Trhy pod lupou: Jestřábí obrat Fedu nenastal, jakou investiční strategii zvolit? Apple plánuje zpětné odkupy za 110 miliard dolarů

Hlavní událostí týdne se stalo zasedání amerického Fedu, které jen prodloužilo a zkomplikovalo ekonomickou zápletku. Dění okolo Fedu již připomíná nekonečně dlouhý seriál plný zvratů, za které by se nemusel stydět ani leckterý scénárista z Netflixu.

Připomeňme si hlavní dějovou linku příběhu. Fed bojuje již přes dva roky s inflací. Nezapomínejme, že na začátku celé ságy stojí podcenění inflačního fenoménu. Jakmile si Fed přiznal, že inflace je problém, začal s ní srdnatě bojovat. Zvolil natolik silnou restriktivní měnovou politiku, že to v novodobé historii nemá obdoby.

Mnozí se báli, že tak rychlé zvedání sazeb způsobí kolaps jak dluhopisového, tak akciového trhu a USA se navíc propadnou do bezprecedentní recese. Fed ale zatím všechny problémy ustál. Největší byla krize regionálních bank v březnu a dubnu minulého roku.

Od té doby se zdálo, že se americké centrální bance podaří vše dovést do úspěšného happyendu v podobě měkkého přistání. V prosinci začaly akciové trhy silně růst, protože se očekávalo, že po dvou hubených letech Fed začne uvolňovat sazby a vše se vrátí k trvalému růstu.

Zádrhel však přišel v prvním letošním čtvrtletí. Inflace přestala klesat. Fed chtěl v první chvíli trhy ujistit, že je to normální a nedalo se očekávat, že bude padat pořád stejným tempem. Nyní se však ukazuje, že inflace nejenže nezpomaluje, ale začíná pomalu nabírat severní směr. A právě tuto novou situaci se šéf Fedu Jerome Powell snažil vyřešit na zasedání 1. května.

Holubičí, nebo jestřábí Fed?

Na prvním místě mě pozitivně překvapilo, že Powell se nesnažil problém inflace jako dříve zlehčovat. Připustil, že politika Fedu nefunguje tak, jak si jeho členové představovali. To je opravdu velmi pozitivní, protože centrální banka tím nabírá na důvěře u investorů a finančních trhů. Právě důvěra je naprosto klíčová záležitost, která se získává jen velmi těžko.

Přiznání potíží je jedna věc, ale chtít je radikálně řešit druhá. Zde Powell zklamal největší jestřáby mezi investory a zároveň potěšil trhy. Ty ujistil, že zvedání sazeb není vůbec na pořadu dne. Přesněji řečeno velmi málo pravděpodobné.

Navíc svým krokem snížil objem nákupu dluhopisů. Fed bude od června svoji bilanci redukovat tempem 60 miliard dolarů oproti předchozím 95 miliardám. Což se dá interpretovat jako velmi pomalý krok ke snížení sazeb. Avšak ani tyto dva jasné signály nedávají záruku, že by ke zvýšení nedošlo, kdyby inflace začala nebezpečně vystrkovat růžky.

Mezi dobré zprávy můžeme taktéž počítat to, že Powell zatím nepovažuje stagflaci za reálnou. HDP dosud stále roste rychlým tempem. Přicházející zpomalení nebude tak velké, aby poslalo americkou ekonomiku do recese. Pro ty, kdo stále doufají v otočku Fedu, nechme nejoptimističtější zprávu na konec.

Bude pracovní trh důležitější než inflace?

Mnozí analytici si všimli zásadní změny. Powell připustil, že je v případě prudkého zhoršení pracovního trhu připraven jednat radikálním snížením sazeb. K tomuto kroku by došlo, i kdyby inflace nebyla pod dvouprocentním cílem. Trhy tak mají novou naději na změnu. Ta by přišla vhod, protože hned v pátek 3. května, tedy dva dny po zasedání Fedu, jsme se dozvěděli nové údaje z amerického pracovního trhu.

Zajímavost :  Máte svou exit strategii? Zde je 8 strategií pro maximalizaci zisku při prodeji bitcoinu

Světě div se, byly velmi špatné. Nových pracovních míst v USA vzniklo pouze 175 000 oproti očekávaným 238 000. Jedná se o druhý nejmenší přírůstek za posledních dvanáct měsíců. Pracovní trh se tak výrazně ochlazuje. Powell o tomto riziku jistě věděl už v době tiskové konference.

Při bližším pohledu zjistíme, že nová pracovní místa jsou především v sektorech, které nenaznačují ekonomickou konjunkturu. Jde především o zdravotnictví (56 000, z toho 9 000 v pečovatelských zařízeních) a 31 000 v sociálních službách.

V důsledku napjatější situace na pracovním trhu vzrostla celková nezaměstnanost v USA na 3,9 %. Meziměsíční přírůstek byl docela slabý ve výši 0,1 %, ovšem pokud bude nezaměstnanost růst stejným tempem i další měsíce, dostaneme se přes hranici 4 %, která v USA nebyla již dlouho.

Přestože Powell ve svém projevu ujistil, že je politicky nezávislý, čistě hypoteticky by byl velký nárůst nezaměstnanosti před prezidentskými volbami pro Joea Bidena dost velký problém.

Biden svoji kampaň staví především na dobrých makroekonomické číslech, jako jsou růst HDP nebo nezaměstnanost. Můžeme sice vést nekonečnou debatu o tom, nakolik tyto dva údaje skutečně odrážejí reálnou situaci, ovšem politickým marketérům stačí, aby vytvořili iluzi ekonomicky úspěšného mandátu.

V každém případě budou mít v příštích měsících údaje o nezaměstnanosti na trh stejný vliv jako inflace. Tím víc, že inflace bude s největší pravděpodobností stagnovat nebo mírně růst.

Jak reagovat na nové paradigma měnové politiky?

Vzhledem k tomu, že je šance na růst úrokových sazeb minimální, mělo by na základě klasických ekonomických principů začít růst zlato.

Tomu nahrává právě inflace nad dvěma procenty. Naopak negativní vliv by na zlato mohl mít výraznější růst sazeb, který se asi opravdu nechystá. K tomu můžeme připočíst neustálé geopolitické napětí ve světě a dobrou růstovou tendenci zlata. To může letos investory ještě hodně pozitivně překvapit.

Konečný strop v sazbách by byl samozřejmě dobrou zprávou pro dluhopisový trh, který je však ovlivněný i jiným faktory. Velmi negativní roli může bohužel v budoucnu sehrát právě velikost amerického zadlužení. Proto se může stát, že se výnosy posunou nad stávající úroveň.

V určité míře má však nákup dluhopisů smysl již teď, a to hlavně ze dvou důvodů. Prvním je samozřejmě přirozené vyvážení oproti akciovému portfoliu, tak jak jej doporučuje Benjamin Graham v Inteligentním investoru. Jak uvidíme dál, situace v USA není růžová, spotřeba domácností se nenachází právě v nejlepší kondici. K větší korekci na akciovém trhu může dojít prakticky kdykoliv. A právě v období poklesu akcií se dluhopisy stávají mezi investory vyhledávaným zbožím.

Druhý důvod, proč nezanedbávat dluhopisy, je možnost rychlé otočky Fedu kvůli nárůstu nezaměstnanosti. V tomto případě by dluhopisy dozajista překonaly i růst zlata.

Apple se zachrání velkým zpětným odkupem

Hlavními trháky výsledkové sezony byly především výsledky akcií Apple a Amazon, které ale dopadly víceméně podle předpokladů. Apple nezažívá nijak zářné období. Nedostatek růstu a inovací se rozhodl kompenzovat historickým odkupem svých akcií.

Zajímavost :  🔴Mohou akcie a bitcoin posilovat v prostředí vysokých úrokových sazeb? | Host: Jan Berka

Jeho vedení hodlá v dohledné době utratit v programu zpětného odkupu 110 miliard dolarů. Tak velká suma určitě zajistí, že se budou akcie Apple držet na současných stabilních úrovních i přesto, že jsou vyhlídky na výraznější růst v příštích čtvrtletí mizivé.

Americký spotřebitelský sektor se zadrhává

Nejzajímavější hospodářské výsledky však přinesly firmy jako Coca-Cola, McDonald’s a Starbucks.

Coca-Cola očekává ještě organický růst

Coca-Cola zveřejnila čísla ještě lehce nad odhady analytiků. Tržby dosáhly 11,3 miliardy dolarů oproti očekávaným 11,02 miliardy. Zisk na jednu akcii byl o chloupek lepší, než se očekávalo: 0,72 dolaru oproti 0,7. Lepších výsledků Coca-Cola dosáhla hlavně díky větší spotřebě Fanty a Fairlife ve světě.

Očekávaný vývoj organického růstu tržeb tak zlepšila z 6-7 % na 8-9 %, což je dobrá zpráva. Možná se ptáte, proč o tom mluvím. Důležité bylo vyslechnout slova CEO společnosti Jamese Quinceyho, který řekl, že americký spotřebitel “zůstává v dobré kondici”, i když zákazníci s nízkými příjmy ztratili část své kupní síly. Někteří partneři společnosti Coca-Cola v oblasti rychlého občerstvení zaznamenali v USA zpomalení prodeje, protože zákazníci omezují své výdaje.

McDonald’s ztrácí své nejchudší zákazníky

To vzápětí potvrdily výsledky McDonald’s, které sice ještě byly v souladu s očekáváním, ovšem když je srovnáme s minulým čtvrtletím, vidíme již velké zpomalení. McDonald’s dosáhl tržeb 6,17 miliardy dolarů oproti očekávaným 6,16 miliardy. Zisk na jednu akcii však byl již pod odhady analytiků: 2,7 dolaru oproti očekávaným 2,72 dolaru. Když si ovšem připomeneme čísla z minulého kvartálu, zjistíme, že tržby dosáhly 6,41 miliardy a zisk byl 2,95 dolaru.

Vedení McDonald’s vidí jako hlavní příčinu bojkot společnosti v arabských zemích kvůli dění v pásmu Gazy. Avšak i na domácím trhu se firma setkává s problémy. Po dalším zdražení přichází o velkou část klientů z nízkopříjmových skupin. Na tuto skutečnost chce zareagovat zlepšením kvality a kvantity svých pokrmů. Nechme stranou debatu, zda lze kvalitu jídla u McDonald’s zlepšit. Jedno je jisté, chudý Američan má dnes hodně hluboko do kapsy.

Příliš hořká káva pro investory

Nejhůře však dopadl americký Starbucks, výsledky byly katastrofické. Analytici očekávali tržby na úrovni 9,62 miliardy dolarů, ale ve skutečnosti dosáhly pouze 8,6 miliardy. Zisk na jednu akcii byl 0,68 dolaru oproti 0,8 dolaru. Akcie zažily strmý dvanáctiprocentní pád.

Komentář vedení k této skutečnosti byl hodně černý. Spotřeba kávy v jejich kavárnách jde prudce dolů. A co hůř, pokles zaznamenali i u svých pravidelných zákazníků. Drahá káva a ještě dražší zákusky jsou dnes luxus. Nic bohužel nenaznačuje, že by v příštích měsících nastal v tomto segmentu obrat k lepšímu.

Další silně růstový týden v Číně

Čínský tygr se znovu probudil. Hongkongský Hang Seng byl minulý týden nejrychleji rostoucím trhem na světě, dosáhl týdenního zisku na úrovni 4,67 %. Burza v Šanghaji rostla o 1,30 % a japonský index Nikkei jen opatrně o 0,79 %.

Evropským burzám se naproti tomu nedařilo. Německý Dax ztratil 0,92 %, francouzský CAC 40 odepsal 1,62 %. Burza v Londýně znovu potvrdila, že jde vždy v protisměru a přidala 0,90 %.

Trhům v zámoří pomohl jak Fed, tak i špatná čísla z amerického pracovního trhu. Obě události lze interpretovat tak, že měnová politika v USA se musí již brzo rozvolnit. Index S&P přidal 0,55 %, průmyslový Dow Jones 1,14 %. Technologický Nasdaq vyrostl o obstojných 1,43 %.

Na jak dlouho bitcoin zachránila čísla z amerického trhu práce?

Při pohledu na týdenní výkonnost bitcoinu zjistíme, že v době psaní článku byla na úrovni 6,23 %. Někdo si může říct, že to není špatné. Růst však byl způsobený především silnou růstovou rallye, jež nastala v pátek po zveřejnění špatných čísel z trhu práce. Investory znovu přepadla vlna optimismu, že snížení sazeb je zase o kousek blíž. Osobně si myslím, že tato vlna opadne. Monetární politika není bitcoinu příznivá. Dokud Powel nevysloví žádný jasný závazek, že se sazby sníží, nelze růst bitcoinu z této strany očekávat.

Jako především akciového analytika mě tento týden zaujaly výsledky Coinbase, které dopadly nad očekávání dobře. Společnost zaznamenala raketový mezikvartální narůst tržeb, které dosáhly 1,64 miliardy dolarů. Zisk na jednu akcii byl 4,4 dolaru oproti očekávanému 1 dolaru.

Závěr: Přehodnotit investiční strategie pro další měsíce

Trhy budou pomalu a postupně reagovat na změnu strategie ze strany Fedu. Očekávat na každém dalším zasedání, že se sazby sníží, je čekání na Godota. Signál je jasný v tom, že jestli nenastane opravdu výraznější obrat v inflaci nebo nezaměstnanosti, nic se měnit nebude. Inflace bude muset hlavně potvrdit klesající tendenci. Takže z jednoho nebo dvou měsíčních čísel se nebude nic zásadního vyvozovat pro výši sazeb. Tato strategie je pochopitelná a dobrá. Ale pro ECB nebo tuzemskou ČNB jde o velmi nebezpečnou situaci. Od ECB všichni čekají, že v červnu sníží sazby. Na jejím příštím zasedání se ukáže, jak je to vlastně s evropskou suverenitou.

Z hlediska makroekonomických údajů nás čeká velmi klidný týden. Ve čtvrtek zasedne Bank of England, aby přehodnotila svoji měnovou politiku. Analytici žádnou změnu v sazbách nepředpokládají, takže nejdůležitější bude výhled banky na příští měsíce.

Co se týče hospodářských výsledků, přijdou si investoři i příští týden na své. Hospodaření představí Berkshire Hathaway, v Česku oblíbená dividendová akcie Realthy Income, Walt Disney, BP, Petrolium Occidental, Uber, Airbnb a další firmy.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO