Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů Euronetu

Praha – Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů společnosti Euronet, které jim podle nich strhávají peníze za nevyžádanou informaci o zůstatku na účtu. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák ale tvrdí, že poplatek stanovují samy banky a Euronet na to nemá vliv. Podle bank není služba Euronetu pro jejich klienty transparentní.

Server Novinky.cz napsal, že při pokusu vybrat peníze nebo se i jen podívat na zůstatek na účtu klientům zařízení Euronetu strhnou peníze za informaci o zůstatku, aniž ho lidem ukážou. Ve svém videu z cyklu Kluci z Prahy na serveru YouTube na to upozornil reportér Janek Rubeš. Poté, co člověk na bankomatu Euronetu zadá PIN, nabídnou se mu dvě možnosti. První s názvem Hotovost & zůstatek a druhá pod značením Jiné. Pokud klikne na první z možností v domnění, že si jen vybere peníze, stroj mu sebere peníze z účtu v podobě poplatku.

“Funkcionalitu jsme uvedli v mnoha zemích v dobré víře, že zvýšíme komfort pro klienty, aby spolu s výběrem rovnou znali i zůstatek na účtu. Euronet za tuto službu neúčtuje nic. Poplatky vždy účtuje banka klienta a ve většině zemí si banky za tuto službu neúčtují žádné poplatky,” uvedl Kozák.

Zajímavost :  V Lednicko-valtickém areálu symbolicky zahájili plavební sezonu

“Klientům doporučujeme, aby síť bankomatů Euronet k transakcím nevyužívali,” řekl mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Dotaz na zůstatek je pro klienty KB v rámci sdílené bankomatové sítě zdarma, tedy u přístrojů Komerční banky, Air Bank, Moneta Money Bank a UniCredit Bank, připomněl.

Provozovatel bankomatů by měl zajistit, že obrazovky informují klienta transparentně a pravdivě o nabízených službách a že jsou následně tyto služby klientovi skutečně poskytnuty, uvedla mluvčí ČSOB Michaela Průchová. “Přístup Euronetu považujeme za hrubou chybu,” dodala. Pokud už situace nastala, klient by se podle ní měl obrátit s reklamací na svého vydavatele karty.

Česká spořitelna způsob klientské komunikace na bankomatech společnosti Euronet považuje za zavádějící a iniciuje jednání ke sjednání nápravy. “Poplatek za zobrazení zůstatku účtu klienta nám Euronet generuje okamžitě již ve chvíli, kdy klient tento požadavek zadá. Bohužel nám ale neposkytuje informaci, zda byl klientovi zůstatek nakonec opravdu zobrazen,” uvedl mluvčí banky Lukáš Kropík. Klienti, kterým byl naúčtován poplatek za zobrazení zůstatku v bankomatech Euronetu, aniž se tak stalo, ho mohou podle něj u spořitelny reklamovat přímo v digitálním bankovnictví George.

Zajímavost :  Sankcemi zasažená firma s ruskými majiteli ČKD Blansko Holding na sebe...

Air Bank svým klientům nabízí službu zobrazení zůstatku zdarma, a to jak na vlastních bankomatech, tak i na bankomatech jiných bank. “Pokud tedy klient s naší platební kartou bude vybírat z bankomatů Euronetu a zvolí službu ‘zobrazení zůstatku na účtu’, tak mu podle našeho ceníků za zobrazení zůstatku nic neúčtujeme. Mezi námi a provozovatelem bankomatu sice vzniknou u této služby náklady, ty ale nepřenášíme na klienty,” uvedla mluvčí banky Jana Pokorná.

Česká národní banka na provoz tzv. nezávislých bankomatů, tedy aktivity společnosti Euronet, nedohlíží. “Nedojde-li ale k brzké nápravě, je ČNB připravena řešit danou věc se všemi zainteresovanými, tedy se společností Euronet, bankami a karetními schématy v rámci Sdružení pro bankovní karty,” řekla ČTK mluvčí centrální banky Štěpánka Filipová.

Reklama

Zajímavost :  Jurečka: Jednání odborů a zástupců vlády o růstu platů by měla být v květnu

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO