Plat zaměstnance státu loni vzrostl o 2345 Kč na 44.426 Kč

Praha – Výdaje na platy a ostatní osobní náklady zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 18 miliard korun, a vyžádaly si tak celkově 271,2 miliardy korun. Například objem peněz na platy učitelů v regionálním školství stoupl téměř o tři miliardy korun. Počet zaměstnanců na výplatní listině státu se zvýšil o 6950 lidí na 484.128. Průměrný měsíční plat vzrostl o 2345 Kč na 44.426 korun hrubého. Uvedlo to ministerstvo financí ve státním závěrečném účtu za loňský rok. Závěrečný účet, který shrnuje loňské hospodaření státu, nyní dostane k projednání Sněmovna. Jeho projednání je podmínkou pro to, aby poslanci mohli schválit státní rozpočet na příští rok.

Meziroční nárůst platů státních zaměstnanců představoval 5,6 procenta. Podle březnových údajů Českého statistického úřadu vzrostla loni průměrná hrubá mzda v celé ekonomice o 3024 korun na 43.341 korun měsíčně. Nominální nárůst v celé ekonomice představoval 7,5 procenta, ale vzhledem k inflaci mzdy reálně klesly téměř o tři procenta.

Zajímavost :  ČR má druhý nejnižší podíl registrací elektroaut v EU, nižší je jen v Chorvatsku

Platy státních zástupců a od nich odvozených profesí se zvýšily téměř o 12 procent, platy vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů vzrostly o 8,3 procenta. Výdělky na úřadech se zvýšily o 6,1 procenta. Vyšší platy ve státním sektoru vysvětluje ministerstvo stejně jako dříve například tím, že ve vládou regulované sféře pracuje víc lidí s vysokoškolským vzděláním a delší praxí a fluktuace ve státním je nižší. Vliv mají podle ministerstva také peníze pro regionální školství.

Na nárůstu výdajů na platy se z více než čtyř miliard korun podílelo čerpání z rezervního fondu a mimorozpočtových fondů a v objemu 3,5 miliardy korun také čerpání ušetřených peněz z předchozích let. Meziroční nárůst výdajů pak představuje 7,1 procenta.

Do nárůstu objemu peněz se promítlo kromě jiného rozhodnutí vlády z předloňského roku o desetiprocentním zvýšení zvýšení tarifů ve veřejné sféře. O čtyři procenta se také zvýšil objem peněz pro akademické pracovníky státních vysokých škol a zvyšovaly se i tarify pro příslušníky bezpečnostních sborů.

Zajímavost :  ČR vyčerpala peníze z EU z let 2014 až 2020, dál jich podle Bartoše bude míň

Například ministerstvu školství se rozpočet na platy v regionálním školství navýšil o 2,9 miliardy a počet zaměstnanců se zvýšil o 5739 lidí. Ministerstvu obrany vzrostl objem peněz na platy o 293 milionů korun v souvislosti s Koncepcí výstavby Armády ČR. Ministerstvu vnitra se zvýšil rozpočet na platy o 201 milionů v souvislosti s válkou na Ukrajině, a to kvůli posílení odboru azylové a migrační politiky i Správy základních registrů.

Pro letošní rok předpokládal návrh státního rozpočtu, že na platy zaměstnanců státu a s tím související platby za odvedenou práci půjde proti loňskému schválenému rozpočtu o 683 milionů korun víc. Počet míst placených státem by měl klesnout o 11.388. Průměrný hrubý měsíční plat zaměstnance státu se měl podle návrhu v průměru zvýšit o 1181 korun na 44.059 korun.

Reklama

Zajímavost :  Zástupci InsolCentra, Svazu měst a obcí, Hospodářské komory a Unie...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO