Cena bitcoinu je prozatím stabilní i přes odliv z Bitcoin ETF a nárůst nepříznivé regulace

Cena bitcoinu se drží nad hranicí 63 000 dolarů i přesto, že se zintenzivňuje prosazování regulací a odliv ze spotových Bitcoin ETF vyvolává obavy.

Odliv ze spotových Bitcoin ETF a regulatorní problémy

Bitcoin se udržuje nad hranicí 62 000 USD, přestože čelí řadě negativních vlivů. Patří mezi ně výrazný odliv prostředků ze spotových Bitcoin ETF během dvou dnů. Dále pak zvýšená kontrola ze strany regulátorů, kterou poznamenalo varování Federálního úřadu Spojených států amerických před neregistrovanými kryptoslužbami. Mezi další regulatorní snahu se dá považovat také snaha amerických senátorů o kontrolu kryptoměnových transakcí.

Dne 25. dubna zaznamenala spotová Bitcoin ETF v USA čistý odliv 218 milionů dolarů. Úbytek následoval po odlivu 120 milionů dolarů z předchozího dne, jak uvedla společnost Farside Investors. Pozoruhodné je, že jediným poskytovatelem, který 25. dubna zaznamenal příliv prostředků, byl Franklin Templeton. To naznačuje, že trend výběrů prostředků nelze přičítat pouze vysokým poplatkům u fondu GBTC společnosti Grayscale.

Američtí senátoři Elizabeth Warrenová a Bill Cassidy zaslali 25. dubna dopis americkému ministerstvu spravedlnosti a ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Žádali v něm o podrobnosti o opatřeních používaných k řešení problému pseudonymity při platbách kryptoměnami za soubory obsahující zneužívání dětí. Senátoři se odvolávali na zprávu společnosti Chainalysis a zdůraznili potřebu postihovat osoby prodávající takový nezákonný obsah.

Zajímavost :  Taraba odvolal ďalšieho riaditeľa. Končí šéf Správy Národného parku Slovenský kras

Bitcoin může ignorovat negativní ekonomické předpovědi

Bitcoinoví býci čerpají optimismus ze zhoršujících se globálních makroekonomických podmínek. A to zejména poté, co výdaje na osobní spotřebu (PCE) v USA v březnu meziročně vzrostly o 2,8 %. Nárůst inflace, který překračuje cíl stanovený Federálním rezervním systémem USA, je obzvláště znepokojivý vzhledem k tomu, že růst hrubého domácího produktu (HDP) USA za první čtvrtletí byl nižší, než se očekávalo, a činil 1,6 %.

Údaje tak posilují očekávání trhu, že Fed bude udržovat vyšší úrokové sazby po delší dobu, jak uvádí CNBC. George Mateyo, investiční ředitel společnosti Key Wealth, poznamenal:

Vyhlídky na snížení sazeb zůstávají, ale nejsou jisté a Fed bude pravděpodobně potřebovat slabost na trhu práce, než bude mít důvěru ke snížení.

– George Mateyo, zdroj: cointelegraph.com

Podle Lawrence MacDonalda, zakladatele The Bear Traps Report, se předpokládá, že podíl úrokových plateb na federálních výdajích v USA vzroste z 9,8 % z roku 2023 na 12,3 % v roce 2024. Kromě toho nedávné aukce státních dluhopisů ukázaly slabou reakci investorů. Slabý zájem investorů vedl k tomu, že výnosy pětiletých amerických státních dluhopisů dosáhly 25. dubna nejvyšších hodnot za posledních téměř šest měsíců.

Zajímavost :  Pripomíname si Svetový deň vody. Aké opatrenia prijíma ministerstvo životného prostredia na jej ochranu?

Bitocoinoví investoři se obávají neudržitelné trajektorie fiskální politiky americké vlády, protože Fed čelí dilematu. Snížení úrokových sazeb za účelem zmírnění dluhového břemene by mohlo vést k vyšší inflaci, což by dále zatížilo spotřebitele a podniky, čímž by se Fed dostal do nejisté pozice.

Ekonomiky světa a jejich problémy

Zhoršující se makroekonomické podmínky přesahují hranice USA a týkají se i dalších významných ekonomik.

V Japonsku, čtvrté největší ekonomice světa, došlo 26. dubna k výrazné devalvaci japonské měny. Jen dosáhl nejnižší úrovně od roku 1990. Kromě toho japonský index spotřebitelských cen za duben vykázal 1,8% míru inflace. To bylo méně, než se očekávalo, a vyvolalo tak pochybnosti o síle spotřebitelů, jak uvedla agentura Reuters.

Geiger Capital upozornil na fakt, že Bank of Japan (BOJ) je omezena ve zvyšování úrokových sazeb kvůli ohromujícímu 265% poměru dluhu země k HDP. Zásadní je, že jako největší držitelé amerických státních dluhopisů vyvíjejí pohyby japonských investorů značný tlak na světovou ekonomiku.

Cenu bitcoinu nakonec negativně ovlivnily odtoky z amerických Bitcoin ETF, regulatorní tlaky a globální hospodářský pokles. Někteří analytici se však domnívají, že slabší globální ekonomické podmínky mohou vést k dalším podpůrným opatřením centrálních bank. Tyto kroky by mohly být pro Bitcoin vzhledem k jeho vlastnostem, jako je vzácnost a odolnost vůči cenzuře, velmi výhodné.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO