Proč se Warren Buffett zbavil více než sta milionů akcií společnosti Apple?

Podle zveřejněné čtvrtletní finanční zprávy prodala společnost Berkshire Hathaway cca 13 procent svých akcií společnosti Apple. Jedná se o zhruba 115 milionů kusů akcií.

Na Silvestra loňského roku vlastnila Buffettova Berkshire Hathaway akcie společnosti Apple v hodnotě 174,3 miliardy dolarů. Do 31. března se jejich hodnota snížila na 135,4 miliardy dolarů. Jde o druhé čtvrtletí v řadě, kdy Berkshire vlastnila na konci čtvrtletí méně akcií než na jeho začátku.

Vůči Apple stále býčí

Navzdory těmto prodejům Buffett i nadále říká, že je vůči Applu stále býčí. Apple dle jeho slov stále představuje největší jednotlivou věc, kterou Berkshire vlastní. On sám pak neočekává, že by se tento stav změnil. Na výročním shromáždění akcionářů Berkshire Hathaway Buffett přímo řekl:

Pokud se nestane něco opravdu mimořádného, budeme vlastnit Apple, American Express a Coca-Colu, až to tady Greg převezme.

Open Interest

Zajímavost :  Podľa prieskumu by víťaznou stranou v eurovoľbách bolo Progresívne Slovensko. Kto prekvapil?

“Greg” odkazuje na Grega Abela, o kterém je známo, že ve funkci generálního ředitele Buffetta nahradí. Za zmínku stojí také fakt, že v době, kdy Buffett tyto poznámky pronesl, byl v publiku zřejmě i generální ředitel společnosti Apple Tim Cook.

Proč tedy prodával?

Co se tedy děje? Proč prodal akcie společnosti Apple, když je přesvědčen, že Apple bude i nadále růst? A proč Berkshire nyní drží 189 miliard dolarů v hotovosti? Připomínám, že jde o aktivum, které má Buffett nejméně rád, protože časem nevyhnutelně ztrácí hodnotu.

Jeden z důvodů, které Warren nastínil, souvisí částečně s tím, co si myslí, že se stane s daněmi ve Spojených státech:

V Berkshire nám nevadí platit daně. Ze zisků, které vybíráme v Applu, platíme 21procentní federální sazbu. Ještě nedávno byla tato sazba 35 procent a v minulosti to bylo 52 procent […] Toto procento mohou kdykoli změnit […] Řekl bych, že při současné fiskální politice k něčemu dojde a myslím, že vyšší daně jsou dost pravděpodobné….. Ani v nejmenším mě netrápí vypsat ten šek a opravdu bych rád doufal, že se vším, co Amerika pro vás všechny udělala, by vám nemělo vadit, že to děláme my.

To stojí za úvahu. Aby prodej akcií Apple dával logický smysl, musí Buffett věřit, že existuje pravděpodobnost, že daně z prodeje akcií vzrostou natolik, že vyrovnají budoucí zisky z ceny akcií Apple.

Zajímavost :  Goldman Sachs stále předpovídá dvoje snížení sazeb ještě letos

Závěr

I přes tento prodej drží Berkshire Hathaway stále zhruba 790 milionů kusů akcií Apple v hodnotě 135,4 miliard amerických dolarů. V hotovosti pak má k dispozici cca 190 miliard dolarů a jde o vůbec nejvyšší částku v historii firmy. O chystaných nákupech zatím můžeme jen spekulovat. A jedna zajímavost na závěr: To, že svou práci dělá skvěle, ilustruje i fakt, že aktuálně mu v žebříčku nejbohatších miliardářů dle časopisu Forbes patří šesté místo.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO