Průzkum: Češi považují za nejlepší způsob uchování financí spořicí účty

Praha – Češi si nejčastěji ukládají peníze na spořicí účty, za nejvhodnější způsob uchování financí to považuje 37,4 procenta lidí. S výrazným odstupem následují investice do nemovitostí a účast v investičních fondech. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Generali Investments, který dnes společnost představila. Ve srovnání s eurozónou drží Češi větší podíl finančních aktiv ve vkladech a v hotovosti, naopak mají méně uloženo v pojištění a v penzijních fondech. Průzkum se uskutečnil ve druhé polovině dubna na reprezentativním vzorku 1078 respondentů ve věku 18 až 65 let ze všech krajů Česka.

Spořicí účty jsou pro Čechy dlouhodobě nejvíc preferovaný nástroj pro uchování financí. Podíl těch, kdo je považuje za nejlepší způsob pro držení peněz, proti loňsku ještě vzrostl o 2,5 procentního bodu. “V době rekordních úroků na konzervativních produktech to není nic překvapivého,” řekl novinářům obchodní ředitel Generali Investments Petr Mederly. Upozornil však, že lidé očekávají zachování současného výnosu spořicích účtů i do budoucna. “To se ale s klesajícími úrokovými sazbami nebude dít, a jsem zvědav, jak se k tomu lidé postaví,” podotkl.

Zajímavost :  Skupině Volkswagen v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk i prodej aut

Meziročně vzrostl také podíl lidí, kteří za nejlepší způsob uchování financí považují investiční fondy. Myslí si to 12,3 procenta Čechů, loni to bylo 10,7 procenta. Obdobným tempem vzrostl i podíl těch, kdo za nejlepší považují investice do akcií a dluhopisů, nyní činí 9,7 procenta. Naopak se o 2,7 procentního bodu snížil podíl lidí, kteří za nejlepší považují investice do nemovitostí, nyní je to 12,7 procenta Čechů. Podle Mederlyho se do poklesu popularity investic do nemovitostí promítly vysoké úroky, s jejich očekávaným poklesem v budoucnu se to ale může znovu změnit..

Zkušenosti s investicemi má podle průzkumu polovina Čechů, podíl v posledních letech setrvale roste. Dlouhodobě jsou nejoblíbenějším investičním titulem akcie, v současnosti do nich vkládá peníze 48,7 procenta investorů. Následují dluhopisy, do kterých investuje 25,9 procenta Čechů, a nemovitosti, které jsou atraktivní pro 25,6 procenta Čechů. V posledních třech letech klesá popularita kryptoměn, letos do nich vložilo peníze 14,5 procenta českých investorů, zatímco v roce 2022 to bylo 24 procent.

Zajímavost :  Cizinci z devíti států mimo Evropskou unii nebudou potřebovat od července...

Specifické postavení mezi investicemi má spoření na důchod. Průzkum ukázal, že obavy z nedostatku financí v důchodu má 79 procent Čechů, připravuje se na něj 64 procent lidí. Nejčastěji lidé volí penzijní spoření, které využívá 76 procent Čechů. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který zákony umožnily od letošního roku, zatím využívá šest procent Čechů, dalších 16 procent o něm uvažuje. Láká je přitom nejčastěji možnost daňové úspory a možnost samostatně rozhodovat o svých investicích.

Reklama

Zajímavost :  Některé firmy se pouští do manipulací se zranitelnými důchodci, kteří...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO