1.5.2024 Přehled trhu: Bitcoin před zasedáním Fed klesá pod 60 000 USD. Komodity čeká silný býčí trh

Vítáme vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Tento týden nás čeká série klíčových makro ekonomických událostí. Hlavní bude středeční zasedání Fedu a rozhodnutí o vývoji úrokových sazeb v Americe.

Další bude vývoj nezaměstnanosti v Americe a eurozóně. Akciové trhy se lehce zvedají. Bitcoin se však nadále propadá a opakovaně testuje hladinu 60 000 USD. Drahé kovy pokračují v korekci a vyčkávají svojí příležitost.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se od víkendu plácá ve stranovém pásmu 64 000 až 60 000 USD. Pro mnohé to může být matoucí, proč se Bitcoin nezvedá po bitcoin halvingu odměn pro těžaře pozitivních zprávách o schválení dalších bitcoinových ETF z Číny či možného schválení v Austrálii.

Pokud se Bitcoinu nepovede v nejbližších dnech výrazněji vzrůst, hrozí proražení supportní zóny 61 000 až 60 000 USD směrem dolů pro výraznější korekci. Některé altcoiny těží ze stranového pohybu a získávají vyšší jednotky procent. Ve většině případů jsou to však spekulativní pohyby, které využívají intradenní tradeři.

Makro kalendář a výsledková sezóna

Tento týden nás čeká několik velmi podstatných makro událostí. Včera byly reportovány inflační data ze Španělska a Německa.Inflace se výrazně zvedá na meziměsíční bázi o 0,7 a 0,5 procenta. Proto bude klíčový vývoj ohlášené inflace celé eurozóny dnes dopoledne. Zatím přichází spíše negativní náznaky díky růstu cen komodit. Tím pádem si i v Evropě ještě počkáme než začnou úrokové sazby klesat.

Zítra odpoledne nás čeká zasedání americké centrální banky Fed. Bude se rozhodovat o vývoji úrokových sazeb. Ve hře je ponechání stávající úrovně po výrazně delší dobu, než velká část trhu očekávala od začátku roku. Velmi důležité budou informace, které následné zazní z projevu šéfa Fedu, Jerome Powella. Očekávaní do konce roku se upravili pro jedno snížení sazeb. Jeho projev budeme streamovat živě YT kanálu Kryptomagazin TV.

Do konce týdne nás čeká ještě zveřejnění dat pro nezaměstnanost v eurozóně a Americe. Další zajímavé budou výrobní objednávky a indexy ISM PMI z Ameriky v pátek.

Mimo makro události je tento týden plný vysokých očekávaní ze strany výsledků nejdůležitějších společností. Ty nám napoví víc o vývoji jednotlivých sektorů americké ekonomiky. Pro dominantní technologický sektor bude důležitý Amazon a AMD dnes po zavření trhu. Ve čtvrtek nás čekají výsledky společností Apple, Coinbase, Block a Novo Nordisk.

Rostoucí komoditní sektor a vliv na akciové trhy

Poslední týdny můžeme pozorovat rostoucí trend na ceně základních kovů nutných pro rozvoj infrastruktury a dlouhou dobu protěžované elektromobily nebo přechodu na zelené zdroje energií. Od začátku roku si připisují slušné zhodnocení v desítkách procent.

Zajímavost :  Čínský drak se probouzí, čínské akcie si letos připisují 26 %. Bude letošní rok pro tento trh růstový?

I když tady poslední týdny víc zmiňuji zlato a stříbro, další investiční téma v hledáčku pro nejbližší roky je měď. Ta si od začátku roku připisuje už více než 20 procent růstu. Dostává se nad 4,6 dolaru za libru (respektive 9 932 dolarů za tunu). Mnoho velkých investorů z komoditního sektoru předpovídá růst ceny až ke hodnotě kolem 7-8 dolarů za libru z důvodu značných deficitů a nedostatku nových velkých depozit pro těžbu v nejbližších pár letech.

To co komoditní miliardáři předpovídají i sami dělají. Za poslední týdny pozoruji zvýšené investice insiderů do tohoto sektoru. Aktuálně to potvrzuje i snaha jedné z největších komoditních společností BHP o akvizici rivala Anglo American v hodnotě 39 miliard dolarů. Anglo American tuto první nabídku zatím odmítlo.

S ohledem na rozsáhle využití mědi a výše zobrazených kovů téměř ve všem, co denně využíváme, se růst jejich ceny přímo propíše do cen produktů. To bude působit silně proinflačně. Velké ekonomiky jako Čína a Indie poslední měsíce mimo drahé kovy nakupují ve velkém i měď a další klíčové prvky pro chod ekonomiky. Může to být jedním z prvních náznaků, že nás nejbližší roky čeká silný komoditní růstový cyklus. V kombinaci s možnou stagflací a merické ekonomiky, by to dávalo smysl.

U Dolarového indexu se nám formuje býčí vlajka hned pod rezistenční zónou. To je velmi podstatný signál, proč bychom měli být tento týden na pozoru. Ve vzduchu větřím potenciální problémy během výše popsaných makro události. Jerome Powell zrejmě bude během zítřejšího projevu nervóznější a daleko víc otevřený pro ponechání vyšších úrokových sazeb do konce roku než bylo původně v plánu.

Tím pádem očekávám pokračování růstového trendu u dolarového indexu i výnosů amerických státních dluhopisů. Ty se aktuálně nacházejí v případě desetiletého dluhopisu obdobně pod rezistencí kolem 4,63 procenta. V případě ponechání sazeb Fedem by mohl velmi lehce znovu vyrůst až po hladinu 5 procent z listopadu 2023. To by znamenalo další značný proplach ceny amerických dluhopisů, na které teď spekuluje mnoho investorů.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Akciové trhy korigují předešlé ztráty

Akciový index S&P 500 se nám snaží lehce vzpamatovat z poklesů posledních dvou týdnů. Vrací se zpátky k úrovni 5 116 bodů. Mnoho analytiků si na grafu značí žlutý kanál, který nás zatím podržel před hlubším poklesem. Avšak tento kanál není úplně ideální a dávám daleko větší pravděpodobnost hlubšímu poklesu ke hladinám kolem 4800 bodů. Tam se bude rozhodovat jestli je na trhu dostatek retailových investorů s býčím sentimentem nakoupit další “dip”. Ti spekulují na silný rok díky volbám amerického prezidenta.

Zajímavost :  Denní příliv do BlackRock Bitcoin ETF klesl na nulu

Ve světě je však mnoho problémů, které se můžou ze dne na den zhoršit a americké akcie jsou teď jedné z nejdražších ve své historii vůči HDP i jiných metrik. Z toho důvodu bych bral každý růst nad aktuální hladinu jako prodejní příležitost.

Bitcoinu se nedaří udržet hladinu 62 000 USD

Bitcoin se nám poslední dny pohybuje v cenovém pásmu 64 000 až 62 000 USD. Dnes to už vypadá, že se znovu přiblíží k několika klíčovým supportním liniím, které ho drží od hlubšího poklesu.

Na grafu můžeme vidět bílý klesající kanál, který většina investor/spekulantů vnímá pozitivně jako reakumulační (konsolidační) strukturu. Avšak hned pod ní se nachází žlutá růstová čárkovaná linie a zelená supportní hladina. Tím pádem pokud Bitcoin prolomí supportní pásmo 61 000 – 60 000 USD, hrozí mu daleko horší pokles.

Tento cenový vývoj mi naznačuje, že ani spekulace na schválení dalších Bitcoinových ETF v Číně a Austrálii zatím nestačí pro vytažení ceny nahoru. Nadále tedy počítám se silnou korelací ceny Bitcoinu a amerických technologických akciových indexů.

Cena Bitcoinu se drží pod klouzavými průměry (Tyrkysová EMA 55 a Oranžová EMA 200). To vnímám jako další negativní medvědí signály.

Případný pokles by mohl znamenat stažení ceny Bitcoinu až ke hladině 52 000-50 000 USD. Tam bych měl silné nutkání vstoupit do dlouhé pozice s úzkým stop lossem kolem 49 000 USD. Do té doby preferují jiné trhy.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato a stříbro nadále korigují zisky od začátku roku

Zlato nám poslední dva týdny lehce umazává letošní zisky. Od maxim kolem 2425 USD za unci se propadá na 2315 USD. Na intradenním šestihodinovém grafu můžeme pozorovat plné zformovanou medvědí vlajku. Ta indikuje další poklesovou vlnu dolů. Jako nejpravděpodobnější cíl se jeví zóna 2 200-2 150 USD za unci. Je však velká pravděpodobnost, že se takto nízko nedostaneme. Netrpělivě monitoruji nižší dvouhodinový graf a vyčkávám nákupní příležitost pro dobrání dalších akcií těžařů zlata.

Technická analýza pro zlato, ticker XAUUSD, 6hodinový graf
Technická analýza pro zlato, ticker XAUUSD, 6hodinový graf

U stříbra můžeme vidět podobný vývoj kopírující pohyb na zlatu avšak výraznější v procentuálním vyjádření. Nižší čtyřhodinový graf nám už indikuje lehkou konvergenci a dotek ze spodní růstovou linii (zelená). Nedivil bych se odrazu nahoru. Mnoho težařů stříbra navzdory korekci nadále značné roste a za pár měsíců přinášejí trpělivým investorům zhodnocení už kolem 70 až 100 procent.

Zajímavost :  Bitcoin nabírá sílu a roste zpátky nad 66 000 dolarů. Je krypto trh v ohrožení, když klesá akciový trh?

Domnívám se, že sektor drahých kovů a komodit je stále jenom na počátku nového býčího trendu. Potvrzením této investiční myšlenky a teze bude opětovný růst inflace v Americe a Evropě. Drahé kovy začínají hlavně centrální banky využívat na zajištění proti inflaci. Svým nákupem však zlepšuji sentiment v sektoru čím se víc investorů začíná dívat na další oblasti a kovy jako výše popsaná měď, ropa, uhlí a další. Tyto komodity nejdou natisknout stejně jako americké vládní dluhopisy.

V případě inflačního/stagflačního scénáře pro nejbližší 2 a víc let by se klidně mohl zopakovat scénář ze sedmdesátých let. To byla dekáda, kdy válečné nepokoje na blízkém východě způsobili růst ropy ze 3 na 40 dolarů za barel. Ne jenom americká ekonomika si prošla několika vlnami růstu inflace. Nejvýkonnější aktivum desetiletí bylo zlato, těžaři zlata a sektor komodit.

Zatím je o tento sektor rekordně nízký zájem. To se může velmi lehce změnit. Navíc ocenění těžařů zlata je nadále na historicky nejnižších úrovních. Ve srovnání s drahým technologickým akciovým sektorem je toto sázka, která mi dává smysl. Je však nutné být velmi opatrný a vybrat ty nejkvalitnější společnosti.

Ty svými nízkými náklady na těžbu nabídnou vysoký potenciál pro růst čisté marže z růstem ceny zlata a ochranu před poklesem ceny akcie. Ještě nedávno mi přišlo nemyslitelné najít kvalitní společnost s poměrem PE 1 až 2. V tomto sektoru jich je víc než bych čekal. Variantou “stock pickingu” je výběr ETFka pro těžaře.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO