. Naopak zlato pravděpodobně poroste. Pomůže mu právě tato technická tendence. Vzhledem k neustálému napětí ve světě ohledně bezpečnosti může být jeho cena podpořena i z této strany.

Zajímavost :  Bitcoin se připravuje na průlom s cílem 90 000 dolarů

Co mě osobně zaujalo, je skutečnost, že čínská centrální banka přestala nakupovat zlato ve druhém čtvrtletí. To pro mě potvrzuje, že čínští centrální bankéři kladou důraz na technickou analýzu. Chytit vrchol páté Elliottovy vlny není jednoduché.

Jaké jsou podmínky dalšího růstu ceny zlata?

První podmínkou pro další růst ceny zlata je oslabování amerického dolaru. Americký dolar začal klesat. Vůči euru se například drží na velmi slabých úrovních, a to i přesto, že Evropa je prakticky v recesi, zatímco Amerika stále vykazuje silný růst HDP.

Vývoj měnového páru dolar euro za poslední rok. Dolar poslední rok klesá.
Vývoj měnového páru dolar euro za poslední rok. Dolar poslední rok klesá.

Snižování úrokových sazeb by mělo oslabování dolaru podpořit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu posilování. Zde však existuje možnost změny ve vývoji. Pokud by se celý svět ponořil do recese, cena dolaru by mohla naopak stoupat. Investoři do zlata by tak měli především sledovat vývoj amerického dolaru.

Druhou podmínkou, která jde ruku v ruce s oslabeným dolarem, je pokles výnosů na amerických dluhopisech. Výnosy klesají od dubna 2024 a tento pokles je výrazný. Tento trend by měl pokračovat minimálně několik dalších měsíců. I zde však existuje riziko, kterým je americký státní dluh. Americký dluh neustále roste a zatím to nevypadá, že by se některý z kandidátů do Bílého domu chtěl seriózně zabývat jeho snižováním. I na příští rok je plánován další obří schodek v amerických financích.

Kdo kupuje zlato?

Další podmínkou je silná poptávka po zlatě, zejména v asijském regionu. Čína sice dočasně přestala nakupovat zlato do svých státních rezerv, ale byla nahrazena Polskem (18,6 tuny), Indií (18,6 tuny) a Tureckem (14,63 tuny). Tyto tři země by měly pokračovat v nákupech zlata. Zvláště Indie je považována za možného nástupce, který by mohl kompenzovat čínský nezájem. Pro úplnost dodejme, že na pátém místě mezi nákupčími zlata byla naše ČNB, která nakoupila 5,91 tuny zlata.

Půjde Fed zlatu na ruku?

Poslední podmínkou je sladění měnové politiky s americkým Fedem. V září Fed zahájí snižování sazeb. Většina zemí již začala sazby snižovat, nebo to plánuje v nejbližší době. Tato podmínka by tedy měla být splněna. Jedinou zemí, která by tento trend mohla narušit, je Japonsko, které nedávno zvýšilo své sazby ze záporných hodnot do kladných. Tento krok však nemusí být dostatečný, aby japonská vláda netlačila na svou centrální banku, aby situaci více normalizovala a sazby dále zvýšila.

Závěr: Jak využít tohoto silného trendu na zlatě?

Sportovní terminologií by se dalo říct, že zlato je v „úniku“. Nyní si toho všiml i mainstream, což může být známka toho, že zlatá horečka se dostává do své poslední fáze. Čím více článků o zlatě se bude objevovat v médiích, tím může cena zlata dále růst, ale výrazně se tím také zkrátí doba jeho růstu. Pokud cena zlata poroste, jsou tu dvě příležitosti, jak se na tomto růstu přiživit.

První možností je nákup akcií těžařů zlata. Růst akcií těžařů zatím nebyl tak výrazný jako růst ceny zlata. Důvodem jsou předem nasmlouvané kontrakty a zajištění cen. To může být výhoda, i když cena zlata mírně klesne, ale stále se bude držet na vysokých úrovních. Na druhou stranu bychom měli brát jako varování, pokud se nákupy společností jako Barrick Gold objeví například ve Forbesu. Módní investoři těžaře v posledních pěti letech ignorovali.

Druhou možností je spekulace na cenu stříbra. Historicky platí, že cena stříbra reaguje na růst ceny zlata s určitým zpožděním. Není důvod, proč by cena stříbra neměla usilovat o dosažení růstu podobného zlatu. V každém případě bude konec roku pro zlato velmi zajímavý.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO