Známí čeští bitcoineři se shodují, že nejlepší exit strategie neexistuje, doporučují neprodávat

Na konferenci CryptoByte 2024 v Liberci se sešlo nad debatou o tom, jaká je nejvhodnější exit strategie, pět OG bitcoinerů Česka.

Jakub Kicom Vejmola (propagátor bitcoinu), Luboš Kovařík (zakladatel Štosuj.cz), Pavel Niedoba (zakladatel SimpleCoin) a Josef Tětek (lead TrezorAcademy) debatovali o nejvhodnějším způsobu, jak realizovat zisk a zda to vůbec provést. Celou panelovou diskuzi provázel moderátor Jan Kohout, autor podcastu Kryptoplebs a pořadu Digitální Revoluce.

Otázka Kohouta: Máte svou exit strategii?

Všichni účastníci debaty by se dali považovat za tzv. bitcoin maximalisty (tj. kryptoměnový investor, který se zajímá pouze o Bitcoin). Proto se také debata vydala očekávaným směrem.

Jako první na otázku odpověděl Josef Tětek: „Myslím si, že bitcoin je exit. Pokud si něco pořídím za vyšší částku realizovanou z bitcoinu, je velmi pravděpodobné, že se mi ten bitcoin už znovu nevrátí. Dává mi smysl spíš investovat dlouhodobě.“ Touto odpovědí tak zpochybnil možnou návratnost investice z realizovaného zisku. Dále Tětek zmínil budoucí využití investice do bitcoinu jako finanční rezervu, či určitý typ zajištění rodiny.

Zajímavost :  30.5.2024 Přehled trhu: USA a ekonomická recese. Bitcoin zápasí o udržení 68 000 USD. Zlato a stříbro znovu roste

Jabum Kicom Vejmola na otázku odpověděl: „Long story short já nyní žádnou exit strategii nemám.“ Potvrdil tak své přesvědčení HODLovat bitcoin ať se děje, co se děje. Luboš Kovařík zavzpomínal na své předchozí úvahy o realizování zisku: „Když se podívám zpětně, jeví se mi jako nesmysl, že bych odprodával svůj bitcoin, abych zaplatil hypotéku. Ale mám vypočítané cenové úrovně, na kterých tento bull market část svého portfolia odprodám.

Luboš Kovařík dále zmínil, že je důležité vynechat emoce. „Stisknutí tlačítka na prodej je mnohem težší, než na nákup.“ Zdůraznil tak možné špatné rozhodnutí pod návalem emocí. Investorům, kteří ještě celý bear market a následný bull market nezažili poradil, aby celý rostoucí trend ceny bitcoinu jednoduše proHODLovali.

Pavel Niedoba: „Bitcoin je furt rizikový, a s tím rizikem se pojí i další růst. Můj táta teď investoval, ale říkal, že se cena propadla, že by to nejraději prodal. Odpověděl jsem mu: vydrž dva dny. A samozřejmě byl rád.“ Narážel tak na možné emocionální rizika, která jsou spojená s investicemi do BTC.

Zajímavost :  Ministerstvo upravilo kritizovaný návrh. Dani zo sladených nápojov sa vyhnú tieto produkty

Otázka Kohouta: V jakých případech byste uvažovali o prodeji bitcoinu? A co investice do jiných aktiv?

Josef Tětek odpověděl: „Pokud chcete založit startup, je vhodná diverzifikace, ale ne all-in.“ A zopakoval své ideální využití jako finanční rezervu pro nečekané životní situace.

Vejmola: „Doporučuji prodávat jen tehdy, pokud to může změnit váš život k lepšímu. Finanční polštář je taky dobrá volba.“ V rámci začátku startupu je podle Vejmoly vhodné prodat svůj bitcoin jen v tom případě, že budoucí firma může zpětně vydělávat znovu bitcoin.

Na otázku týkající se investic do jiných aktiv Kovařík odpověděl: „Nedává smysl exitovat jen do fiatu, je důležité to diverzifikovat. My tady věříme bitcoinu a dlouhodobě nevěříme jiným investičním aktivům.“

Pavel Niedoba zmiňoval, že investice do akciových trhů jsou nyní velmi rizikové. Podle něj se ještě zcela neprojevila pandemie covidu-19 a dalších makroekonomických dat.

Tětek celou panelovou diskuzi ukončil pozitivním doporučením. Jakožto vhodné využití realizovaného zisku zmiňoval tzv. lifestylovou investici. Takovou investici popsal následovně: „[investice], díky které může investor mít větší radost z každodenního života. Ta je však velmi subjektivní.“

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO