Kurz koruny zůstal téměř beze změny, ve čtvrtek zasedá rada ČNB

Praha – Kurz koruny v úterý zůstal téměř beze změny. Vůči euru česká měna ve srovnání s pondělním závěrem posílila o haléř na 25,15 Kč/EUR. K dolaru naopak o haléř oslabila, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 23,49 Kč/USD. Ve čtvrtek zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB), která bude rozhodovat o nastavení úrokové sazby. Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie Monety.

Analytici očekávají, že rada ČNB sníží základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta. “O dalším snižování podle původního scénáře ale trh už tolik přesvědčený není. Z vyjádření a projevů jednotlivých centrálních bankéřů včetně guvernéra Aleše Michla je ale zřejmé, že jsou spíše nakloněni na dalších měnověpolitických zasedáních bankovní rady snižovat úrokovou sazbu pozvolněji,” uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Podle něj pomalejšímu snižování nasvědčuje také stále ještě vysoká inflace ve službách a hlavně opatrný postoj americké centrální banky Fed a Evropské centrální banky. V případě amerického Fedu se původní scénář ze čtyř snížení úrokové sazby v letošním roce změnil na pouhé dvě snížení a dokonce zaznívají hlasy, že v USA by ke snížení úrokové sazby vůbec nemuselo letos dojít. “Koruně zřetelně uvedený stav vyhovuje,” podotkl Tupý.

Zajímavost :  Představenstvo ČEZ si vydělalo 135 milionů Kč, šéf Beneš 35 mil. Kč

Český statistický úřad uvedl, že česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,5 procenta. “Dnešní HDP potvrdilo, že česká ekonomika roste, i když úrokové sazby jsou stále ještě vysoké a inflace podle předpokladu dorazila na svůj inflační cíl, to jest dvě procenta. Tlak na oslabování koruny tím výrazně slábne a koruna se tak může udržet na svých silnějších pozicích,” dodal Tupý.

Pražská burza nenavázala na pondělní růst a oslabila, index PX odepsal 0,12 procenta na 1548,85 bodu. I když se dařilo většině titulů včetně ČEZ, Komerční banky či Erste, index srazily dolů hlavně akcie Monety a také pojišťovny VIG. Vyplývá to z informací na webu burzy. Trh se kvůli státnímu svátku znovu otevře ve čtvrtek.

“Pražská burza neudržela pondělní pozitivní trend a oslabila. Zatímco akcie ČEZ, Erste a Komerční banky se snažily udržet burzu v kladných číslech, do záporu ji stáhly prakticky jen akcie Monety za přispění VIG,” uvedl makléř společnosti Wood & Company Lukáš Novotný.

Zajímavost :  Index pražské burzy posílil skoro o půl procenta, pomohl mu hlavně ČEZ

Cenné papíry Monety dnes ztratily 2,36 procenta a obchodování uzavřely na hodnotě 95,10 Kč. Akcie VIG odepsaly 0,81 procenta na 734 korun.

Ostatní hlavní tituly rostly nebo stagnovaly. Emise energetické společnosti ČEZ posílily o 0,64 procenta na 870 Kč. Česko dnes získalo od Evropské komise povolení pro veřejnou finanční podporu k výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Zároveň skončil termín pro odevzdání závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v České republice, které podaly francouzská EDF a korejská KHNP.

Akcie Erste po dnešním zveřejnění výsledků za první čtvrtletí nejdříve oslabily o víc než 1,7 procenta, ale po zbytek dne postupně ztráty korigovaly. Nakonec zavřely silnější o 0,23 procenta na 1110 Kč.

V plusu skončily rovněž akcie Komerční banky, které zdražily o 0,52 procenta na 869,50 Kč. Emise zbrojovky Colt si připsaly 1,41 procenta na 649 Kč a cenné papíry Photon Energy 0,9 procenta na 44,90 Kč.

Akcie Philip Morris ukončily obchodování beze změny na 16.000 Kč. Valná hromada společnosti rozhodla, že firma vyplatí za loňský rok dividendu 1220 Kč na akcii. Za předchozí rok akcionáři dostali 1310 korun. Tabákové firmě loni klesl meziročně čistý zisk o osm procent na 3,3 miliardy Kč.

Zajímavost :  Stavební práce v roce 2023 dosáhly hodnoty přes 695 miliard korun, což znamenalo...

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Úterý kolem 17:00
Kč/EUR 25,16 25,15
Kč/USD 23,48 23,49

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO