20.4.2024 Přehled trhu: Bitcoin klesá s akciemi. Jak ovlivní cenový vývoj halving? Zlato pokračuje v růstu

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Z pátku a soboty proběhl dlouho očekávaný halving Bitcoinu. Velká část trhu netrpělivě spekuluje na další růst ceny Bitcoinu a altcoinů.

Mezitím se Bitcoin z vrcholu propadá na 63 000 USD. Akciové indexy se poslední týden propadají. Největší index S&P 500 odepisuje necelých 5 procent od vrcholu a pokouší se udržet hladinu 5000 bodů. Zlato nachází značný zájem investorů kolem 2380 USD za unci.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se poslední tři dny propadal zpátky ke supportní hladině 60 000 USD avšak v poslední chvíli tuto hladinu vždy udržel. Dnes po propadu znovu lehce roste na 62 000 USD. Každý takový výrazný propad zvyšuje pravděpodobnost proražení supportní hladiny. Bude halving bitcoinu jenom sell the news událostí, kdy velcí hráči vyberou zisky?

Poznámka

V noci z pátku na sobotu proběhl halving Bitcoinových odměn. Většinu nutných informací, které by vás mohli zajímat, jsem popsal v tomto článku.

Makro kalendář tohoto týdne a růst inflace

Tento týden přináší podobná překvapení jako ten minulý. Po rostoucí americké inflaci naznačující turbulentní časy pro americkou centrální banku Fed, teď byla reportována inflace z Kanady a eurozóny. Kanadská celková inflace roste meziročně z 2,8 na 2,9 procenta. Meziměsíčně si připisuje růst o 0,6 procenta. Za značným růstem stojí hlavně cena ropy a benzínu. Ta se propisuje do nákladů na transport. Další rostoucí složkou jsou náklady na bydlení (nájmy) s ohledem na růst úrokových sazeb pro hypotéky.

V eurozóně celková inflace klesala podle očekávání na 2,4 procenta. Hlavním přispěvatelem k poklesu byly energie. Je nutné zmínit, že meziměsíčně inflace zrychluje o 0,8 procenta. Je možné, že příští měsíc se celková inflace bude zvedat. Teď je potřeba pečlivě sledovat vývoj ceny ropy a elektřiny, které poslední týdny rostou.

V úterý se k minulo týdennímu vývoji americké inflace vyjádřil šéf centrální banky Fed, Jerome Powell. V rozhovoru zaznělo několik klíčových informací o možném ponechání úrokových sazeb po delší dobu. Postupně ztrácí odhodlání pro blízké snížení úrokových sazeb.

Zajímavost :  Nic Carter: Trh se stablecoiny může oddálit kolaps amerického dolaru jako světové rezervní měny

Na druhé straně se tyto očekávání mírně propisují do dluhopisových trhů růstem výnosů. 10letý vládní dluhopis se dostává až ke 4,7 procentu. To už je velmi slušné zhodnocení, které akciové indexy jen tak nepřekonají. Mnoho investorů však nadále spekuluje a hrnou se vykoupit každý menší pokles na akciových trzích.

Akciové trhy tento týden ztrácejí jednotky procent

Akciové trhy se poslední týden propadají o nižší jednotky procent. Velkou část tohoto poklesu má na svědomí rostoucí dolarový index a zároveň růst výnosů na amerických státních dluhopisech. Za předpokladu dalšího vyhrocení situace na Blízkém východě, nebo už téměř zapomenutém konfliktu na Ukrajině, může dolarový index značně růst. Aktuálně se oklepává po zamítnutí pod rezistencí kolem 106,2 bodů. Pokračování růstu bude negativní pro většinu investičních aktiv včetně akcií a kryptoměn.

Akciový index S&P 500 tento týden klesá téměř o 5 procent od vrcholů. Formuje se nám značná poklesová struktura. Subvlny růstu od lokálního dna (3490 bodů) po vrchol (5264 bodů) vypovídají o překoupenosti trhu.

Na denním grafu můžeme vidět prodloužení 1:1, označené žlutými A – B – C. Pokud je můj předpoklad správný, byla to přehnané prodloužená korekční vlna nahoru podobně jako u Bitcoinu (červen až prosinec 2021) po dosažení historického vrcholu 69 000 USD. V takovém případě čeká akciový index S&P 500 velmi bolestivý propad a postupné vyplnění gapů (bílé hladiny). Teoreticky je možný pokles ke gapu kolem 3960 bodů a pokud bude situace v ekonomice špatná (recese) tak i níže.

Opačný růstový scénář je možný v případě, pokud je tato struktura (žluté) A-B-C spíše části poslední impulsní vlny kde A je první subvlna a C je třetí subvlna nahoru. Tím pádem teď potřebujeme korekci (nejlépe ke 4 800 bodům), následně by mohl pokračovat růst ke 5 500 až 5 900 bodům.

Osobně si myslím, že trh už je přehřátý a této variantě dávám maximálně 20procentní pravděpodobnost. Jako trader ji však musím zvažovat. Klíčová hladina tedy bude kolem 4800 bodů. Tam se nám na denním grafu postupné dostává klouzavý exponenciální průměr EMA 200 1D (oranžová).

Zajímavost :  Už během 3 týdnů by v ETF od BlackRocku mohlo být více bitcoinů než v GBTC

Cena bitcoinu a halving

Bitcoinu, v době psaní této analýzy, zbývá už jenom necelý den do nočního halvingu pro těžaře. Dnes očekávám média plná dezinformačních zpráv pro zvýšení volatility, kdy bude velká část na poslední chvíli naskakovat do trhu a část investorů bude chtít osekat riziko a vzít zisk.

CEO banky JP Morgan, Jamie Dimon včera bez problému nazval Bitcoin ponzi schématem a podvodem. Pak tady máme lidi jako Lary Fink (CEO společnosti BlackRock), který měl podobný postoj ještě 2-3 roky zpět a teď otočil kabát a nabízí všem investorům Bitcoinové ETF. Rozhoduje se, kdo Bitcoinu věří a kdo na něm chce jenom rychle vydělat.

Pro zastánce lidí jako Michael Saylor z Microstrategy tady máme pár novinek. Michael se pokouší zbavit co nejvíce akcií Microstrategy, které teď dostává, jak to jenom jde. Od začátku roku prodal akcie obdržené z warantů za desítky miliónů USD. Přijde vám, že pokud věří růstu Bitcoinu po halvingu, tak by prodával akcie poskytující páku na cenu Bitcoinu?

Na šesti hodinovém grafu Bitcoinu můžeme vidět další pokus o pokles ke supportní hladině 60 000 USD v pátek brzy ráno. Každý takový pokus postupně oslabuje spodní hladinu k proražení. Na grafu můžeme vidět prolomení dvou žlutých čárkovaných trendových linii.

Aktuálně se odrážíme nahoru od poslední třetí. Lehce pozitivně působí zformování ideálního poklesového kanálů (bílá). Propad pod a potvrzení spodní linie jako rezistence bude znamením pro hlubší pokles. Jako první supportní zóna se pak nabízí pásmo 52 000 až 49 000 USD.

Info

Zkuste se komentářích podělit o vaší strategii, jestli teď Bitcoin prodáváte / nakupujete a jaký efekt na cenu očekáváte v nejbližších týdnech.

Obchodujte na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato se pokouší o další průlom nad 2420 USD

Zlato indikuje další snahu o proražení nahoru nad 2400 USD za unci. Zájem investorů neopadá ani v takto našponované situaci. Letos si připisuje zisk přes 20 procent. Postupně se přidává počet institucí zohledňující geopolitická rizika. Dočkáme se situace, kdy se k nákupům zlata připojí vícero západních států mimo země BRICS a Asii?

Zajímavost :  Solana překonává Ethereum v objemu obchodování

Na dvanáctihodinovém až denním grafu zlata můžeme vidět postupné formování divergencí u indikátorů RSI i MACD. Pokud se potvrdí, krátkodobě to může pro zlato znamenat lehký pokles ke supportu kolem 2280 respektive 2180 USD za unci.

Tuto možnost poslední týden reflektují akcie těžařů zlata, kde pozoruji částečný výběr prvotních zisků. Klíčové je, že růst zlata se kladně propíše do čistých příjmů težařů. Postupně na balance sheetech pozoruji rychlejší splácení dluhů a akvizice dalších projektů z volné hotovosti.

Tím pádem se sektor pohybuje správným směrem a občasné pozastavení trendu je něco s čím musíme počítat. Pokud mi však některý sektor nabídne možnost pro 5 až 10násobné zhodnocení s rizikem ztráty o 40-50 procent, tak tento obchod beru pokaždé.

Zlato má našlápnuto k růstu na 2 500 USD za unci do léta (případně do konce roku). V nejbližších 12 měsících vyhlížím dosažení ceny kolem 3 000-3 500 USD za unci. Katalyzátor pro růst drahých kovů bude bobtnající americký dluh s neschopností snížit úrokové sazby. Mnoho investorů se bude snažit schovat úspory do zlata a stříbra. Výkonnost Bitcoinu bude silně diskutabilní a závislá na tom, kam půjdou akciové trhy. Čeká nás vskutku zajímavý rok.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO